Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Gezi Rehberi
Bir Zaman Tüneli: KONYA

Bir Zaman Tüneli: KONYA

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 26 Aralık 2012
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Bir Zaman Tüneli: KONYA

Selçukluların ve sayısız imparatorluğun başkenti, medeniyetlerin beşiği Konya; doğal ve tarihsel zenginlikleri ile misafirlerine tarihsel bir şölen sunuyor.

Türkiye’nin en tarihi şehirlerinden birisi Konya. Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlı İmparatorluğu gibi pek çok imparatorluğa ev sahipliği yapmış şehir sizi adeta zamanda yolculuğa çıkartıyor. Konya’yı ziyaret edenler farklı dönem mimarilerini bir arada görme imkanına erişiyor. Türbeler, kervansaraylar ve hamamlarıyla şehir, adeta bir tarih kitabını andırıyor.

Şehrin en önemli ve ünlü müzesi kuşkusuz Konya Mevlana Müzesi. Şehri ziyaret eden pek çok kişinin geliş sebebi olan müze adeta, Mevlana’nın değişiyle “Ne Olursan Ol, Gel” diyor. Sultan Alaeddin Keykubad tarafından Mevlana’nın babası Sultanu-l Ulema Bahaeddin Veled’e hediye edilen bu bina 1926’dan beri müze olarak hizmet veriyor. Mevlana Müzesi bağlı bulunduğu Kültür Bakanlığı’na Topkapı Müzesi’nden sonra en çok gelir getiren ikinci müze olma özelliğini de koruyor.

Türkiye’nin en eski yerleşim birimlerinden biri olan Konya, birçok tarihi eseri de bünyesinde barındırıyor. Özellikle son yıllarda yabancı turistlerin ilgisini çeken Konya, Neolitik, Kalkolitik ve Erken Bronz çağlarına ait birçok esere de ev sahipliği yapıyor.

Haberin tamamı için: MNG Box / Aralık 2012