Biri Yamaç Paraşütü Mü Dedi, Hadi Gidelim!, Yapmadan Dönme

Biri Yamaç Paraşütü Mü Dedi, Hadi Gidelim!

2 Yorum

Yapmadan Dönme Sevgi Özdil

Biri Yamaç Paraşütü Mü Dedi, Hadi Gidelim!
Herkesin ölmeden önce yapmam gerekenler listesi mutlaka olmuştur. Tıpkı benim de olduğu gibi. Ölmeden önce yapmam gerekenler listemin beşinci sırasında yamaç paraşütü vardı. Beşinci sıraya gelene kadar biraz zor oldu ama sonuçta bu eşsiz deneyimi yaşamış olmanın mutluluğunu halen hissediyorum.
Kuşlar gibi özgürce uçabilmek. Herkesin hayatı boyunca bir kez yaşaması gereken bir his. Bunun için de Türkiye'de en doğru adres Fethiye'ye bağlı Ölüdeniz. Ayrıca Fethiye'de uçmak isteyenler için iki farklı seçenek de bulunmakta. Bunlardan ilki bilindiği üzere yamaç paraşütü, ikincisi ise microlight uçuşu. İkisinin de keyfi başka ama manzarası aynı. Peki hangisi diye sorarsanız bence; ikisini de dene tarafını seç…
Fethiye'de yamaç paraşütü yapmayı düşünüyorsanız belli başlı birkaç şey üzerinde durmakta fayda var. Ancak onun öncesinde Fethiye uygun oteller ve Ölüdeniz otelleri arasından seçiminizi yaparak, harika bir tatil yaşayabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

1 - Uçuş Yaptıran Pilot

Babadagİster Fethiye Ölüdeniz olsun ister Türkiye'nin bambaşka bir noktası. Sizi uçuracak olan pilotların hepsinde THK (Türk Hava Kurumu) tarafından verilen T2 belgesi olmalıdır. Aksi halde Türkiye'de ticari olarak uçuş yapmaları kesinlikle yasaktır.

2- Hava Şartları

BabadagÖlüdeniz'de yamaç paraşütü uçuşları genelde 5 sorti halinde yapılmaktadır. Uçuşlar hava şartlarının uygun olması durumunda gerçekleştirilir. Seçtiğiniz firmaya göre değişebilen uçuş saatleri genellikle 08:30 – 10:30 – 13.00 – 15:00 – 17:00 civarlarındadır. Uçuş saatinden en az 45 dakika önce anlaşmayı yaptığınız ofiste olmanız gerekmektedir. Çünkü Babadağ'ın zirvesine doğru heyecan dolu bir yolculuk sizi bekliyor.

3 - Uçuş Güvenliği

BabadagÖnce güvenlik! Yamaç paraşütünün dünyadaki tehlikeli sporlar içinde 22. sırada yer aldığını ve paraşüte göre daha tehlikesiz görünen futbolun ise 7. sırada olduğunu biliyor muydunuz? Uçuş yapacak kişiler şirket tarafından sigortalanmaktadır. 5 ile 75 yaş ve 40 ile 99 kilo olan sağlık sorunu bulunmayan herkes yamaç paraşütü yapabilir. Zira uçuş noktasına çıktığınız zaman tandem pilotu kendi ağırlığına göre uçuş yaptıracağı kişi seçmekte. Uçuş güvenliği için uçuşa kesinlikle alkollü gidilmemeli. Ayrıca kalp, epilepsi, astım ve tansiyon gibi önemli rahatsızlığı olan kişilerin uçuşa katılmaması gerekmektedir.

4 - Uçuş Süresi

BabadagUçuş süresi üzerinde etkili olan birkaç tane durum vardır. Bunlar; uçan kişinin ve kişilerin (tandem) kilosu, uçuşun gerçekleştiği sıradaki hava durumu ve kullanılacak pist ile doğru orantılı olup 25 ila 35 dakika sürmektedir. Havada kalma süresi aynı zamanda pilottan istenilen özel hareketlere ya da ekstrem davranışlara bağlı olarak da değişmektedir.

5 - Ne Giyinmeliyim?

BabadagYamaç paraşütü yapacaksanız kesinlikle düz bir spor ayakkabı ve hava şartlarına bağlı olarak da rahat bir kıyafet giymelisiniz. Eğer benim gibi sabah uçuşuna katılacaksanız kesinlikle uzun bir eşofman altı ve uzun bir hırka giymenizi tavsiye ederim. Keza bir hayli üşüyorsunuz yukarılara tırmanırken. Ben utanmasam eldiven bile alacaktım yani. Ayrıca uçuş esnasında güneş ışınlarına maruz kalacağınızdan güneş gözlüğünüzü ipiyle birlikte almayı unutmayınız.

6 - Uçuş Hatırası

BabadagUçuşa genelde telefon, fotoğraf makinası ve kamera gibi elektronik eşyaların alınmasını pek önermiyorum. Çünkü bu aletleri uçuş esnasında düşürme ve doğru açıyı ayarlayamama olasılığınız çok yüksek. Zaten uçuş esnasında pilotunuz sizin fotoğraflarınızı ve videolarınızı çekiyor. Yalnız bu fotoğraflar ve videolar uçuş ücretine dahil değildir. Uçuştan sonra beğendiğiniz fotoğraflarınızı ve videonuzu ekstra ücret karşılığında satın alabilirsiniz.

7 - Uçuş Ücretleri

BabadagUçuş ücretleri firmalara göre farklılaşmaktadır. 2020 yılı itibariyle 450 TL ile 750 TL arası olan bu ücretler içinde; araçla uçuş pistine çıkış, uçuş sigortalarınız ve milli park giriş ücreti dahildir.
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Ölüdeniz'de değil ama bu keyfi Kaş'ta yaşadım. Eğer denemek istiyorsanız ancak hafif bir tedirginlik de duyuyorsanız, siz de başlangıç için Kaş'ı tercih edebilirsiniz. Çünkü Ölüdeniz'de yaklaşık 2000 metre yükseklikten başlıyorken, Kaş'ta 650 metreden uçuşa başlıyorsunuz. Yine 30 dakika sürüyor. Özellikle benim gibi Kaş müdavimiyseniz, burada yamaç paraşütü size de ayrı bir keyif verecektir diye düşünüyorum. :)

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Öncelikle manzara olarak Ölüdeniz'le Kaş kıyaslanamaz bile. Ölüdeniz kesinlikle fark atar. Özellikle güneş batarken yapılırsa inanılmaz manzara seyredersiniz. İkinci olarak da bucket list yapacaksanız bungee jumping kesinlikle olması gerekir. Tandem paragliding ile kıyaslandığında 200 kat daha fazla adrenalin yüklemesi var, kesinlikle tavsiye ederim.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)