Bodrum: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 16 Şey, Bodrum

Bodrum: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 16 Şey

Görüşünüzü Paylaşın 26 Yorum

Turlar - Geziler Sevgi Özdil

Bodrum: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 16 Şey
Türkiye'nin tatil ve turizmde öne çıkan yerlerinden biri Bodrum. Her köşesi birbirinden eşsiz güzelliklerle dolu Bodrum Yarımadası, gezilecek ve keşfedilecek pek çok tarihi, doğal ve turistik güzelliklerle dolu. Şarkılara bile konu olan Bodrum'da tatil her daim bir başka keyifli. Genellikle yaz aylarında tercih ediliyor olsa da Bodrum, dört mevsim boyunca bambaşka güzellikler sunmakta tatilcilere. Bodrum'da gezmenizi önerdiğimiz yerleri aşağıdaki listemizde bulabilirsiniz.
Doğal güzellikleri, muhteşem plajları, tarihi dokusu, enfes lezzetlerle büyüleyen mutfağına kadar dolu dolu bir tatil geçirebileceğiniz ilçede asla unutamayacağınız anılar biriktirebilirsiniz. Size düşen Bodrum otelleri içerisinden bütçenize en uygun tesisi seçmek...

1 - Bodrum Kalesi

Bodrum KalesiBodrum'un simge yapılarından biri olan Bodrum Kalesi bölgede en çok ziyaret edilen tarihi yapılardan sadece biri. 1400'lü yılların başında inşa edilen Bodrum Kalesi tatiliniz sırasında mutlaka gezmeniz gereken yerlerden.

2 - Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji MüzesiKendi türünde dünyanın en önemli ve büyük müzelerinden biridir ve Bodrum Kalesi içinde yer alır. 1995 yılında Avrupa'da Yılın Müzesi Yarışması'nda "Özel Övgü" ödülünü alan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'ni mutlaka gezin.

3 - Mindos Kapısı

Mindos KapısıAdını, günümüzde Gümüşlük olarak bildiğimiz Myndos'tan alan Mindos Kapısı, Büyük İskender'in şehri kuşatmak için kullandığı ilk yerdir.

4 - Antik Tiyatro

Antik TiyatroAnadolu'nun en eski tiyatrolarından biri olan Bodrum Antik Tiyatro tipik bir klasik antik çağ yapısıdır. Günümüzde de Bodrum'daki birçok festival ve konsere ev sahipliği yapan tiyatro 13.000 kişi kapasitelidir.

5 - Bodrum Halikarnas Mozolesi

Bodrum MozolesiBir kral mezarı olan ve dünyanın antik dünyanın bilinen 7 harikasından biri olan Bodrum Halikarnas Mozolesi, Yunan ve Mısır mimarisini birleştiren eşsiz bir yapıdır. Açık hava müzesi şeklinde düzenlenmiştir mozole alanı ve ziyarete açıktır.

6 - Pedasa Antik Kenti

Pedasa Antik KentiBodrum Merkez'e 4 km uzaklıkta bulunan Pedasa Antik Kenti, yarımadada gezebileceğiniz bir diğer tarihi bölge. Legel şehirleri arasındaki en iyi korunmuş yerleşim alanlarından biri olan kent görülmeye değer.

7 - Zeki Müren Müzesi

Zeki Müren MüzesiZeki Müren'in Bodrum'daki evinin müzeye dönüştürülmesi ile ziyarete açılan Zeki Müren Sanat Müzesi'nde sanatçıya ait kişisel eşyalar, fotoğraflar, ödüller bulunmaktadır.

8 – Cennet Koyu

Bodrum cennet koyuBodrum Cennet Koyu, tıpkı adı gibi Bodrum'un adeta cennetten bir köşesi. Tertemiz, berrak bir deniz, yemyeşil bir doğa ve sadece huzurun kol gezdiği bir koy. Cennet Koyu, Göltürkbükü ile Torba arasında bulunmakta olup aslında Ilıca Bükü'nün uzandığı bölgenin ismidir.

9 - Günübirlik Mavi Turlar

Günübirlik Mavi TurlarBodrum'da özellikle yaz sezonunda günübirlik gezi tekneleri her gün sabahtan akşama kadar misafirlerini Bodrum'un eşsiz maviliklerinde gezdirmekte. Günübirlik mavi turlara katılarak Oraklar ve Karaada arasında gezerek muazzam güzelliklere sahip yerleri keşfedebilirsiniz.

10 - Sandima Köyü

Sandima köyüBodrum-Yalıkavak'ın tepesinde ilçeden birkaç kilometre uzaklıkta yer alan bir yer Sandima Köyü. Aslında terk edilmiş bir Türkmen köyü burası. 1960'lı yıllardan sonra burada yaşayan Türkmenlerin Yalıkavak'a göç ettikleri söyleniyor. Sandima Köyü'n içerisinde harabeye dönmüş evler aşağıdan bakıldığında muhteşem bir fotoğraf karesi oluşturuyor. Bugün köyde bir çoban bir de ressam ve heykeltıraş İsmail Erkoca ile eşi Nurten Erkoca'nın yaşadığı biliniyor.

11 - Bodrum Barlar Sokağı

Bodrum barlar sokağıEğlencenin hiç bitmediği bir yer alan Bodrum Barlar Sokağı'nda;sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence devam ediyor. Sizler de Moonlight'ta kumsalın üzerinde kaleye karşı keyif yapıp, Körfez Bar'da hiç durmadan dans edebilirsiniz.

12 - Gümbet Barlar Sokağı

gümbet barlar sokağıTıpkı Bodrum Barlar Sokağı gibi Gümbet Barlar Sokağı'nda da eğlence asla bitmiyor. Sokaklarda sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenenleri görüp de onlara katılmamak içten bile değil.

13 - Bodrum Yel Değirmenleri

yeldeğirmenleriBodrum Yel Değirmenleri'nin tarihi antik dönemlere kadar inmektedir. Günümüzde halen ayakta olan bu değirmenleri özellikle Ortaçağ döneminde yoğun olarak kullanılmıştır. Sırtınızı yel değirmenlerine verdiğiniz zaman sol tarafı Gümbet, sağ tarafı Bodrum Merkez olan yel değirmenlerinin bulunduğu bölgenin etrafında birçok otel de bulunmaktadır.

14 - Orak Adası

Orak adasıBodrum Orak Adası, Kargıcık Bükü'nün tam karşısında boylu boyunca uzanıyor. Mavi tur teknelerinin ve dalış teknelerinin uğrak yerleri arasındadır. Adanın yamaçları zeytinliktir ve adada yerleşim yoktur. Orak Adası ya da halkın kullanımı olan Oraklar, Bodrum'a 16 kilometre uzaklıkta olup teknelerle yaklaşık iki saatte geliniyor.

15 - Iassos

İassosBodrum Yarımadası'nın kuzeyinde, Güllük Körfezi'nin en uç noktasında bulunuyor Iassos. Iassos'da, yöreye özgü zeytinlerden sıkılan zeytinyağlarının eşsiz lezzeti, zengin bir tarih, dinlemeye doyamayacağınız mitolojik hikayeler, akıllara durgunluk veren lacivert bir deniz var.

16 - Bodrum Kissebükü Koyu

kissebüküBodrum'da hala bakir kalmayı başarabilmiş büklerden biri olan Bodrum Kissebükü Koyu, ziyaretiniz esnasında sizi alıp başka yerlere götürecek…
26 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
26
/

-

Her yıl en az bir hafta tatil için gitmeyi tercih ettiğim yerlerden biri. Dalış için de harika bir yer.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Bodrum, açık ara Türkiye'de gönlümün coştuğu ve de aynı zamanda dinlendiği yer. Sadece sokaklarında olmak dahi kendi adıma büyük bir mutluluk. Adanın dört bir tarafında onlarca güzellik var. Akşam gün batımına yakın rakı balık için Gümüşlük, hemen her akşam canlı müzik ile geceleri renklendiren Marina Yacht Club, Bodrum'un ilki olan Veli Bar, son yılların gözdesi Mandalin, rock severlerin uğrak mekanı Kule Bar gecelerimin vazgeçilmezi. Muhteşem koyları, her bir yerleşkesinde ayrı keyif sunan plajları, muhteşem panoraması ile memleketimizin değerli güzelliklerinden... Keyifli bir yazı; daha onlarca yer eklenebilir.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Faydalı bir içerik olmuş. Bodrum'u diğer tatil beldelerinden ayrılan en önemli özelliği keşfetmekle bitmemesi. Tüm yarımada ayrı özellikte çok sayıda tarihi alan, gezilecek ve görülmeye değer yerlerle dolu. Her yıl gitmekten usanmıyorsunuz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Harika bir içerik olmuş. Tüm ekibe teşekkür ederim. Bir sonraki Bodrum seyahatimde bu içeriği rehber edineceğim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Türkiye'nin en güzel bölgelerinden birisi. Bağlı olduğu il olan Muğla'nın tüm ilçeleri ayrı güzel. Bodrum bunların içinde kendini ispatlamış bir gezi beldesi. Denizi ve koyları muazzam. Gittiğinizde mutlaka bir gününüzü tekne turuna ayırın. Bölgenin muazzam koylarını en yakından görüyorsunuz. Bölgeyi yaz sezonu başında veya sonunda ziyaret etmenizi öneririm. Ulaşım konusunda Milas Havaalanı'nı kullanabilirsiniz sezonda çok rahat istediğiniz zamana uçuş bulabiliyorsunuz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Cennet Koyu'na her gittiğimde bir kez daha hayran kalıyorum. Elinize sağlık, harika olmuş.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Gümbet en sevdiğim yeri. Yeldeğirmeninden harika manzarası ile gece hayatı ve deniziyle gidilmesi gereken yer. Net.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel beldelerden. Tek tavsiyem kesinlikle tekne turu yapılmalı her koyu karış karış gezilmeli yüzülmeli. Cennet koyu muhteşem bir deniz şöleni... Bodrum beyaz evleri ve o evleri saran mor, pembe, fuşya begonvilleriyle tablo gibi gerçekten. Bodrum bir başka... Ömür uzatır bence.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Bir gün İstanbul'dan kaçabilirsem yaşamak istediğim yerdir Bodrum. Yazın denizi ve eğlenceli gece hayatının yanı sıra, deniz sezonu dışında kalan özellikle bahar aylarında romantik hafta sonu kaçamakları için tavsiye ederim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Bodrum'un o kadar çok keşfedilecek yeri var ki... Bodrum'dan Milas'a giderken havalimanını geçer geçmez sağa yol ayrılır oradan girdiğiniz Gökçeler Kanyonu, İncirli Mağarası'na doğru gidersiniz. Mutlaka görün, harika bir yer. Bir de küçük işletme var. Bu kadar keşiften sonra güzel bir yemeği hak ettiğinizi düşüneceksiniz. Bu arada da sosyal medya paylaşımlarınızı yapabilirsiniz. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Gören herkesi kendine aşık eden mimarisi, Halikarnas Mozolesi, Bardakçı Koyu, Yel Değirmenleri ve Zeki Müren'i ile Bodrum, anlatmakla bitmez. Burada yaşadığım iki yılı güzelliklerle hatırlayacağım.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Harika bir yazı olmuş. Bu yaz Bodrum'a gittiğimde, not aldığım, yazılan bu yerleri tekrar keşfedeceğim. Sadece deniz, kum, güneşten ibaret olmadığını hatırlatan bir içerik ayrıca.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Her yıl tatil yapmak istediğiniz yer olarak sorulsa kesinlikle Bodrum derim. Türkiye'nin her bölgesi ayrı ayrı güzelliklere sahip olsa da Bodrum'un havası ve enerjisi hiçbir yerde olmadığını düşünüyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Bodrum tatil beldesinden ziyade bir şehir olamaya başlamış. Kışın bile trafik oluyor artık. Tabii ki bir Kuşadası, Alanya gibi çirkin (yapılaşma anlamında) değil, hala güzel ve gidilesi bir yer. Cennet Koyu buradaki fotoda gördüğünüz gibi Bodrum'un doğal güzelliğin yeşille buluşması anlamında en güzel yeriydi ama bu fotonun hemen sağına Türk beton sanatının en güzide ucubeliklerini yapıverdiler. Ayrıca Gümbet Barlar Sokağı da ne kadar gidilesi bir yerdir tartışılır. Eşinizi, kız arkadaşınızı almadan gidip bir kitleyi görün ona göre karar verip gidin tekrar bence.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Her sene olduğu gibi geçen sene de yolumuz Bodrum'a düştü. Plan yapmadan, acaba bu yol nereye çıkıyor diye girip, muhteşem koylar keşfederek her defasında aşık olduğum Bodrum... Akyarlar, Mazı, Torba... Sanırım buralarda bir ömrü huzur içinde geçirebilirim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Aynı İstanbul gibi betonlaşmış ve kalabalık şehir yapısıyla sizi sanki hiç yabancı bir yere gitmemiş gibi evinizde hissettiriyor. Barlarda eğlenmeyi sevenler için çok seçenek sunuyor. Özellikle Gümbet Barlar Sokağı tam bir curcuna. :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Eğlence hayatını sevenler için Gümbet'i öneririm. Sabaha kadar ulaşımın olması ve her yere yakın olmasından dolayı da tercih edilebilir.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Her yıl mutlaka gittiğim, her noktası ayrı güzel Bodrum... Bir sonraki gidişimde, bu güzel içeriğin rehberliğinde tekrar keşfetmek şart oldu. :))

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Bodrum'u seviyorsanız daha çok sevebileceğiniz, eğer sevmiyorsanız da sevmenizi sağlayacak çok faydalı bir içerik. Bodrum'u seven birisi olarak tekrar gitmek için beni sabırsızlandıran mükemmel bir içerik olmuş. Bodrum'a gitmiş ve gidecek olan herkese bu listeyi dikkate almasını şiddetle tavsiye ediyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Harika bir keşif yazısı olmuş. İlk Bodrum tatilinde bu muhteşem yerleri ziyaret edeceğim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Bodrum'a gidip tekne turuna çıkmamak olmaz. Ben her zaman Kara Ada tarafına çıkan tura katılırım. Ayrıca zıpkınla balık avlamayı seven biriyseniz Gümüşlük'te yolun bittiği yerde küçük bir patika yoldan arka tarafa gidip dalmanızı tavsiye ederim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Bakarken görmek, gezerken bilmek tatil sloganımdır. Muhteşem bir içerik olmuş. Bodrum için tarifler yetmez ama gezerken kaybolmak lazım sokaklarında. Benim hayalim yaşlanma yaşlarımı Bodrum'da geçirebilmek.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Bir sonraki Bodrum ziyaretimde gideceğim yerler için dikkate alacağım güzel bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Bodrum elbetteki tatil ve deniz beldesi; ama son 10 yılda artık kendi içinde kendine her alanda yetebilen küçük bir ülke diyebiliriz. Tıpkı Kıbrıs ya da Monaco gibi. Rehber çok aydınlatıcı olmuş; lakin Bodrum Kalesi haricinde. Aspat bölgesinde Leleglerin yaşadığı tarihi Aspat Kalesi'ni ve kalıntılarını da mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Bodrum için yazılanların dışında şunu diyebiliriz; anlatılmaz, yaşanır.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Bodrum'un gerek kalabalık barlar sokağı gerek sakin huzurlu koyları, mutlaka görülmeye değer bir yer. Bu faydalı paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
26
/

-

Tuzla Kuş Cenneti meraklılarına özellikle tavsiye edebileceğim bir yer. Bir çok kuş türüne şahit olabileceğiniz özellikle flamingoları ile meşhur bir yer. Bodrum'u ziyaret etmeyi düşünen herkese özellikle tavsiye ediyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Son İncelenenler

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)