Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Çocukla Gidilecek Tatil Önerileri: Doğaya Kaçış

Çocukla Gidilecek Tatil Önerileri: Doğaya Kaçış

Paylaş
Kübra Ulutaş  
Eklenme: 22 Nisan 2021
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Çocukla Gidilecek Tatil Önerileri: Doğaya Kaçış
23 Nisan’ın cuma gününe denk gelmesi uzun süredir evde olan gençler ve çocuklu aileler için mini hafta sonu planı yapmak için bir fırsat oldu. Bugünlerde tanıdıklarla görüşmek veya şehir kalabalığında nefes almak mümkün değil ama çekirdek aile olarak izole rotalara, güvenli turizm önlemlerini uygulayan tesislere gitmek hayat kurtarıcı olabilir. Eğer siz de bu üç günü çekirdek ailenizle bir tesiste konaklayarak geçirecekseniz bize kulak verin:

1 - Altın Kuralı Her Zaman Uygulayın: Maske - Mesafe - Hijyen

maskeli çocuklar

Tesise giriş çıkışlarda, kapalı ve ortak alanların kullanımında, yemek sırası beklerken, bir görevliden bir şey alırken (yani bir anlığına bile olsa) başka insanlarla yakınlaştığınız her an maskenizin takılı olması gerekiyor. Maskenin güvenli kullanımı da diğer önemli konu! Sürekli maske kullandığımız için gözden kaçabiliyor ama maskenizi takarken, çıkarırken ve çıkardıktan sonra ellerinizi dezenfekte etmelisiniz. Birçok insan o kadar korunduğu halde virüsün nasıl bulaştığını anlamlandıramıyor. Başkalarıyla bir anlık temas etmek ve maskenin güvenli kullanımı gerçekten kilit rol oynuyor. Unutmayın karşınızdaki insan sağlıklı görünebilir ve yine de virüs taşıyor olabilir.

Doğada dinlenmeye çekilmişken açık havada oturduğunuzda maskesiz hava almak isteyeceksiniz. Ailenizi, kendinizi ve diğer insanları korumak için aileniz dışındaki kişilerle aranızda bolca mesafe bırakarak oturmaya özen göstermelisiniz. Açık havada bile olsanız rahatça sohbet etmek, gülmek ve nefes almak için sosyal mesafeyi korumayı unutmayın!

2 - Çocuklarınıza Doğada Eşlik Edin

çocuk eğleniyor

Sürekli evde olmaya alışmış, şu pandemide en yakın arkadaşları elektronik cihazlara dönüşmüş olan çocuklarımızın birdenbire doğaya adapte olmaları, kendi kendilerine eğlence yaratmaları mümkün olmayacaktır. Buraya kadar geldik hala tablet mi istiyorsun diye köpürürken bulabilirsiniz kendinizi! Bu yüzden bir obabaşı gibi onlara doğada rehberlik etmeye hazırlayın. Bunun için size birkaç önerimiz var:
 • Gözlem yapmak için yanınızda büyüteç bulundurun.
 • Bitkileri ve araçları tanımak için telefonunuza (ya da çocuğunuzun telefonu veya tabletine) bir bitki tanıma uygulaması indirin.
 • Çocuklarla birlikte kaybolun, Google haritaları kullanarak yolunuzu bulun.
 • Birlikte gezintiye çıkın, onun liderlik etmesine ve yolu tayin etmesine izin verin. (Toplam 1 saatlik bir gezi için herkesin eşit şekilde liderlik etmesini kararlaştırabilirsiniz.)
 • Akşam yıldız gözlemi yapın. Yıldız gözlemi yapmak için gökyüzü haritası uygulaması kullanabilirsiniz.
 • Birlikte aktiviteler için bir plan yapın ve randevulaşın. Böylece hem kendinize vakit ayırabilir hem de çocuğunuzla kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

3 - Tüm Yetişkinlerin "Tek Başına" Vakitleri Olmasını Sağlayın

bebek doğada

Yemek, oyun ve iletişim ihtiyaçlarından arta kalan zamanda yetişkinlerin tek başına vakit geçirmeleri için fırsat yaratın. Ailedeki yetişkinler sırayla doğada yürüyüşe çıkabilir, odanızda varsa jakuzi/küvet keyfi yaparak rahatlayabilirler. Tüm yetişkinlerin kendine ait vakitlerinin olması ailece geçirilen vakitlerin kalitesini artıracaktır! İşte "tek başına" vakitleri için birkaç öneri:
 • Tek başına vakitlerinde mümkünse sosyal medyaya girmeyin, video seyretmeyin.
 • Tek başına vakitlerinde internet bağlantınızı kapatmak muhteşem olur ama bu sizin için mümkün değilse ve kendinize eşlik edecek bir şey istiyorsanız telefonunuzu hafif bir müzik dinlemek için kullanabilirsiniz.
 • Tek başına vaktinizi doğada yürüyüş yaparak geçirecekseniz uygun kıyafetler giydiğinizden emin olun. Çünkü tek başına olmaya alışık değilseniz genellikle üşümek veya terlemek geri dönmek için kaçınılmaz bahaneler olabilir. Kendinizi rahat ettirdiğinizden emin olun.
 • Yanınıza kalem kağıt almak isteyebilirsiniz. Gördüklerinizi not alabilir, aklınızdan geçenleri yazabilirsiniz. Belki bir şiir bile yazarsınız!
 • Tek başına vaktinizi duş, küvet veya jakuzide geçirecekseniz, aile fertlerinin odaya girip çıkmamaları için tüm ihtiyaçlarını yanlarına aldıklarından emin olmakta fayda var. Buna rağmen acil durumlar olabilir ama acil bir şey yoksa keyfiniz bölünmesin.
 • Sıcak banyonuzu hazırlarken bu keyfinize hafif bir müziğin eşlik etmesi çok hoş olacaktır. Meditasyon müzikleri ambiansınızı tamamlayacaktır.

4 - Çalışanlarla Sosyal Mesafenizi Koruyun ve Anlayışlı Olun

Turizm çalışanları tüm pandemiden en çok etkilenen grupların başında geliyor. Korona koşullarına uygun hizmet verebilmek ve misafirleri rahat ettirmek için kendilerini durmadan geliştirmeleri ve dikkatli olmaları gerekiyor. Çalışanlar tesise adım attığınız andan itibaren hizmet verebilmek için size en çok yaklaşmak zorunda olan kişiler olacaklar. Onları ve herkesi korumak için maske ve mesafe kuralına sıkı sıkıya bağlı kalmalısınız.

Unutmayın sizi sürekli uyarmak veya hatırlatma yapmak ne tesisler ne de başka kurumlar için gerçekçi ve sürdürülebilir olmayacaktır. Bu yüzden kendinizin gerekli özeni göstermesi herkes için ve bu küçük dinlencenin tadını çıkarabilmeniz için çok önemli.