Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Çin Hazineleri Sergisi İstanbul'da!

Çin Hazineleri Sergisi İstanbul'da!

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 22 Kasım 2012
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Çin Hazineleri Sergisi İstanbul'da!

"2012 Türkiye'de Çin Yılı" etkinlikleri kapsamında dünyaca ünlü "Çin Hazineleri" Topkapı Sarayı'nda ziyarete açıldı. Sergide Çin dışına çıkarılması yasak olan Terracotta Askerleri de yer alıyor.

Topkapı Sarayı bugünlerde çok önemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en ünlü tarihi eser koleksiyonlarından olan "Çin Hazineleri" sergisi 20 Kasım'da Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katılımıyla ziyarete açıldı.

Qin Hanedanı İmparatoru Qin Shihuang tarafından M.Ö. 221-206 yılları arasında yaptırıldığı tahmin edilen Terracotta Askerleri'nden oluşan yeraltı ordusu binlerce heykelden oluşuyor. UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan heykellerin tamamı gerçek insan boyutlarında ve her biri farklı yüz ifadelerine sahip.

Hava ile temas ettiğinde renk değiştiren bu asker heykellerin şimdiye dek Çin dışına çıkarılması yasaktı; fakat "2012 Türkiye'de Çin Yılı" etkinlikleri kapsamında koleksiyondan 4 asker ve 1 at heykeli Türkiye'de sergilenmek üzere Çin'den getirildi. "Ölümsüz askerler" olarak bilinen bu heykeller serginin en ilgi çeken parçalarını oluşturyor.

Sergide heykellerin yanı sıra, Çin'in binlerce yıllık kültürünü anlatan, başta Yasak Şehir Müzesi ve Qin Shihuang Müzesi olmak üzere toplam 11 farklı müzeden getirilen 101 farklı eser yer alıyor.

Topkapı Sarayı'nın Has Ahırlar bölümünde ziyarete açılan Çin Hazineleri sergisini 23 Şubat 2013'e kadar ziyaret edebilirsiniz.