Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Bir Hafta Sonuna Sığdırabileceğiniz 10 Şehir

Bir Hafta Sonuna Sığdırabileceğiniz 10 Şehir

Paylaş
Diley Kuru  
Eklenme: 13 Ocak 2016
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Bir Hafta Sonuna Sığdırabileceğiniz 10 Şehir
Ünlü yazar Gabriel Garcia Marquez’in bir sözü vardır; ‘Her şeyin bir sonu var, doğrudur! Ama en mutlu son hafta sonudur.’ Ülkemizin bazı şehirlerini keşfetmek için 48 saat yeterli. Keşke daha fazla vaktimiz olsa da keşfedilmedik yer bırakmasak, ancak elden ne gelir. Hafta sonları biz çalışanların en değerli zamanları. Hele bir de gezmekten ve yeni yerler keşfetmekten haz duyanlardansanız, o zaman hafta sonlarının değeri daha da bir artıyor. Cuma iş çıkışları yola koyulup, pazar akşam saatlerine kadar doyasıya keşfedebileceğiniz pek çok rota bulunuyor. Hadi bu hafta sonu farklı bir şey yapın; sizin için sıraladığımız bu liste içerisinden size en yakın olan şehri seçin ve 48 saatinizi orada geçirin.

1- Gaziantep

hafta sonu gaziantep gezisi

Gaziantep, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kültürel miraslarından biri. Bu kutsal şehri keşfetmek, bir zaman yolculuğuna çıkmak ile eş değer. Tarihi eserler, antik kentler, doğal güzellikler ve dünyaya açılmış lezzetli bir mutfak. Lezzetli mutfak demişken birkaç yöresel yemek önerisi vermemek de olmaz. Nohut dürüm, patlıcan kebap, beyran, içli köfte, yuvalama, cacıklı köfte, cağırtlak kebabı ve ali nazik yörenin en bilindik ve sevilen yemekleri. Tüm bunları yaşamak için ise bir hafta sonu yeterli. Cuma akşamı uçakla Gaziantep’e gider, cumartesi gününüzü Gaziantep’in çevresinde bulunan antik kentlere ayırabilir ve bu güzide şehrin eşsiz mutfağını deneyimleyebilirsiniz. Pazar günü ise Gaziantep Merkez’i gezebilir ve yöresel alışveriş yaparak şehir turunuzu sonlandırabilirsiniz.

2- Bursa

hafta sonu bursa gezisi

Bir zamanlar Osmanlı’ya başkentlik yapmış, her köşe bucağı tarih kokan eşsiz bir şehir Bursa. Tarihi mekanları, doğal güzellikleri ve tadı damaktan gitmeyen İskender kebabı ile Bursa, ülkemizin görülmeye değer şehirlerinden biri. “Yeşil Bursa” lakabının ise kesinlikle hakkını veren bir şehir diyebiliriz, Bursa’ya yolunuz düşerse kesinlikle teleferiğe binip her tarafı yemyeşil ağaçlarla kaplı şehre bir de yukarıdan bakmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bursa’ya İstanbul’dan rahatlıkla ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Dolayısıyla cuma akşamı iş çıkışı yola çıkabilir, cumartesi sabah saatlerinde bu tarihi şehri keşfetmeye başlayabilirsiniz. Mesela Cumartesi günü Tirilye ya da Gölyazı’yı gezebilir, pazar gününüzü ise Bursa Merkez ve Cumalıkızık Köyü’ne ayırabilirsiniz.

3- Mardin

hafta sonu mardin gezisi

Bal rengine bürünmüş efsunlu taşların gözlerimizi kamaştırdığı, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı, adım attığımız her an bir sürprizle karşılaşabileceğimiz gizemli bir dünyası var Mardin’in. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en değerli hazinelerinden biri olan Mardin, her köşesi sırlarla dolu bir düş dünyası gibi. Bu nedenle Mardin, bu ülkede yaşayan herkes tarafından görülmeli ve keşfedilmeli. Hem kebap hem de tencere yemekleri ile meşhur olan Mardin, yöresel yemekleri ile ziyaretçilerini adete bir lezzet yolculuğuna çıkarıyor. Cuma günü atlayın bir Mardin uçağına ve soluksuz keşfedin bu güzide şehri. Mesela cumartesi günü erkenden kalkıp Mardin’in taş sokaklarını arşınlayabilir, biraz alışveriş yapabilir ve Deyrülzeferan Manastırı’nı ziyaret edebilirsiniz. Pazar gününüzü ise Dara Harabeleri’ne, Midyat’a ve Turabdin Platosu’na ayırabilirsiniz.

4- Kars

hafta sonu kars gezisi

Doğu Anadolu’daki yaşam oldukça farklı. Sanki bir kitaptan ya da filmden çıkmışçasına gizemli ve macera dolu. Kars ise Doğu Anadolu’da yer alan şehirlerin en sırlarla dolu olanı hiç şüphesiz. Buraya gitmek bile başlı başına bir macera aslında. Kars’ı 48 saatte keşfedebilirsiniz ancak bu keşfi Doğu Ekspresi ile taçlandırmanız daha da harika olur. Perşembe saat 18:00’de Ankara’dan yola çıkar ve cuma 18:30’da Kars’a varabilirsiniz. Cumartesi günü Ani Harabeleri’ni gezebilir, Çıldır Gölü’nde küçük bir safari yapabilir, akşamında ise Kars mutfağını deneyimleyebilirsiniz. Pazar gününüzü ise Sarıkamış ve Kars Merkez’e ayırabilirsiniz. Çok da şahane olur doğrusu.

5- İzmir

hafta sonu izmir gezisi

İzmir, hafta sonu turları için ideal bir rota. Hatta herkes Ege’nin bu en güzel şehrini görmeli, tanımalı ve yaşamalı. İzmir’e gitmişken kumru ve boyoz yemeden de dönülmeyeceğini hatırlatalım. Adeta bir Avrupa şehri havasında olan İzmir, şehir merkezi ve çevresinde yer alan doğal güzellikleri ile oldukça zengin bir kent. Yaz aylarında deniz ve güneşin tadını doyasıya çıkarabildiğimiz Çeşme, Foça, Karaburun ve Alaçatı bölgelerine zaten uğruyoruz. Ancak İzmir Merkez de en az o bölgeler kadar ilgiyi hak ediyor. İki gün İzmir Merkez’i keşfetmek için ideal bir süre. Değerlendirmeye alın deriz.

6- Sinop

hafta sonu sinop gezisi

Issız kumsallar, denizi gören sokaklar, yemyeşil bir doğa ve içinize işleyen bir huzur… Tüm bunlar Sinop’u Sinop yapan şeyler. Karadeniz’in ve hatta ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olan Sinop, mavi ile yeşilin eşsiz bir şekilde bütünleştiği yerlerden biri. Cuma akşamı bir Sinop uçağına atlayarak keşfetmeye başlayabilirsiniz bu güzel şehri. Cumartesi günü sabah erkenden kalkarak Erfelek Şelaleleri’ni, Hamsilos Koyu’nu keşfedebilir, Akliman’da güneşin batışını seyredebilirsiniz. Pazar günü ise Sinop Merkez’i gezebilir ve İnceburun’un eşsiz manzarasının fotoğrafını çekebilirsiniz. Dönmeden önce şöyle lezzetli bir mantı yiyerek noktalandırabilirsiniz hafta sonu tatilinizi.

7- Eskişehir

hafta sonu eskişehir gezisi

İç Anadolu’da bir Avrupa şehri misali Eskişehir. Ülkemizde görülmesi gereken yerlerin başında gelen Eskişehir, Porsuk Çayı, kaplıcaları ve yemyeşil alanları ile kesinlikle görülmeye değer bir şehir. Türkiye’de olup Amsterdam’da gibi hissedeceğiniz Eskişehir, öğrenci şehri olarak bilinmesiyle de her zaman neşe dolu ve cıvıl cıvıl diyebiliriz. Cuma öğlen saatlerinde yola çıkarak tüm bir hafta sonunuzu Eskişehir’de geçirebilir ve bu güzeller güzeli şehri doyasıya keşfedebilirsiniz. Cumartesi gününüzü Odunpazarı’na ayırabilir ve Odunpazarı Evlerini gezebilir, pazar gününüzü ise Eskişehir Merkez’de yer alan müzelere ve tarihi mekanlara ayırabilirsiniz.

8- Hatay

hafta sonu hatay gezisi

Çeşitli medeniyetlerin ortak beşiği olan Hatay, ülkemizce kardeşliğin şehri olarak biliniyor. Kültürel zenginlikleri, doğal ve tarihi güzellikleri ile ülkemizin mutlaka görülmesi gereken şehirlerinden biri Hatay. Ancak Hatay’da tarihi gezi kadar lezzet turuna da çokça zaman ayırılması gerektiği kanaatindeyiz. Hatta hafta sonu gezisi için Hatay’ı tercih ettiğiniz zaman, kesinlikle bir gününüzü Hatay’ın merkezi olan Antakya’ya ve Hatay’ın mutfağına ayırmalısınız. Lezzet denemeleri Hatay’da yapılması gereken ilk şey kesinlikle. Kalan diğer gününüzde ise gezmenizi önerdiğimiz yerler; Hatay St. Simon Manastırı, Vespasianus ve Titus Tüneli.

9- Şanlıurfa

hafta sonu şanlıurfa gezisi

Ülkemizin kutsal topraklarından biri Şanlıurfa. Güneydoğu’nun diğer tüm noktaları gibi burası da oldukça gizemli ve sırlarla örtülü. Tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve lezzetli mutfağı ile ülkemizin görülmeye değer şehirlerinden biri Şanlıurfa. Cuma akşamı iş çıkışı bir Şanlıurfa uçağına atlayarak gönlünüzce keşfedebilirsiniz bu harika şehri. Cumartesi gününüzü Şanlıurfa Merkez’e ayırabilir, tüm tarihi mekanları ve Balıklıgöl’ü keşfedebilirsiniz. Sonrasında ise harika bir lezzet turu ve alışveriş yapar, akşam ise sıra gecesine katılarak taçlandırabilirsiniz gününüzü. Pazar günü ise Harran’ı görür, burada da biraz alışveriş yapar ve hafta sonunuzu en güzel şekilde geçirmiş olursunuz.

10- Artvin

hafta sonu artvin gezisi

Eşsiz yaylaları, Çoruh Nehri’nin şırıltısı, yemyeşil ormanları, heybetli dağları, krater gölleri ve 5000 yıllık köklü geçmişi ile Artvin, adeta bir yeryüzü cenneti niteliğinde. Karadeniz’in en tadına doyulmaz şehirlerinden biri olan Artvin, sadece bir değil, birkaç hafta sonunuzu hak ediyor aslında. Çünkü ne yaparsanız yapın, Artvin’in havasını soluduğunuz an, hep aklınızın bir köşesini kurcalar durur bu güzel şehir. Cuma günü öğlen saatlerinde yola çıkabilir, cumartesi günü Artvin Merkez’i gezebilir, sonrasında ise Yusufeli’nin tarihi mekanlarını keşfedebilirsiniz. Pazar günü ise Şavşat Karagöl’e gidebilir ve bu eşsiz manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

Yorumlar

tokay ceritoğlu 
14.01.2016
Bu yazıyı okumak bile hafta sonunu iple çeken gençleri oldukça mutlu etmiştir. Fırsat varsa değerlendirmek güzel olurdu. Biz de bir hafta sonunu İzmir’in belirtilen yörelerinden başka, var olan güzelliklerini değerlendirmeye karar verdik. Ödemiş\'e giderek önce tereyağlı Ödemiş kebabı yiyerek hafta sonuna başlayıp, tarihi Birgi evlerini ziyaret ettikten sonra, oradan Gölcük Yaylası’nda göl kenarında oturmak, Bozdağ’ı seyrettikten sonra eve dönmek güzel olacak.
Ece Apakgün 
14.01.2016
Gitmek isteyip hala gidemediğim yerleri hatırlattınız. Bu sene sağlam bir plan yapıp gezeceğim. Elinize sağlık. :)
Bahadır Tortop 
02.02.2017
Gaziantep için paylaştığınız fotoğraf neresidir?
muhteşem gedizlioğlu 
03.03.2021
Paylaşılan fotoğraflar yanlış bence. Hatay kenti deniz kıyısı değil. Samandağı ilçesi deniz kıyısında. onda da öyle bir kale, külliye ortamı yok. Gaziantep fotoğrafı Halfeti mi acaba?