Büyük Sveshtari Tümülüsü, Gezi Rehberi

Büyük Sveshtari Tümülüsü

Yorum Yok

Gezi Rehberi Editor

Büyük Sveshtari Tümülüsü

Sboryanova Ulusal Koruma alanında bulunan Dausdava/Helis'in dini ve politik başkenti Getae nekropolündeki en yüksek tümülüste 8 yıl aradan sonra devam edilen kazılarda beklenmedik bir keşif yaşandı.

Doğu tarafı, Hellenistik Dönem Krallığı'na ait bir nekropolden oluşan tümülüsün kuzey kısmında 1982 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne de giren “'Sveshtari Karyatidli Mezar Odası”' yer alır. 19 metre yüksekliğindeki Büyük Sveshtari Tümülüsü, aynı nekropolün güney kısmında konumlanmıştır. 2004 yılında yapılan kazılarda, tümülüsün güneydoğusunda yer alan ve yarı silindirik kubbeli olan ana odada, Dor sütunlu anıtsal bir Trakya tipi mezar ortaya çıkarılmıştır. MÖ 4. yüzyılın sonu – 3.yüzyılın başlarına tarihlerinde mezarın yakınlarında bir ritüel çukuru ve kurban edilmiş bir at bulunmuştur.

Paleo-sismik araştırmalar mezarın M.Ö. 3. yüzyılın başlarında yaşanan güçlü bir depremle tahrip olduğunu göstermiştir. Kısmen yıkılmış olan Getae, Tümülüs dolgusuyla tekrar kapanmıştır. İçinde altın kadın takıları, at koşum takımı parçaları, miğferli Athena başı kabartmalı diskler, kadın yüzleri ya da çiçeklerle süslü aplikler, düğmeler, ritüel amaçlarla kırılmış demir bir dizginin yarısı ve yüzlerce minyatürr silindirik ve yuvarlak biçimli boncuk ve hatta işlemeli bir giysi de bulunan kutudan alınan toprak örneğiyle ilgili laboratuar çalışmaları henüz sonuçlanmamıştır.

Haberin kaynağı için: Aktüel Arkeoloji / Ocak - Şubat 2013

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)