Bozcaada Bağbozumu Festivali Başlıyor, Haber - Duyuru

Bozcaada Bağbozumu Festivali Başlıyor

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Haber - Duyuru Editor

Bozcaada Bağbozumu Festivali Başlıyor

Her yıl eylül ayında gerçekleştirilen ve Bozcaada'nın geleneği haline gelen Bozcaada Bağbozumu Festivali bu yıl 7-8 Eylül tarihlerinde yapılacak.

Kuzey Ege’nin incisi Bozcaada son yıllarda oldukça popüler bir tatil bölgesi. Bozulmamış doğası, masmavi ve berrak denizi, bakir koyları, tarihi binaları, daracık sokakları, sevimli mekanları, üzüm bağları ve rüzgarı ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Bozcaada en çok da üzüm bağları ve bu bağlardan elde edilen şaraplarla ünlü. İsmi artık ülkemizin sınırlarını aşan şaraplara sahip ada. Her yıl ağustosun son haftası ile eylül ayının ilk haftası ise bağbozumu zamanı. Bir sonraki yılın leziz şaraplarının elde edileceği üzümlerin toplanması ise Bozcaada’da tam bir şenlik havasında gerçekleşiyor.

Artık bir gelenek haline gelen bağbozumu festivali her yıl eylül ayının ilk haftası Bozcaada Belediyesi tarafından düzenleniyor. 2 gün süren festival, adadaki şarap üreticilerinin kendi bağlarında düzenledikleri sembolik bağbozumları ile başlıyor.

İşçi ve ada halkı ile bağlara gidiliyor, üzümler toplanıp traktörlere ve at arabalarına yükleniyor, üzümler festival alanına getirilip halka dağıtılıyor. Aynı zamanda festival kapsamında şarap tadımları, şarap fabrikalarında turlar, konserler ve yarışmalar gibi farklı ve eğlenceli etkinlikler de düzenleniyor.

Bozcaada Bağbozumu Festivali

Bu yıl 7-8 Eylül tarihlerinde yapılacak olan Bozcaada Bağbozumu Festivali de en az bir önceki seneler kadar coşkulu ve eğlenceli geçecek. Uçsuz bucaksız üzüm bağlarında üzümün şaraba dönüştüğü sıra dışı yolculuğa tanık olmak ve Bozcaada’nın en güzel mevsiminde adanın keyfini çıkarmak isityorsanız Bozcaada Bağbozumu Festivali’ni kaçırmayın.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)