Bu Yıl Mutlaka Yaşamanız Gereken Türkiye'den 9 Eşsiz Deneyim, Türkiye

Bu Yıl Mutlaka Yaşamanız Gereken Türkiye'den 9 Eşsiz Deneyim

Yorum Yok

Yapmadan Dönme Diley Kuru

Bu Yıl Mutlaka Yaşamanız Gereken Türkiye'den 9 Eşsiz Deneyim
Yeni kararlar aldığımız ve kendimize yeni hedefler koyduğumuz bir zaman dilimi içerisindeyiz. Çoğu kişi bu yılın "yapılacaklar listesini" çoktan oluşturdu bile. Eğer henüz böyle bir liste hazırlamadıysanız ya da listenize ekleme yapmak istiyorsanız bize kulak verin deriz. Zira geçtiğimiz yıl ülkemizde fenomen olan ve bir an önce deneyimlemeniz gereken şeyler yer alıyor bu listede. Sıralama tamamen bağımsız. Hazırsanız, başlıyoruz.

1 – Doğu Ekspresi ile Kars'a Gidin

doğu ekspresiBelki geçtiğimiz yılın en fenomen olayı Doğu Ekspresi oldu. Bunda ünlü bloggerların etkisi de oldukça büyük elbette. Şimdilerde bilet bulmanın bir hayli zorlaştığını duyduk. Hatta sosyal medyada çok sayıda espriye malzeme oldu bu olay. Hal böyle olunca, bu yılın yapılacaklar listesinde Doğu Ekspresi'nin yer almaması kaçınılmaz oldu diyebiliriz. Daha detaylı bilgi için Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen 10 Şey başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

2 – Kapadokya'da Balon Turu Yapın

kapadokya balon turuYani aslında burada Kapadokya'ya gidin demek istiyorduk ancak işin içine biraz da macera katmak istedik açıkçası. Kapadokya, muhtemelen içinizden çoğu kişinin gördüğü bir yer. Ancak aynı şeyi balon turu için söyleyemiyoruz nedense. Zira biraz da cesaret isteyen bir olay. Dolayısıyla bu yıl, Kapadokya'ya gidenler balon turu için bir daha gitmeli, hiç gitmeyenler ise balon turu yapmadan dönmemeli.

3 – Faralya'da Yoga Eğitimi Alın

faralya yapılacak şeylerBu yıl ismini sıklıkla duyduğumuz yerlerden biri Faralya. Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi ve Cennet Koyu gibi doğal güzellikleri içerisinde barındıran Faralya, Fethiye sınırları içerisinde yer alıyor. Ülkemizin en lüks ve en güzel otellerine ev sahipliği yapan Faralya, yoga ve meditasyon dendiği zaman akla gelen ilk rotalardan biri. Öyle bir doğası var ki Faralya'nın, böylesine rahatlatıcı aktiviteler için resmen biçilmiş kaftan diyebiliriz.

4 – Likya Yolu'nda Yürüyün

likya yoluMacera, tarih, doğa, keşif ve yepyeni bir deneyim! Tüm bunları bir arada bulabileceğiniz oldukça nadide bir yürüyüş yolu Likya. Hayatınız boyunca daha önce hiç görmediğiniz ve bu ülkede yaşadığınız için kendinizi fazlasıyla şanslı hissedeceğiniz manzaralarla bulaşacağınız Likya Yolu, sadece bu listede değil, "ölmeden önce yapılacak şeyler" listesinde de mutlaka yer almalı. Daha detaylı bilgi için Likya Yolu Hakkında Merak Edilen 11 Şey başlıklı yazımıza bir göz atın deriz.

5 – Salda Gölü'nde Kamp Yapın

salda gölü neredeTıpkı Doğu Ekspresi gibi Salda Gölü de geçtiğimiz yılın fenomenlerinden biriydi. Neredeyse hepimizin Instagram Story'ileri Salda Gölü görselleriyle maviye büründü adeta. Hal böyle olunca, Salda Gölü'ne olan merak da iyice artmaya başladı. Biz de bunu bildiğimizden daha önce Ülkemizin Saklı Cenneti Salda Gölü'nü Keşfetmek İçin 8 Neden başlıklı bir içerik hazırlamıştık. Ne kadar öngörülüymüşüz. :) Burdur'un doğal güzelliklerinden biri olan Salda Gölü, Türkiye'nin Maldivler'i olarak anılıyor. Nedenini söylememize gerek yok, fotoğraf her şeyi anlatıyor zaten. :)

6 – Şehir Dışında En Az Bir Festivale Katılın

türkiyenin festivalleriHangi festival olduğuna siz karar verin. Kimi sınırsız eğlenceden, kimi doyasıya yemek yemekten, kimi ise ekstrem aktivitelerden hoşlanıyor. Dolayısıyla katılacağınız festival de, sizin istek ve beklentilerinize uygun olmalı. Geçtiğimiz yıl ülkemizde birbirinden eğlenceli festivaller düzenlenmişti ve bu yıl da düzenleneceğinden hiç kuşkunuz olmasın. Kendinize en az birine katılacağınıza dair söz verin ve bu deneyimi mutlaka yaşayın. Bu anlamda 2018 Türkiye Festival Takvimi bir hayli işinize yarayacaktır.

7 – Az Bilinen Bir Kayak Merkezine Gidin

az bilinen kayak merkezleriŞimdi diyeceksiniz ki, kime göre neye göre az bilinen? Biz daha önce bununla ilgili bir araştırma yapmıştık; Ülkemizin Çok Az Bilinen 8 Kayak Merkezi. Bu listede yer alan bir kayak merkezini seçebilirsiniz. Bu sayede hem yeni bir yer keşfetmenin mutluluğunu da yaşamış olacaksınız. Kayak tatili, yaşanması en keyifli deneyimlerden biri. Bunu bir de çok az kişi tarafından bilinen bir yerde yaşamanın keyfi gerçekten de bambaşka oluyor.

8 – Arabayla Karadeniz Turuna Çıkın

arabayla karadeniz turuKaradeniz turu, hangi yılda olursak olalım asla eskimeyecek bir şey. Hatta Karadeniz'e olan ilginin her geçen gün artmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Bizim buradaki Karadeniz turundan kastımız, Rize-Trabzon-Artvin üçlüsünü kapsıyor. Siz hayalinize göre rotanızı şekillendirebilirsiniz elbette. Ancak bu yıl en az bir haftanızı Karadeniz'e ayırmaya çalışın. Çünkü inanın, böyle bir yeşili başka yerde bulabilmeniz imkansız.

9 – Hiç Gitmediğiniz Bir Yeri Keşfedin

yapılacaklar listesiBunu zaten her yıl yapmaya çalışın. Yaşam tarzınızı buna göre şekillendirin hatta. Her yıl yeni bir yer keşfetmek sizin rutinlerinizden biri olsun. Yurt içi ya da yurt dışı fark etmez. Yılda sadece bir tatil hakkınız olsa bile, bu hakkınızı daha önce keşfetmediğiniz yerlerden yana kullanmaya çalışın. Keşfetmek paha biçilemez bir duygu. Dalai Lama'nın şu sözü her daim kulağınızda küpe olsun; "Senede bir defa daha önce hiç görmediğin bir yere git".

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)