Bodrum'da Tatil Keyfi!, Turlar - Geziler

Bodrum'da Tatil Keyfi!

Turlar - Geziler - - tarafından eklendi. 0 Yorum

Bodrum'da Tatil Keyfi!

Dünyadaki pek çok yeri gezip tozmuş, her köşede başka bir güzellik keşfetmiş olabilirsiniz ama Bodrum'a bir kez gidince, tarihi, kültürü, doğası ve atmosferiyle sizi kendine bağlayan bu büyülü yarımada kalbinizin bir köşesinde hep yer edecektir.

“'Güneye inmek”' denildiğinde akla en çok gelen, en çok tercih edilen tatil beldelerinin başında Bodrum geliyor. Türkiye'nin en gözde tatil mekanı olan Bodrum aslında, sadece Bodrum ilçesinden ibaret değil. Yöre halkı için Bodrum, yarımadanın güneyinde yer alan bir ilçe olarak anılsa da, Türkiye'nin geri kalanı için Bodrum, Muğla'nın Ege'ye doğru baş vermiş büyük bir yarımadasını ifade ediyor. Dolayısıyla, bir Bodrum tatili planlamadan önce bu yarımadayı tanımak gerekiyor.

Bodrum yarımadası olarak isimlendirilen bu bölgenin kuzeyinde Yalıkavak, Göltürkbükü ve Gündoğan, batısında Gümüşlük, Turgutreis, güney batı ucunda Akyarlar, güneyinde ise Bodrum, Bitez ve Ortakent Yahşi gibi popüler tatil ilçeleri yer alıyor. Doğuda ise yarımadanın kuzeye bakan kenarında, Torba, Güvercinlik ve Güllük koyları daha sakin tatil beldeleri olarak dikkat çekiyor.

Bu beldeler arasındaki mesafeler kısa gibi görünse de, bir iki haftalık tatil için gelmiş tatilcilerin özel otomobil olmadan, dolmuşlarla bölgede seyahat etmesi ciddi bir zaman kaybına da yol açabiliyor. O yüzden bir Bodrum tatili planlamadan önce kalınacak beldeyi doğru seçmek gerekiyor. Bodrum merkezde bir pansiyonda kalırken her gün denize girmek için Gümüşlük veya Göltürkbükü'ne gitmek, günde 2 saatten fazla zamanın yollarda geçmesi anlamına gelebiliyor. Ya da tam tersi, Gümüşlük'te bir otelde kalırken, her akşam ünlü Bodrum gecelerine akmak isteyen tatilcilerin, Bodrum Barlar Sokağı'na ulaşmak için uzun dolmuş yolculukları yapması gerekebiliyor.

Aslında Bodrum yarımadası her detay ile insanı kendine aşık eden bambaşka bir ekosisteme sahip. Bu nedenle, Bodrum'a bir kez gidenler, sonraki tatilde, başka bir bölgenin tadını çıkarmak için yeni tatil planları yapmaya başlayabilir.

Haberin kaynağı için: Neredekal Dergi Yaz Sayısı

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Son İncelenenler