Borusan Quartet'in Sezon Programında Önemli Değişiklik, Faydalı Bilgiler

Borusan Quartet'in Sezon Programında Önemli Değişiklik

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Editor

Borusan Quartet'in Sezon Programında Önemli Değişiklik

Borusan Quartet'in aralık ve şubatta Süreyya Operası'nda vereceği konserlerin programları değişti. 24 Aralık akşamı Borusan Quartet, Brahms'ın La Minör Dörtlüsü'nü ve Schubert'in başyapıt niteliğindeki "Ölüm ve Genç Kız" adlı yapıtını seslendirecek.

Oda müziği alanındaki çalışmalarıyla Türkiye'yi uluslararası platformda başarıyla temsil eden Borusan Quartet'in Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası'nda 2012'nin Aralık ve 2013'ün Şubat aylarında gerçekleştireceği iki konserin programları değiştirildi. Yeni programa göre Borusan Quartet, 24 Aralık Pazartesi akşamı erken dönem romantik müziğine besteleri ve yorumları ile liderlik eden ölümsüz sanatçı Schubert'in yaşamının son dönemlerinde bestelediği, oda müziği repertuvarının başyapıtlarından “'Ölüm ve Genç Kız”' ve Brahms'ın ustalık eseri sayılabilecek 2 No.lu La Minör Dörtlüsü'nü seslendirecek.

"Üç Besteci Üç Prömiyer" 4 Şubat'ta

Esen Kıvrak, Olgu Kızılay, Efdal Altun ve Çağ Erçağ'dan oluşan Borusan Quartet'in 4 Şubat'ta vereceği konserde ise Borusan Kültür Sanat tarafından Türk çağdaş bestecilerimizden Mahir Çetiz, Özkan Manav ve Hasan Uçarsu'ya sipariş verilen üç yeni bestenin dünya prömiyerleri gerçekleştirilecek.

Turgay Erdener tarafından yetiştirilen, bestecilik yarışmalarında yüksek başarı gösteren ve yazdığı eserler Fazıl Say tarafından seslendirilen Mahir Çetiz; yerel anlatım öğeleriyle ilişkisini geniş ses düzlemlerinden kuran, farklı ses ortamlarında yazdığı besteler Türkiye ve yurt dışında yorumlanan, sayısız ödül almış ve müziğin deneysel tarafı üzerinde ustalaşmış Özkan Manav ve bestelerinde rapsodik olarak açımlanan bir zaman ve mekan hissi uyandıran, sayısız ödülün sahibi usta besteci Hasan Uçarsu'nun yazdığı üç yapıtın, 4 Şubat Pazartesi akşamı Borusan Quartet tarafından dünya prömiyeri gerçekleştirilecek.

Bu eşsiz deneyime ek olarak, geçtiğimiz ekim ayında Münih'te Borusan Quartet ile ilk konserini veren klarnet virtüözü Reto Bieri, bu kez İstanbul'da dörtlünün konuğu olacak. İsviçre'nin müzik dünyasına kattığı önemli isimlerden Reto Bieri enstrümanının oda müziğine mükemmel uyumunu Borusan Quartet'le birlikte kanıtlayacak. Konserde deneysel yapıtları ve elektronik müzik alanındaki öncülüğüyle tanınan İtalyan besteci Luciano Berio'nun solo klarnet için yazdığı “'Lied”' ve klarneti günümüz orkestrasına kazandıran belki de en önemli isim olan Mozart'ın La Minor Klarnetli Beşli'si Borusan Quartet'in yorumuyla müzikseverleri büyüleyecek.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)