Bu Kışı Saklanarak Değil Keşfederek Geçirebileceğiniz Rotalar, Türkiye

Bu Kışı Saklanarak Değil Keşfederek Geçirebileceğiniz Rotalar

1 Yorum

Rota Önerileri Sevgi Özdil

Bu Kışı Saklanarak Değil Keşfederek Geçirebileceğiniz Rotalar
Kış geldi, havalar soğudu, en iyisi evde battaniyenin altında film izlemek, diye düşünenlerin hemen bu fikirden vazgeçmesini istiyoruz. Evet, günler kısalmış, havalar soğumuş, güneş kendini bizlerden saklıyor olabilir. Ancak bu sizlerin evlerde tıkılıp kalmanız için bir sebep değil. Çünkü cennet kadar güzel bir coğrafyada keşfedebileceğiniz muazzam güzellikteki yerlerimiz var. Her mevsim ayrı bir güzelliği sahip olan bu yerler kışın beyaz gelinliğe büründüğünde de bambaşka bir yönünü ortaya çıkarıyor. Yaz tatillerinde deniz ve güneşten uzak kalmamak için gidemediğiniz ve hala keşfedemediğiniz yerleri bu kış keşfetmeye ne dersiniz?

Kayak Yapmadan Kışı Geçirme: Güneykaya Kayak Merkezi

Güneykaya Kayak MerkeziAğrı şehir merkezine 45 kilometre mesafedeki Güneykaya Kayak Merkezi, Eleşkirt ilçe merkezine ise 5 kilometre uzaklıktadır. 1999 yılından bu yana faaliyet gösteren kayak merkezi Türkiye'deki en zor pistlerden birine de sahip. Güneykaya, kar yağışının sürekli olmasından dolayı kayakseverlerin gözdesi haline gelmiş bir merkez. Orta ve zor pistlere de sahip olan merkezde; zirveye çıkmadan önce ve kayak sonrası dinlenebileceğiniz bir kafeterya, günübirlik hizmet veren 2 adet tesis, çocuk oyun parkı, yürüyüş parkuru ve 1 tanede otel vardır. Ayrıca saatte 1200 kişiyi zirveye taşıma kapasitesine sahip 1 adet 1600 metrelik telesiyej olup kapalı ve açık dörtlü koltuklarla hizmet veriyor. %80'lik eğimleri olan bu tesisin, baby lifti de bulunmakta. Merkezde kayak mevsimi Aralık ve Nisan ayları arasında.

Denemeden Ölme: Doğu Ekspresi ile Kars

Doğu EkspresiFotoğraf: Kudret Çayıroğlu
Muazzam manzaralar, farklı hayatlar ve değişik hikayeler eşliğinde yaklaşık 25 saatlik bambaşka bir deneyim. Öncelikle şunu söyleyelim, Doğu Ekspresi bir tur değil sadece kompartımanlı bir yolculuk treni. Ama Ankara'dan Kars'a uzanan bu yolculuğu keyifli ve unutulmaz bir serüvene dönüştürmek sizin elinizde.

Dört Mevsim Tablo Gibi: Abant

AbantDört mevsim bambaşka güzellikleri tablo gibi gözler önüne serer Abant. Hele ki yarısı buz tutmuş gölün üstünde güneşin batışı da doğuşu da başka bir güzeldir. Yüzünüzü çevirdiğiniz ve gözünüzün alabildiği her noktada yemyeşil ağaçların hüküm sürdüğü bir cumhuriyet olan Abant'ta, büyük şehrin hengamesini ve gürültüsünü tamamen arkanızda bırakarak bedeniniz kadar zihninizi de yenileyebilirsiniz. Abant hem hafta sonu hem de uzun tatillerde tam bir kaçış rotası.

Gel, Ne Olursan Ol, Gel: Konya

KonyaÜnü ülkenin sınırlarını çoktan aşmış olan Mevlana'nın mistik bir atmosfere sahip şehri, Konya. Tarihi oldukça eski çağlara dayanan Konya; höyüğü, antik kenti, medreseleri, türbeleri, tarihi camileri, hanları, Türk hamamları, kaplıcaları, doğal güzellikleri ve enfes yöresel yemekleriyle dopdolu bir şehir. Eğer ki Aralık ayında Konya'ya gelirseniz Şeb-i Arus törenlerine mutlaka katılmanızı tavsiye ederiz.

Yolları Taşlı, Gel Uyu Kalem Kaşlı: Maçka

MaçkaTrabzon'un ladin ve çam ağaçlarıyla kaplı yemyeşil ormanlarının arasında, vadinin ortasındaki dere yatağı boyunca uzanan Maçka, bahar ve yaz ayları kadar kış aylarında bembeyaz örtüyle kaplandığında da muazzam bir güzelliğe sahip. 17 km kadar güneyindeki Sümela Manastırı (Meryem ana) ile de yıl boyunca yerli turistler kadar binlerce yabancı turisti de kendine çekmeyi başarıyor. Maçka; sadece Sümela Manastırı'yla değil doğal güzellikleriyle, Vazelon Manastırı ve Kuştul Manastırı'yla da ilgi görüyor.

7'den 77'ye Herkes Çok Sever: Bursa

BursaCumalıkızık, Gölyazı, Mudanya, Uludağ… Yemyeşil bir doğaya, bembeyaz bir dağa ya da masmavi bir denize Bursa'nın yer yerinden ulaşabilirsiniz. Biraz adrenalin arayanları; Uludağ'da kayak, Sukay Park'ta wakeboard yapmaya ya da Gürsu'da yamaç paraşütüyle atlamaya alalım. Yok benim adrenalinle işim olmaz ben iliklerime kadar ısınmak ve gevşemek istiyorum diyenleri de Bursa'nın ünlü kaplıcalarına doğru çekelim. Tarihi dokuyu keşfetmezsem olmaz diyenler için de Bursa'nın her noktasında zaten tarihi bir yapı, her ilçesinde keşfedilecek dokularla baş başa bırakalım. Bu arada tadı damağınızda kalacak enfes yemekleri tatmayı da sakın unutmayın. 7'den 77'ye tüm gezginlere hitap eder, yeşil Bursa.

İstiklal Yolunun Başlangıcı: İnebolu

İneboluMilli mücadele dönemindeki stratejik önemini asla unutamayacağımız bir yere sahip, İnebolu. Cumhuriyetin mihenk taşlarından olmasının yanında Kastamonu'ya bağlı İnebolu, Karadeniz'in tüm güzelliklerini de bünyesinde barındırıyor. Geleneksel mimarinin özenle korunmaya çalışıldığı bu liman şehri Apaş Tepesi ve Geriş Tepesi ören yerlerine ve kale kalıntılarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. İlçe meydanındaki Şerife Bacı Anıtı, şehir merkezinde bulunan Hamamcı Kadı Salih Reis ve Dr. İsmail Hakkı Bey anıtları da ziyaretlerine gelenleri karşılar. Şeritli İstiklal Madalyası ile ödüllü şehrin önemli yapılarından biri de İnebolu Hükümet Konağı'nın birkaç metre ilerisinde yer alan İnebolu Türk Ocağı'dır. Burası 1925 yılında Şapka Nutku'nun okunduğu yerdir. Şimdilerde ise restorasyondan geçirilmiş bu binan içinde bölgenin yöresel kültürüne ait etnografik eserlerle Kurtuluş Savaşı'na ait eşyalar sergilenmektedir. İnebolu'nun sahilinde de sizleri 'Denk Kayıkları' adı verilen tekneleri beklemektedir. Denk kayıkları farklı bir teknikle yapıldığı için dünya üzerinde eşi benzeri de olmayan kayıklardır.
1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Memleketin çok tanınmamış yörelerini herkese hatırlattığınız için teşekkür ederiz. Bu sayede hem iç turizm canlanacak hem de o yörelerdeki insanların umudu artacaktır. İnebolu'ya ek olarak Kastamonu-İnebolu yolu üzerinde, Seydiler ilçesinde Asri Mezarlık girişinde de TSK'nın yaptırdığı Şerife Bacı Anıtı var. Bu yıl yine gideceğiz.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)