Çeşme: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 8 Şey, Çeşme

Çeşme: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 8 Şey

Görüşünüzü Paylaşın 1 Yorum

Turlar - Geziler Bengi Alkaya

Çeşme: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 8 Şey
Plajları ve tarihi değerleriyle İzmir'in gözdesi ve unutulmaz bir keşif rotası olan Çeşme, keyifli konaklama birimlerinde ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Sezon boyunca yerli-yabancı fark etmeden herkes tarafından ziyaret edilen ilçede nereleri gezmeli, neler yapmalı diyenlere yol gösterecek yazımıza göz atmadan seyahatinize başlamayın. :)
Ülkemizin ünü dünyaya yayılan tatil beldelerinde biridir Çeşme. Doğal güzelliklerinden eşsiz plajlarına, tarihi değerlerinden enfes mutfağına kadar dolu dolu bir tatil geçirebileceğiniz ilçede asla unutamayacağınız anılar biriktirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken sıkı bir seyahat planı hazırlamak. Neyse ki biz sizler için keyifli bir liste hazırladık. Size düşen Çeşme otelleri içerisinden bütçenize en uygun tesisi seçmek…

1 - Çeşme Kalesi

çeşme kalesiÇeşme'nin önemli simgelerinden biri olan Çeşme Kalesi, günümüzde müze olarak da kullanılıyor. Tarihi 1508 yılına ve Osmanlı dönemine kadar uzanan kale bazı kaynaklarda ise Cenevizliler tarafından yaptırıldığı bilgisi yer alıyor. Kale bölge ziyareti sırasında görülmesi gereken yerlerin de başında geliyor.

2 – Alaçatı Yel Değirmenleri

alaçatı yel değirmenleri150 yıl gibi köklü bir tarihe sahip olan Alaçatı Yel Değirmenleri aynı zamanda bölgenin önemli simgelerinden biri. Günümüzde restore edilerek bir kısmı kafe ve restoran olarak kullanılan değirmenler, hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sık sık ziyaret ediliyor.

3 - Alaçatı Köy Pazarı

alaçatı köy pazarıÇeşme'nin sevimli beldelerinden Alaçatı'da her hafta cumartesi günü kurulan Alaçatı Köy Pazarı bölgede yerli halkının ürünü onlarca organik ve el emeği ürünün satıldığı bir pazar. Siz de kıyafetten sebzeye her şeye ulaşabileceğiniz pazarı gezmeden ve alışveriş yapmadan seyahatinizden dönmeyin.

4 - Erythrai Antik Kenti

erythrai antik kentiÇeşme'nin Ildırı beldesinde yer alan Erythrai Antik Kenti, antik çağdan günümüze kadar ulaşmış. En önemli özelliklerinden biri kent Çeşme'de bilinen ilk yerleşim yerlerinden biri. Bu nedenle bölgede mutlaka görülmesi gereken yerlerin de başında geliyor.

5 - Çeşme Ilıcaları

çeşme ılıcalarıÇeşme ülkemizin en çok tercih edilen ılıcalarından birine sahip. Bunun nedeni tabi hem ılıcanın hem de plaj keyfinin bir arada olduğu ender yerlerden biri olması. İlçe merkezine yalnızca 5 km uzaklıkta yer alan ılıcalar, romatizma, kadın hastalıkları, deri ve karaciğer rahatsızlıkları gibi pek çok konuda şifa bulmanızı sağlıyor.

6 – Sakız Adası

sakız adasıÇeşme'den kalkan feribotlar ile yaklaşık 30 dakikada ulaşılabilecek muhteşem adalardan biri olan Sakız Adası, Yunanistan'ın beşinci büyük adası. Gerçek anlamda huzura ve dinginliğe erişebileceğiniz bu destinasyonda sizleri pırıl pırıl koylar, taş sokaklar, lezzetli bir mutfak daha pek çok şey bekliyor. Üstelik vizeniz yoksa da üzülmeyin. Çünkü Yunanistan kapı vizesi ile adayı kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz.

7 - Aya Yorgi Koyu

çeşme aya yorgi koyuÇeşme'de eğlencenin hiç bitmediği koylardan biri olan Aya Yorgi Koyu, bölge ziyaretinin olmazsa olmazlarındandır. Denizinin ve plajlarının görülesi bir güzelliğe sahip olduğu koyda, gün boyu deniz, kum ve güneşin tadını çıkaran ziyaretçiler akşam saatleri DJ performansları ile doyasıya eğleniyor.

8 - Rüzgar Sörfü

çeşme rüzgar sörfüRüzgar sörfünü ülkemizde en iyi şartlarda yapabileceğiniz yer olan Çeşme'de özellikle Alaçatı'da rüzgar sörfü yapmanın keyfi bir başka. Sörf okulları, spor mağazaları, konaklama birimleri bölgede hizmete açılmış durumda. Tabi bunun yanı sıra Alaçatı dışında Çeşme'de de uygun hava şartlarında Ilıca ve Çiftlikköy plajlarında rüzgar sörfü yapabilirsiniz.

Siz de yorumlarda önerilerinizi paylaşın; içeriği zaman içinde birlikte güncelleyelim.
1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Epey bir zaman oldu Çeşme'ye gitmeyeli. Elinize sağlık. Yazıyı okur okumaz ucuz biletleri aramaya başladım.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Son İncelenenler

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)