Bunaltıcı Sıcaklar Gelmeden Keşfetmeniz Gereken Mayısa Özel 23 Rota, Türkiye

Bunaltıcı Sıcaklar Gelmeden Keşfetmeniz Gereken Mayısa Özel 23 Rota

2 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

Bunaltıcı Sıcaklar Gelmeden Keşfetmeniz Gereken Mayısa Özel 23 Rota
Çoğu kişi için yılın en güzel ayı olarak nitelendiriliyor mayıs. Belki biraz klişe olacak ama baharı doyasıya hissetmek istiyorsanız, mayıstan daha güzel bir zaman dilimi düşünemiyoruz biz de. Öyle bir ay ki mayıs, ülkemizin belirli yerlerinde denize girip güneşlenebiliyor, bazı yerlerde kırılan soğuğu fırsat bilip uzun yürüyüşlere çıkabiliyor, büyük şehirlerde ise parkların birine gidip, çimlerin üzerine bir örtü atıp piknik yapabiliyorsunuz. Gün batımı bile daha bir güzel görünüyor insana. Eh, ne de olsa o sıkıcı kalabalık ve bunaltıcı sıcaklar henüz bastırmadı. Tüm bunların yaşanılası nimetler olduğunu bilenler ise, yıllık izinlerini bu ay kullanmaktan asla çekinmiyorlar. Siz de onlardansanız, doğru yerde olduğunuzu bilmenizi isteriz. Sıraladığımız bu 23 rota içerisinde, tatil anlayışınıza hitap edecek bir yer mutlaka bulacaksınız.

1 – Burgazada

mayısta burgazadaŞehirden çok uzaklaşmak istemeyenleri şöyle alalım. Zira Burgazada, İstanbul'a yalnızca bir vapur kadar uzaklıkta. Fayton seslerinin ada sokaklarında yankılandığı, yemyeşil çam ormanlarından yayılan oksijen, İstanbul sınırları içerisinde olduğunuzu bir an unutturan masmavi bir deniz… Şöyle temiz hava alayım, sakince kafa dinleyeyim diyorsanız, Burgazada bu ayın favori rotalarından biri.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

2 – Sinop

mayısta sinopAh, güzel yurdumuzun en güzel şehirlerinden biri Sinop. Zaten Karadeniz dendiği zaman akan sular duruyor bizim için. Sessiz ve sakin güzelliği ile prensesleri andıran bu eşsiz şehir, mayıs ayında bol bol ziyaretçi kabul ediyor. Bizde Sinop merakını uyandıran şey ise Tarihi Sinop Cezaevi. Kalan mahkumlar oldukça ağır koşullar altında cezalarını çekmişler bu mistik yerde. Sinop, mayıs ayında ilginç ve farklı bir rota arayışında olanlara tavsiyemizdir.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

3 – Çorum

mayısta çorumLeb demeden aklı Çorum'a gidenler, bir dakika! Çorum, bir avuç leblebiden çok daha fazlası. Bir kere uygarlıkların başkenti, üstüne bir de Karadeniz'in İç Anadolu'ya açılan kapısı. 5000 yıllık köklü bir tarihi geçmişin izi var burada. Hititlerin başkenti Hattuşaş Antik Kenti, Çorum dendiğinde akıllara ilk gelen şey olmalı bize kalırsa. Tarih meraklılarına sesleniyoruz, sıcaklar bastırmadan Çorum'u bir an önce ziyaret edin.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

4 – Yenice Ormanları

mayısta yenice ormanlarıNe mutlu bize ki, keşfet keşfet bitmeyen güzelliklerle dolu bir ülkede yaşıyoruz. Karabük sınırları içerisinde yer alan Yenice Ormanları da o güzelliklerden biri. 5 kamp alanı, 15 yürüyüş ve 7 bisiklet parkuruna sahip olan Yenice Ormanları, mayıs ayında adeta bir renk cümbüşüne sahne oluyor. Doğrusunu isterseniz, Yenice Ormanları'nı dört mevsim boyunca ziyaret etmenizde hiçbir sakınca görmüyoruz. Lakin mayısta doğanın keyfi bir başka yaşanmıyor mu sizce de?

5 – Tosya

mayısta tosyaKaradeniz aşığı olduğumuz doğrudur! Bu nedenledir ki, aralara böyle az keşfedilmiş Karadeniz rotalarına yer vermeye çalışıyoruz. Tosya, Batı Karadeniz'de, Kastamonu Merkez'e 67 km mesafede yer alan yeryüzü cennetlerimizden biri. Tosya'yı dikkat çekici kılan şeyler ise mesire yerleri, birbirinden şahane gölleri ve tüm doğal zenginlikleri. Gezgin ruhlu takipçilerimiz, mayıs ayında huzur dolu bir seyahate çıkmak istiyorlarsa, onlara Tosya'yı gönül rahatlığı ile önerebiliriz.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

6 – Akçakoca

mayısta akçakocaTatil anlayışınız tamamen sakinlikten ibaretse eğer, Düzce'nin Akçakoca ilçesi sizin için son derece ideal bir mayıs rotası olabilir. El değmemiş doğası, yemyeşil alanları ve masmavi denizi ile Akçakoca, kış mevsiminin yorgunluğunu atmak için biçilmiş kaftan.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

7 – Abant

mayısta abantMadem aylardan mayıs, o zaman bir klasik olan Abant'a yer vermemek haksızlık olur. Dört mevsimin kraliçesi Abant, kalabalık şehirlerin gürültüsünü ardınızda bırakabileceğiniz ve ruhunuza bol enerji depolayabileceğiniz rotalardan biri. Bolu'nun cennet köşelerinden biri olan Abant, yemyeşil bitki örtüsü ve eşsiz güzellikteki Abant Gölü ile sizleri keyifle kucaklayacak bir yer.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

8 – İğneada

mayısta iğneadaDoğanın mucizesine tanık olmak isteyenler, Kırklareli'nin gözbebeği İğneada'ya doğru çevirebilirler rotalarını. Kökleri sular içerisinde kalmış ağaçları ile nam salan İğneada, Yıldız Dağları'nın orman dokusunu gözler önüne sererken, masmavi gölleri ile de hayranlık uyandırıyor. Tüm bu doğa oluşumunun yanı sıra, bir de 20 km'lik bir sahil şeridi var İğneada'nın. Ekoturizmin can damarlarından biri olan İğneada, alternatif bir mayıs rotası olarak aklınızın bir köşesinde dursun.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

9 – Hoşköy

mayısta hoşköyTrakya insanının ne kadar cana yakın olduğunu yakından görebileceğiniz, bu toprakların neden bu denli özel olduğunu anlayacağınız bir rota ile buluşturmak isteriz sizleri; Hoşköy. Şarköy'e 16 km mesafede yer alan Hoşköy, tarihi yapıları ve doğal zenginlikleri ile sizi kendine hayran bırakacak turistik bir belde. Özellikle İstanbul'dan çok uzaklaşmak istemiyorsanız, rotanıza Hoşköy'ü ekleyebilirsiniz.

10 – Gelibolu Yarımadası

mayısta gelibolu yarımadasıÇanakkale Boğazı'nın sahip olduğu en güzel toprak parçası Gelibolu Yarımadası. Öyle bir tarihe tanıklık etmiş ki bu yarımada, Çanakkale Savaşı'nda şehit düşen 60 binden fazla askerin mezarına ve anıtlara ev sahipliği yapıyor. Marşımızdaki şu cümleyi hatırlatmakta fayda var bu noktada; "Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı!" Gelibolu Yarımadası, bu ay birkaç gününüzü ayırmanız gereken kutsal bir yer.

11 – Kapıdağ Yarımadası

mayısta kapıdağ yarımadasıUzun araba yolculukları size ayrı bir keyif veriyorsa, hiç düşünmeden rotanızı Kapıdağ Yarımadası'na çevirebilirsiniz. Kondisyonuna güvenen bisikletiyle de çıkabilir bu yolculuğa. Sizi o kadar etkileyici manzaralar bekliyor ki burada, döneceğiniz her virajın ardından hayranlık uyandıran manzaralara şahit oluyorsunuz. Toplamda 95 km'lik bir yarımada olan Kapıdağ, Marmara Denizi'nin en estetik topraklarından biri olmasının yanı sıra, oldukça renkli bir mayıs seyahati yaşatacak sizlere.

12 – Yuvacık

mayısta yuvacıkİstanbullular Yuvacık'ı yakından tanır. Çünkü şehirden kaçmak isteyenler, genellikle soluğu burada alırlar. Kocaeli'nin güzelliklerden biri olan Yuvacık, alışkın olduğumuz Marmara'dan çok daha farklı bir dokuya sahip. Yuvacık Barajı'nın çevresindeki yürüyüş parkurları ve yemyeşil ormanları ile Yuvacık, iyi ki keşfettim diyebileceğiniz bir yer.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

13 – Karaburun

mayısta karaburunOcak ayından itibaren açan nergis çiçekleri, nasıl ahenkle dans ediyor bilemezsiniz. Bunun için Karaburun'a gidip kendi gözlerinizle görmeniz gerekiyor. İzmir'in yeni yeni keşfedilmeye başlayan saklı cenneti Karaburun, sahip olduğu doğal zenginlikleri, bereketli toprağı, eşsiz plajları ile gezginlerin uğrak noktası olma yolunda ilerliyor. Bizden söylemesi.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

14 – Datça Yarımadası

mayısta datça yarımadasıÇok sayıda insanın hayranı olduğu bir yer Datça Yarımadası. İçerisinde sayısız güzellik barındırıyor. Koylar ve plajlar zaten efsane. Knidos Antik Kenti'nin mistik dokusu ise anlatılacak gibi değil. Aranızda hala daha keşfetmeyeniniz varsa, mayıs ayı bu keşif için son derece ideal bir zaman dilimi. Zira yaz aylarında o bahsetmiş olduğumuz bunaltıcı sıcaklardan dolayı antik kenti gezmek biraz zor oluyor. Hem bu aylarda Datça otel açısından da size oldukça cazip seçenekler sunuyor.

15 – Bozburun

mayısta bozburunTekne yapımı ile bilinen, müdavimlerinin kendisinden hiç vazgeçmediği, az ama öz hayranıyla Bozburun, Marmaris'in gerçek doğasını gözler önüne seren cennet köşelerden biri. Kendine has özgün dokusuyla Bozburun, sanki cennetten kopup yeryüzüne düşmüş bir parça misali. Şehirden, hava kirliliğinden, gürültüden, asabiyetten, aklınıza gelebilecek her türlü olumsuzluktan sıyrılabileceğiniz yegane yerlerden biri Bozburun. Marmaris uygun oteller arasında bulunan otellerden birini seçerek Bozburun tatilinizi ekonomik bir şekilde geçirebilirsiniz.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

16 – Beyşehir

mayısta beyşehirSahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri ile hem Konya'nın hem de ülkemizin en güzel yerlerinden biri olan Beyşehir, mayıs ayında keşfedebileceğiniz rotalardan biri. Batı Torosların çevrelediği Beyşehir Gölü kenarında varlığını sürdüren Beyşehir, M.Ö. 7000 yılına dek uzanan geçmişinin yansımasını her köşesinde hissettiriyor.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

17 – Manavgat

mayısta manavgatMayıs ayında Akdeniz gerçekten de yaşanılası bir hale bürünüyor. Günümüzde Akdeniz deyince akıllara gelen ilk şehirlerden biri ise Antalya. Antalya'da doğayla iç içe birkaç gün geçirmek için ise Manavgat'ı rotanıza eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bir kere ülkemizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Manavgat Şelalesi'ni görmek için bundan daha güzel bir fırsat olamaz. Kalabalık henüz bastırmadan, Manavgat'ı rahat rahat doyasıya keşfedebilirsiniz bu ay.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

18 – Halfeti

mayısta halfetiSanki Mardin ve Bodrum birbirilerine aşık olmuşlar, aşklarından da Halfeti isminde bir çocukları olmuş. Farklılıklar içerisinde çatışan bu benzerliğin başka bir açıklaması olamaz. Şanlıurfa'nın siyah gülleri ile ünlü ilçesi Halfeti, GAP Projesi kapsamında Fırat Nehri'nin acımasız suları altında kaldığından beri bir hüzün çökmüş üzerine. Sular altında kalmış tarihi kalıntılar ise hüzne boğuyor boğmasına ama bir yandan da insan büyülenmeden duramıyor.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

19 – Ihlara Vadisi

mayısta ıhlara vadisiIhlara Vadisi, Kapadokya'nın büyük bir parçasını oluşturuyor. Bu görkemli vadi içerisinde yer alan kiliseler ve manastırlar, belki de bölgenin en göz kamaştıran tarihi değerleri arasında bulunuyor. Kapadokya'nın en popüler bölgelerinden biri olan Ihlara Vadisi, farklı konseptteki mağara otelleri ile de alışılmışın dışında bir deneyim sunuyor gezginlere.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

20 – Bafa Gölü

mayısta bafa gölüDoğal güzellikleri zaten tartışılmaz ama bıraktığı tarihi mirası da göz ardı edemeyiz Bafa Gölü'nün. Binlerce yıl boyunca çeşitli uygarlıklara beşiklik etmiş olan Bafa Gölü, ülkemizin en değerli zenginliklerinden biri bize göre. Arkeolojik ve tarihi değerleri keşfederken, doğal güzelliklerin arasında ruhunuzu da besleyebilirsiniz burada.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

21 – Şavşat

mayısta şavşatDönüp dolaşıp yine Karadeniz'e geldik. Ancak doğası, yeşili ve mavisi ile hayranlık uyandıran Şavşat'a yer vermeden içimiz rahat etmedi. Artvin'in en güzel yerlerinden biri olan Şavşat, özellikle Şavşat Karagöl ile hayranlık uyandırıyor. Biraz büyülenmek istediğinizde, rotanızı hemen Şavşat'a çevirmelisiniz bize kalırsa.

Tesis Fiyatı

02 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

805 TL

En Uygun Fiyata Git

22 – Van

mayısta vanÇünkü Doğu Anadolu'nun insanın içine içine işleyen o soğuğu kırıldı. Şimdi Van, rengarenk görüntüsü ve tertemiz havası ile siz gezginleri bekliyor. Doğu Anadolu'nun incisi olarak nitelendirilen Van, ünlü Van Gölü, meşhur kedisi ve kahvaltısı, kalesi, kilimi, otlu peyniri, Akdamar Adası ve ters laleleriyle sizlere benzersiz bir seyahat vadediyor.

Tesis Fiyatı

02 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

855 TL

En Uygun Fiyata Git

23 – Demre

mayısta demreKabul ediyoruz, Demre'ye ulaşım biraz zor. Ancak sahip olduğu mükemmel coğrafyayı belki de bu özelliğine borçlu. Bakir doğasının o büyüleyici güzelliğini çok az kişiye gösterebildiğinden, tahrip olmaya pek fırsat bulamamış. Batı Antalya'nın en güzel sahil beldelerinden biri olan Demre, mayıs ayında gözlerden uzak bir rota arayanlara özel tavsiyemizdir.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Bu muhteşem yerler yine gündemde, yalan dünyanın cenneti diyorlar ya…

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Batı Karadeniz'in güzel köşelerinden Amasra'yı ve yakınındaki güzel koyları da (Gideros örneğin) unutmamak gerek bence. İyi günler dileklerimle.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)