Büyükada’ya Gitmenin Tam Zamanı!, Haber - Duyuru

Büyükada’ya Gitmenin Tam Zamanı!

Haber - Duyuru - - tarafından eklendi. 0 Yorum

Büyükada’ya Gitmenin Tam Zamanı!

Keyifli bir hafta sonu geçirmek için Büyükada'ya gitmenin tam zamanı…

Bizans Dönemi'nde devlet adamlarının sürgün yeri Büyükada'nın iskelesine atılan ilk adımii bu adanın neden sürgün yeri olarak seçildiğini düşündürür size… Prens Adaları'nın en büyüğü olan Büyükada, Marmara Denizi'nin şamandırası, Marmara'da yaşayanların soluklanma durağıdır adeta. Kış aylarında evden dışarı çıkmak için keyifli bir bahane, arkadaşlarla eğlenmek için yakın bir kaçamak, romantik aşıklar için gizli bir penceredir…

Büyükada'ya, Bostancı, Kabataş ve Kadıköy'den kalkan vapurlarla yaklaşık 1 saatte keyifli bir deniz yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Büyükada vapuruna bindiğiniz andan itibaren arabalar ve trafik ile olan bağınızı unutun. Çünkü adada motorlu araçlara yer yok. Adayı gezmek için iki seçeneğiniz var, faytonlar ve bisikletler.

Büyükada otel seçenekleri oldukça çeşitli… Butik otellerin yoğunlukta olduğu bölgede dilerseniz pansiyonlarda bulunuyor. Büyükada otellerinin fiyatları ise otelin konseptine göre değişiyor. Yine de her bütçeye uygun konaklama yapmak mümkün.

Saat kulesinin yanında fayton durakları bulunur. Buradan büyük tur ya da küçük tur satın alarak adayı faytonlar üzerinde turlayabilirsiniz. Ancak ada sakinlerinin tam da bu noktada bir uyarısı var! Arabacı faytona binmeden, siz sakın odan önce davranmayın!

Faytonlar en fazla 4 kişi alabiliyor, ücret ise turun fiyatına göre değişiyor. Küçük tur 50 TL iken, büyük turun fiyatı 60 TL. Fayton ile gezerken kaptan size, ünlü yazarların mor salkımlı begonviller içindeki evlerini tanıtıyor. Adeta, eski dönemleri hatırlatan bir film sahnesinin içinde hissediyorsunuz kendinizi.

Pedal çevirerek adayı turlamak isterseniz eğer faytoncuların bulunduğu meydanda bulunan bisiklet kiralama yerlerine uğramanız yeterli olacaktır. Bir günlük bisiklet kirasının ücreti ise 5 – 10 TL civarında değişiyor.

Resmi araçlar hariç motorlu taşıtların bulunmadığı bu sessiz adada yürüyerek de bu adayı gezmeniz mümkün. Ancak adanın tamamını dolaşmanız, 14 kilometre yürümeniz demek. Tabii, adanın tarihi dokusu ve doğayla iç içe oluşu sayesinde bu sağlıklı yürüyüşün nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile…

Büyükada'ya en çok ziyaretçi akımı, 23 Nisan ve 23 Eylül tarihlerinde gerçekleşiyor. Bu yoğunluğun nedeni ise, Aya Yorgi Kilisesi. Bu kilise, Hristiyanların 2 hac noktasından biri kabul ediliyor ve bu günlerde ziyaretçi akınına uğruyor; öyle ki ne vapurlarda, ne kiliseye çıkan yolda, ne de kilisede adım atacak yer bulamıyorsunuz. Hristiyan inanışına göre, Aya Yorgi'ye yürüyerek çıkan insanlar yarı hacı sayılırlar tam hacılık ise Efes Meryem Ana Kilisesi'nin ziyareti ile gerçekleşir. Aya Yorgi Kilisesi'ne uğrarsanız eğer, şarapların tadına bakmadan geri dönmeyin. Çünkü bu şaraplar, kilise rahipleri tarafından özel olarak yapılıyor.

Haberin kaynağı için: Neredekal Dergi

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Son İncelenenler