Cannes Film Festivali, Etkinlikler

Cannes Film Festivali

Sen De Görüşlerini Paylaş

Etkinlikler

Cannes Film Festivali
Tarihte ilk kez düzenlendiği dönemlerde sekmeye uğrayan Cannes Film Festivali, Fransa'da dünyaca ünlü isimleri her yıl bir araya getiren büyük bir etkinliktir

Başlatılmasına karar verilmesinin ilginç bir öyküsü var. Yıl 1938'de geçen olayda Fransa Milli Eğitim Bakanı Jean Zay, İtalya ile Almanya faşist hükümetlerinin Mastra da Venedise'deki film seçimlerine müdahale edeceği bilgisini alınca Cannes'da uluslararası bir festival yapılması kararı almıştır. 1938 yılında başlamasına rağmen birçok kez siyasi nedenlerle sekmeye uğramasına ve ertelenen yıllara rağmen dönemin şartları düzeldikçe festivalin devamı gelmiştir.

Şu an dünya çapında oldukça ilgi gören Cannes Film Festivali, yarışma bölümü filmleri ve yarışma dışı filmler olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Yarışma da jüri üyelerinin seçtiği en iyi film Altın Palmiye ödülüne layık görülür. Bunun dışında; Büyük Jüri Ödülü, En İyi Yönetmen Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, En iyi Erkek Oyuncu Ödülü, En İyi Senaryo Ödülü, En iyi Kısa Film Ödülü ve Jüri Ödülleri de verilir. Festivalin March bölümünde yeni filmler yapımcılarla buluşur ve o filmler için bu bölüm büyük bir fırsat olur.

Ayrıca Cannes sadece festivaliyle ün salmış bir kent değildir. Uzun plajları, kaliteli otelleriyle adından bahsettiren Cannes'ın gece hayatı da bir hayli hareketli geçer. Eğer yolunuz Cannes'dan geçerse uzun bir zamanınızı ayırmanız gerekebilir. Çünkü keşfetmeniz gereken yerler oldukça fazladır. Cannes'i görmek isteyenler özellikle Lerin Adaları'nı ve Sainte Marguerite Adası'nı ilgiyle keşfedecekler.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Son İncelenenler