Bitlis Ahlat'taki 600 Mağara Ev Turizme Kazandırılıyor, İlginç Bilgiler

Bitlis Ahlat'taki 600 Mağara Ev Turizme Kazandırılıyor

Yorum Yok

İlginç Bilgiler Editor

Bitlis Ahlat'taki 600 Mağara Ev Turizme Kazandırılıyor

Bitlis'in Ahlat ilçesinde bulunan 600 dolayındaki mağara ev, Jeopark Projesi kapsamında turizme kazandırılacak.

Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz Çoban, yaptığı açıklamada, Madavans ve Uludere kanyonlarında bulunan yaklaşık 600 mağara evin turizme kazandırılması için çalışma başlatıldığını belirtti.

Mağara evlerin, Bitlis Valiliğince hazırlanan "Jeopark Projesi" kapsamında jeosit alanı içerisinde yer aldığını vurgulayan Çoban, daha önce sit alanı olarak belirlenen mağaraların yapılacak çalışmayla turizme kazandırılmasının amaçlandığını ifade etti.

Çoban, açık hava müzesi konumundaki Selçuklu Meydan Mezarlığı'nın yanı sıra mağara evlerin de ilçe için önemli bir değer olduğuna değinerek, çalışmaların valilik, kaymakamlık ve belediye işbirliğiyle yapılacağını dile getirdi.

"Yakın bir tarihte gerekli hazırlıkları ve tadilatı yapılan mağara evler, dünya turizminin hizmetine sunulacaktır" diyen Çoban, mağaraların, ziyaretçilerin ilgisini çekecek bir cazibeye sahip olması için kapsamlı bir çalışma yapılması gerektiğini kaydetti.

Çoban, kısa süre öncesine kadar aileler tarafından kullanılan mağara evlerin, yapılacak çalışmayla dinlenme merkezlerine dönüşebileceğine dikkati çekerek, "Buralarda kafeler, restoranlar olacak ve sonraki aşamada konaklama merkezi oluşturacağız. Yapacağımız bu çalışma, ilçe turizmine büyük katkı sağlayacak" dedi.

Kaynak: AA

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)