Cibalili Çocuklar Fotoğrafladı, Profesyoneller Yorumladı, Haber - Duyuru

Cibalili Çocuklar Fotoğrafladı, Profesyoneller Yorumladı

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Haber - Duyuru Editor

Cibalili Çocuklar Fotoğrafladı, Profesyoneller Yorumladı

Khas Komşuluk Hakkı Projesi kapsamında Cibalili çocuklara fotoğrafçılık dersleri verildi. Çocuklar Haliç'te gündelik hayatı belgeledi. Belgenen bu fotoğrafları ise tanınmış gazeteci ve fotoğraf sanatçıları yorumladı.

Khas Komşuluk Hakkı Projesi kapsamında Cibalili ilköğretim öğrencileri için oluşturulan "Bir Mahalle Hatırası" Belgesel Fotoğraf Atölyesi, yaşları 13 ila 16 arasında değişen 10 ilköğretim öğrencisi ile gerçekleştirildi. Proje, mahalle olgusunu mekanın en dinamik öğeleri konumundaki çocukların gözünden gündelik hayatı izleyicilere aktarmaya çalışıyor.

Atölye’nin birinci aşamasında Cibali İlköğretim Okulu ve Fener Rum Lisesi’nden gönüllü öğrencilere fotoğraf makinesi armağan edildi. İkinci aşamada, öğrencilere Khas Cibali Kampüsü’nde geçtiğimiz Mayıs-Haziran aylarında 48 saatlik teorik ve uygulamalı temel "belgesel fotoğraf" eğitimi verildi. Üçüncü aşamada ise çocuklar yaşamlarının geçtiği Haliç kıyılarındaki gündelik hayatı belgelediler.

Son aşamada ise aralarında Sabah Gazetesi yazarı Hasan Bülent Kahraman, TV8 program yapımcısı-fotoğraf sanatçısı Okan Bayülgen, Radikal Gazetesi yazarı-CNN Türk 5N1K Program Yapımcısı-Sunucusu ve Dipnot.tv kurucusu Cüneyt Özdemir, Taraf Gazetesi-Aktüel Dergileri’nin köşe yazarı Alper Görmüş’ün de olduğu 10 tanınmış gazeteci ve fotoğraf sanatçısı çocukların çektiği bini aşkın fotoğrafın seçilen 10 fotoğrafı yorumladılar.

Cibalili Çocuklar Fotoğrafladı

Atölye Koordinatörü ve Eğitmeni Ulaş Tosun “Proje’de Haliç boyunca uzanan hayatın çocuk gözüyle genel bir fotoğrafının yakalanması hedeflendi. Fotoğraflarda, İstanbul kent kültürünün şekillenmesinde önemli yeri olan Cibali-Fener-Balat Mahalleleri’nde çocukların tanıklık ettiği ayrıntılar bulunuyor. Bu ayrıntılar; tanınmış yazar ve fotoğraf sanatçısının yorumlarıyla dönüşüm, aile yapısı, mitoloji, çalışma kültürü, politika gibi birçok başlıkla buluştu” diye konuştu.

Khas Cibali Kampüsü’nde 4 Ekim Perşembe saat 18:00’de açılışı yapılacak "Bir Mahalle Hatırası" Sergisi’nde 10 Ekim’e kadar açık olacak.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)