Bozcaada Bağbozumu Festivali ve Ada Hakkında Mini Rehber, Bozcaada Merkez

Bozcaada Bağbozumu Festivali ve Ada Hakkında Mini Rehber

10 Yorum

Yapmadan Dönme Sevgi Özdil

Bozcaada Bağbozumu Festivali ve Ada Hakkında Mini Rehber
Bozcaada; en lezzetli üzümlerin ve bu üzümlerden elde edilen şarapların memleketi. Sokakları, dükkanları, köy kahvesi, ada kurabiyecileri, meyhaneleri, şarap fabrikaları, rüzgar gülleri, koyları… Asla terk etmek istemeyeceğiniz huzurun adresi.

1 - Bozcaada'ya Ulaşım

bozcaada ulaşımAdaya otobüslerle ulaşım sadece Geyikli'de yer alan iskeleye kadar oluyor. Otobüs firmaları adaya gidecek olan misafirlerini iskelede indiriyor. İskelede inen yolcular gişeden biletlerini alarak adaya giden arabalı feribota binebiliyorlar. Özel araçla gelen gezginler de yine aynı yolu kullanarak Geyikli'de yer alan Gestas Deniz Ulaşım'ın iskeledeki gişesinden gidiş - dönüş biletlerini alıp adaya geçebiliyorlar. Adadan ana karaya dönüş içinse internetten ya da telefonla rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Böylece herhangi bir karışıklık olmadan rezervasyon yaptırdığınız saatteki feribota binerek hızlı ve kolay şekilde Geyikli'ye ulaşılıyor.

2 - Bozcaada Bağbozumu Festivali

bozcaada bağbozumuAda, bu aralar Bozcaada Bağbozumu Festivali ile gündemde. Festivalin bu yıl 02 Eylül 2016 ve 04 Eylül 2016 tarihleri arasında olacağı duyuruldu. Bağbozumu festivali adadaki şarap üreticilerinin üzüm bağlarında düzenledikleri bağbozumu ile başlayacak. Festivale gelen konuklar bu nokta, bağ işçileri ile birlikte traktörlere binerek bağlara gidecekler ve burada işçilerle birlikte hasat yapacaklar. Hasat esnasında toplanan üzümler halka dağıtılacak ve adanın tüm heybetiyle gelenleri karşılayan kale içerisinde konserler ve yarışmalar düzenlenecek.

3 - Ada Sokaklarında Gezinti

bozcaadaEski zamanlarda ada merkezinin ortasından geçen bir dere, adanın Rum Mahallesi ve Türk Mahallesi diye ikiye ayrılmasında rol oynamış. Günümüzde böyle bir ayırım kalmamış olsa da ada sokaklarında gezerken evlerin mimari farklarından hangi mahallede olduğunuzu hemen anlıyorsunuz. Rum Mahallesine girdiğiniz anda eski Rum evlerinin çoğunun oldukça bakımlı olduğunu görürsünüz. Mahallenin tam ortasında bir kilise ve saat kulesi bulunuyor. Türk Mahallesine geçtiğinizde de, sokakların kıvrımları ve eski ahşap Türk evleri biz buradayız diyor. Gerek Türk gerekse de Rum mahallesinde yer alan bu eski evlerin büyük bir kısmı günümüzde restore edilip otel, pansiyon gibi işletme olarak kullanılıyor.

4 - Bozcaada'da Ne Yenir Ne İçilir

bozcaadaAdada çeşitli tarzlarda restoranlar bulunuyor. Ancak ağırlık bir balıkçı kasabası olmasının da etkisiyle meyhanelerden yana. Balıkçı restoranlarının yanı sıra çay bahçeleri, kafeler, kahve dükkanları, ev yemekleri yapan restoranlar, aperatif yiyecekler bulunan büfeler, damla sakızlı kurabiyeleri ile ünlü pastaneler hizmet vermektedir. Hemen hatırlatalım adaya gitmeden önce özellikle balıkçı meyhaneleri için rezervasyon yaptırın. Çünkü gittiğinizde tüm restoranlar rezervasyonunuzun olup olmadığınız soruyor ve eğer rezervasyonunuz yoksa sizi ağırlayamıyor. Bozcaada kafelerinde ve merkezdeki meyhane tarzındaki restoranlarında dünya mutfağının yanı sıra yerel Ege mutfağı daha çok rağbet görmektedir. Ege otları ile hazırlanan yemekler, mezeler oldukça lezzetli. Meyhanelere alternatif olarak diğer sokak arası kafelerde pizza ve makarna çeşitleri, hamburger, mantı, gözleme, çiğ börek gibi farklı yiyecekler hazırlanıp servis ediliyor. Adadaki çay bahçelerinde kahve ve çaya alternatif ev yapımı limonata ve demleme ada çayı servis edilmektedir. Denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

5 - Bozcaada'da Gece Hayatı

bozcaadaAdanın öyle çok hareketli bir gece hayatı yok. Ancak akşam yemeği sonrasında geceye devam edebileceğiniz sokak kafe - barları bulunuyor. Adanın dingin duruşuyla son derece uyumlu olan bu mekanlar, bazen kalabalığın etkisiyle coşkulu, dans edilen bir ortama da dönüşebiliyor. En önemlisi hepsinde müziğe ayrı bir önem veriliyor. İçecek menüsünde bilinen çeşitli alkollü ve alkolsüz içeceklerle birlikte adaya özgü şaraplar da var. Barlardan bir tanesi merkezin tam ortasında yer alan eski kahveden feribot iskelesine doğru giderken hemen sağda kalıyor. Zaten müziğin sesini takip ederseniz de hemen buluyorsunuz. Diğer bir mekan da yine feribot iskelesinden sağa dönüp deniz kenarından yürümeye devam edince karşınıza çıkıyor.

6 - Bozcaada'da Gün Batımı Seyir Tepesi

bozcaadaBu tepe gelen ziyaretçilerin vazgeçilmez yerlerinden biri. Bu tepeye gitmek ve bu tepede vakit geçirmek için ihtiyacınız olan şeylerin listesini sizlerle paylaşalım; 1 - Tepede oturmak için sandalye ya da üzerine oturabileceğiniz bir dokuma. 2 - Gün batımını izlerken içecek bir şeyler ki bu genelde adanın şaraplarından biri oluyor. 3 - Eğer tercihiniz şarap ise tirbuşona ve bardağa ihtiyacınız olacak. 4 - Şarabın yanına güzel bir peynir tabağı paketi. 5 - Bu en önemlisi; gün batımından sonrada tepede yıldızları izlemek için kalacaksanız üzerinize mutlaka kalın bir şeyler alın ve saat ilerledikçe acıkma ihtimalinizi de düşünerek yiyecek aperatif bir şeyler yanınızda getirin.

7 - Bozcaada'da Bağcılık

bozcaadaM.Ö 5.yy'a ait olduğu saptanan Tenedos (Bozcaada'nın tarihteki eski adı) sikkelerinin üzerinde yer alan üzüm salkımları, Homeros'un İlyada Destanı, Evliya Çelebi'nin Seyahatname'si ve ele geçirilen birçok eski yazılı kaynak, bağcılığın bu adada ne kadar eski ve köklü olduğunu anlatıyor bizlere. Bu topraklara özgü dört üzüm türü var; kırmızı olarak Kuntra ve Karalahna, beyaz olarak Çavuş ve Vasilaki. Doğanın adaya armağanı olarak nitelendirilen kuzey rüzgarları da halkın bağcılık yapmasına olanak tanıyor. Böylece adada 3000 yıllık geçmişiyle bağcılık ve şarapçılık geçmişin günümüze ulaşan bir mirası olarak kabul ediliyor.

8 - Bozcaada'da Şarapçılık

bozcaadaBozcaada'da yaşayan Türklerin dinsel sebeplerle üretim yapmadığı dönemlerde şarap üretimi uzunca bir dönem sadece Rumlar tarafından yapılmış. Türklerin, şarap üretim işine 1925 yılından itibaren girdikleri görülüyor. Ada, 1960 - 1980 yılları arası 13 adet şarap fabrikasına sahipmiş ve bu dönem adada şarapçılığın zirve yaptığı dönem olarak da biliniyor. 80'li yıllardan itibaren başlayan gerileme, devlet yardımının yapıldığı 1998 yılına kadar sürüyor. Adada günümüzde 6 tane şarap üreticisi var ve bunları kuruluş yıllarına göre sıralarsak: Yunatçılar 1925, Ataol 1927, Talay 1948, Corvus 2002, Gülerada 2008, Amadeus 2010.

9 - Bozcaada'nın Tertemiz Plajları ve Saklı Koyları

bozcaadaAdanın en güzel yanlarından biri de rüzgarlı havalarda bile denize girebileceğiniz bir koy bulabilmeniz. Dalgasız bir koyda denize girmek için rüzgar güneyden esiyorsa (lodos) adanın doğu ve kuzeydeki koyları, kuzeyden (poyraz) esiyorsa ki genellikle öyle esiyor güneydeki koylara gitmeniz gerekiyor. Rüzgar durduğunda ise adadaki tüm koylarda deniz çarşaf gibi oluyor. Bozcaada'da denize girilen cennet koyları da şu şekilde sıralayabiliriz; Ayazma Plajı, Sulubahçe Koyu, Habbele Plajı, Beylik Koyu, Akvaryum Koyu - Mermer Burnu, Çayır Koyu, Tuzburnu Koyu, Poyraz Limanı Koyu, Tekirbahçe Koyu, Ada Merkezi.
10 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
10
/

-

Mükemmel şarapları ve doğayı kaçırmayın, harika bir yer.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Bozcaada çok huzurlu bir yer. Oteller çok güzel, rüzgar gülleri çok güzel, gün batımı çok güzel, yöresel lezzetler çok güzel... Bağ bozumu oldukça kalabalık oluyor, otel rezervasyonunun önceden yapılması size kolaylık sağlayacaktır. Edindiğim bilgiye göre bağ bozumu etkinliği önceki yıllarda daha hareketli geçermiş. Ben de bağ bozumunda etkinliği çok yaşayamadım ama Bozcaada'nın keyfini çıkardım. Velidede'nin reçellerinden, kurabiyelerinden almadan dönmeyin. :)

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Çok güzel anlatmışsınız, sanki yeniden gitmiş gibi oldum, tüm ayrıntılar yazılmış, ev yapımı reçelleri de hatırlıyorum ve yine Gökçeada'ya göre daha zengin bir görüntüsü vardı, belediyeye uğrayıp aman Bozcaada'nın doğallığı bozulmasın, çevreye, imara dikkat dediğimi hatırlıyorum.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Bozcaada her sene gitmeye çalıştığımız çok özel bir yer. Sokaklarında yürümek, fotoğraf çekmek oldukça zevkli. Akşamları ise, tabii ki rakı-balık ikilisi ve adaya özgü yerel zeytinyağlılar. Her koyu ayrı bir güzellik. Gitmeyenlere şiddetle öneririm. Çünkü Bozcaada bir tutku.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Festivalin iptal edildiğini iletmişlerdi.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Bozcaada'da denize girmek için bence en kolay yol kalenin hemen önündeki sahil. Deniz derin ve temiz, Ayazma'nın kalabalığından da kurtulmuş olursunuz... Yerde yatan dev çapanın yanında hatıra fotoğrafı çektirmeyi de unutmayın...

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Ciddi anlamda adaya tekrar gidesim olduğu zamanda yazıyla karşılaştım. İsteğim daha da arttı. Ada harika, huzurlu ve kesinlikle gidilmesi gereken yerlerin başında.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Belediye açıklama yapmış, son zamanlardaki olaylar nedeni ile festival iptal edilmiş. Biz de son anda öğrendik ve yola çıkmaktan vazgeçtik.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Bozcaada'ya gidip domates reçelini, kurabiyesini, şaraplarını, mezelerini, balığını tatmamak olmaz. Koyları ayrı güzel, insanları sıcak, pansiyonları temiz, sakin ve huzurlu, e daha ne olsun… :)) Bozcaada'ya gidesim geldi, en kısa sürede bekle beni. :))

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
10
/

-

Çok merak ettim.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)