Bayram Namazı Kılabileceğiniz Tarihi Camiler, Türkiye

Bayram Namazı Kılabileceğiniz Tarihi Camiler

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Arzu Aksaya

Bayram Namazı Kılabileceğiniz Tarihi Camiler
Camiler binlerce yıllık kültürümüzün en önemli parçaları. Anadolu'da İslamiyet'in tanınmasından sonra inşasına başlanan ve yapımında gösterilen özenden mi yoksa koruyup kollama iç güdümüzden bilinmez, asırlardır yıkılmadan ayakta duran nice camimiz var sessizce tarihini anlatmayı bekleyen. Kimi restore edilerek, kimi de yeniden yapılarak varlığını sürdüren bu eski camilerin minarelerinden yayılan ezanlar ise bayramlarda daha bir davetkar okunuyor. Sabah erkenden gelip önlerde saf tutanların ardından avlular da hıncahınç dolup taşıyor. Bir yandan namaz kılarken bir yandan da kubbelerine sinen milyarlarca duayla efsunlanın diye. Türkiye'nin dört bir yanında bulunan Bayram Namazı kılabileceğiniz tarihi camilerini bu yazımızda sizler için derledik.

Şimdiden mutlu bir bayram dileriz.

Bayram Namazı Kılabileceğiniz İstanbul'un Tarihi Camileri

İstanbul denilince akla önce mavi mavi süzülen bir boğaz, sonra da iki yakasında birbirini izleyen yüzyıllık eserlerin çizdiği bir siluet geliyor. Karadan gemi yürütülerek alınan, fethiyle bir devri kapatıp yenisini açan bu şehri süsleyen yüzyıllık eserlerin en ihtişamlılarını ise camiler oluşturuyor. Mimar Sinan'ın farklı bir ruh ve şimdilerde bile akıl sır ermeyen üstün bir teknik katarak yaptığı eserler başta olmak üzere camiler İstanbul'un gözbebeği. Osmanlı'nın en zengin olduğu zamanlarda yapılan bu camilerden yayılan ezanları dinlemek ve namazlarda saf tutmak ise birçok Müslüman için manevi açıdan çok önemli. Eğer İstanbulluysanız ve bu bayram namazını yüzyıllık camilerden birinde kılmak istiyorsanız Bizans'tan, Osmanlıdan yadigar camilerin zengin bir seçkisiyle geldik size.

İstanbul 2022 Kurban Bayramı namaz vakti: 06:22

1- Ayasofya Camii

Bayram Namazı Kılabileceğiniz Tarihi CamilerMS. 532 – 537 yılları arasında bir kilise olarak yapılan bu mabet yüzyıllardır İstanbul'un simgelerinden biri. Adı ise eski Yunanca ‘Kutsal Bilgelik' anlamına geliyor. Bir rivayete göre İmparator Justinianos kilisenin yapımı tamamlandığında Hz. Süleyman'a meydan okumuş ve gururlanarak ‘seni yendim Süleyman' diye bağırmış. İstanbul'un fethinden sonra birçok kilise gibi Ayasofya da camiye dönüştürülmüş. 1935'ten itibaren kapılarını müze olarak açan bu şaheser, 2020 yılına gelindiğinde tekrar cami olarak ibadete açıldı. Bayram sabahları dolup taşsa, önünde uzun kuyruklar oluşsa da Ayasofya'nın efsunlu atmosferi, mest eden akustiği anlatılmaz, sadece yaşanır! ‘'Ayasofya Camisi açık mı?''diye merak edenler için cami 24 saat ibadete açık olduğundan, bayram namazı için de camii açık olacaktır.

2- Sultanahmet Camii

Bayram Namazı Kılabileceğiniz Tarihi CamilerÇocuk yaşta tahta geçip genç yaşta yaşamını yitiren Padişah 1. Ahmed tarafından 1617'de Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Sedefkar Mehmet Ağa'ya yaptırılan Sultanahmet Camii, 1935'te Ayasofya müzeye dönüştürülünce memleketin ana camisi ilan edilmiş. Tarihi Yarımada'daki camiyi böylesine kıymetli bir konuma taşıyan özelliklerinin başında çok büyük bir alana yayılmasının önemli bir payı var. 6 minareli olmasıyla da diğer camilerden ayrılan Sultanahmet günümüzde turistlerin gözdesi. İçinin süslemeleri için 21.043 adet İznik çinisi kullanılan cami, mavi renkteki bu çinileriyle dünyada ‘Blue Mosque' olarak tanınıyor. Bu camide kılınan bayram namazlarının tadı da bir başka oluyor.

3- Fatih Camii ve Külliyesi

Bayram Namazı Kılabileceğiniz Tarihi CamilerOsmanlı tahtındaki padişahlar ya da ailelerinin yaptırdığı camilere ‘Selatin Camileri' deniyor. Fatih Camii İstanbul'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ilk Selatin camisi. Şehrin en büyüğü sayılan külliyesinde ise 16 medrese, kütüphane, hastane ve aşevi bulunuyor. 500 yılı aşkın tarihinde birçok kez deprem yaşamış cami Marmara depreminde epeyce bir sarsılmış ve bu yüzden 2012 yılındaki restorasyonuna kadar ibadete ara verilmiş. Cumhuriyetin ilan edilmesiyle 1932 yılında ilk Türkçe ezanın okunduğu cami olarak da tarihe geçen Fatih Camii'nde huşu içinde bir bayram namazının ardından içindeki Fatih Sultan Mehmet ve eşi Gülbahar Valide Sultan'ın türbelerini de ziyaret edebilirsiniz.

4- Eyüp Sultan Camii

Bayram Namazı Kılabileceğiniz Tarihi CamilerEyüp Sultan (Ebu Eyyub el-Ensari) Mekke'den Medine'ye göç ederken Hz. Muhammed'i evinde ağırlamış, yanında savaşmış ve sabrının hikayesi nesilden nesile aktarılmış en büyük sahabelerden. Bu cami de Eyüp Sultan'ın kabrinin bulunduğu yere 1458 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış ve çok uzun yıllar Osmanlı padişahları burada kılıç kuşanmış. Bahçesindeki yüce çınarı, ağaçlara tünemiş kuşların seranadı ve geleninin gideninin eksik olmadığı güvercinli büyük avlusuyla bir şehir rotası olan camide bayram namazı kılmak için şehir dışından bile gelenler var.

5- Süleymaniye Camii

Bayram Namazı Kılabileceğiniz Tarihi CamilerOsmanlı'nın en büyük sanatçısı Mimar Sinan'ın kalbinin, zihninin ve emeğinin en yüce anıtlarından bir Süleymaniye Camii. Mimar Sinan bu camiyi 1557 yılında Kanuni Sultan Süleyman'ın adına, büyük bir külliyenin bir parçası olarak yapmış ve yaparken de demiş ki ‘kıyamete kadar yıkılmayacak'! Gerçekten de geçen onca yüzyıla, onca depreme rağmen caminin hiçbir yerinde en ufak bir çatlama olmamış. Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan gibi tarihe iz bırakmış muhteşem Osmanlıların kabirlerinin de bulunduğu cami Mimar Sinan'ın kalfalık eseri. Caminin kalfalığı buysa ustalığı nasıl diye düşündüren özelliklerinden en önemlisi de hiçbir teknolojik alete gerek duymayan muhteşem akustiği!

6- Mihrimah Sultan Camii

Bayram Namazı Kılabileceğiniz Tarihi CamilerAnadolu yakasında, Üsküdar İskelesi'nin hemen karşısında bulunan ve 1548 yılında Mimar Sinan tarafından yapılan Mihrimah Sultan Camii Sultan Süleyman'ın kızının adını taşıyor ve tarih sayfalarında Mimar Sinan'ın bu eseri yaparken her taşına, her sütununa sultana aşkını yansıttığı yazıyor. Caminin külliyesinden günümüze kalan yapılar sadece Sıbyan Mektebi ve bir medrese. Üsküdar meydanına yayılan en içli ezanlar da bu camide okunuyor.

7- Yeni Camii

Bayram Namazı Kılabileceğiniz Tarihi CamilerEminönü semtinde bulunan Yeni Camii Osmanlı ailesinin İstanbul'da yaptırdığı son büyük cami. Boğaz kıyısındaki en ihtişamlı yapılardan olan bu caminin yapımına 1597'de Padişah III. Murad'ın eşi Safiye Sultan zamanında başlanmış ve IV. Mehmet'in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından 1665'te tamamlanmış. Bu özelliğiyle de şehrin en uzun sürede yapılan camisi olarak da tarihe geçmiş. Caminin bulunduğu alandaki diğer yapılar ise Sübyan Mektebi, Sebil, Hünkar Kasrı, Valide Sultan Türbesi. Burada kılacağınız bayram namazına avlusunda uçuşan güvercinlerin kanat sesleri de eşlik edecek.

Edirneliler İçin: Selimiye Camii

Bayram Namazı Kılabileceğiniz Tarihi CamilerOsmanlı – Türk sanatının doruk noktası olan camiyi Mimar Sinan tam 80 yaşındayken yapmış. Belki de insan ömrü daha ne kadar yeter ki diye düşündüğünden, bu yapıyı da ustalık esiri olarak tanımlamış. UNESCO'nun, külliyesiyle birlikte Dünya Mirasları Listesi'ne aldığı caminin yapımına Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu II. Selim adına 1568 yılında başlanmış. 15.000 kişinin hummalı çalışmasıyla 7 yılda tamamlanan caminin ibadete açıldığı günü görmekse, genç yaşta ölen Sultan II. Selim'e maalesef kısmet olmamış. Söz caminin en önemli özelliklerine gelince; ilk önce Mimar Sinan'ın matematiksel yer seçimiyle bu yapıyı Edirne'nin her yerinden görebileceğinizi belirtelim. Her biri 3 şerefeli 4 minaresinin yapımında daha önce hiç denenmemiş farklı bir tekniğin uygulandığı Selimiye Camii'nde, şerefelere 3 ayrı çıkış yolunun bulunması ve bu dar yollardan inip çıkanların birbiriyle karşılaşmaması da enteresan. İçindeki süslemelerden dillere destan ‘ters lale' motiflerinin de cami yapılırken mimarla ters düşen lale bahçesi arsa sahibine ithafen yapıldığı söyleniyor. Camide aynı anda 6.000 kişi namaz kılabiliyor. Osmanlı döneminde sefere çıkan orduların durup namaz kıldığı camide bu bayram siz de saf tutabilirsiniz.

Edirne 2022 Kurban Bayramı namaz vakti: 06.30

Bursalılar İçin: Emir Sultan Camii

Bayram Namazı Kılabileceğiniz Tarihi CamilerBursa'nın en çok ziyaret edilen camilerinden biri olan Emir Sultan Camii açıldığı tarih net bilinmese de 14. Yüzyılda yapıldığı kesin bilinen bir cami. Yıldırım Beyazıt'ın kızı Hundi Fatma Hatun'un eşi olan Emir Sultan'ın asıl ismi Muhammed Bin Ali ve bu cami de vefatından sonra onun adına eşi tarafından yaptırılmış. Camiye gittiğinizde bir köşesinde onun türbesini de görecek, doğu tarafındaki mezarlıkta ise hem günümüzde hem de geçmişte tarihe, sanata yön veren birçok ünlünün kabriyle karşılaşacaksınız. 1795'te ve 1855'te yaşanan depremlerle büyük zarar gören Emir Sultan Camii birçok kez restore edilmiş. Ama içindeki süslemeler ve Rumi motifler tamamen orijinal olarak günümüze gelebilmiş. Uludağ'ın eteklerinde, dallarına kuşların tünediği ağaçlık bir alanda konumlanan camide 1200 kişi aynı anda namaza kılabiliyor. Bu cami bayramlarda tıpkı bahar gibi cıvıl cıvıl oluyor.

Bursa 2022 Kurban Bayramı namaz vakti: 06:23

Diyarbakırlılar İçin: Diyarbakır Ulu Camii

Bayram Namazı Kılabileceğiniz Tarihi CamilerMekke, Medine, Şam ve Kudüs'ün ardından İslam aleminin 5. Harem-i Şerifi olan bu cami, Anadolu'da kalan en eski cami olma özelliğiyle de ayrı bir yere sahip. İslamiyet'in bölgede yeni yeni filizlenmeye başladığı 7. Yüzyılda Araplar tarafından yaptırılan cami, şimdiki haline 1091 yılında Selçuklu hükümdarı Melikşah tarafından kavuşturulmuş. Mimarisi Şam'daki Emeviye Camii'ni andıran cami, avlusunda bulunan neredeyse 800 yaşındaki güneş saati, sekizgen şadırvanı ve içerisindeki süslemeleriyle binlerce yıllık bir geçmişin bekçisi. Üç girişi bulunan bu eşsiz yapıda 2020'li yıllarda bir bayram namazı kılmak da bu tarihin içinde baş tacı bir misafirlik gibi.

Diyarbakır 2022 Kurban Bayramı namaz vakti: 05.43

Hataylılar İçin: Habib-i Neccar Camii

Bayram Namazı Kılabileceğiniz Tarihi CamilerBirçok medeniyet görmüş ve hoşgörü eşiği olmuş Antakya'da bulunan Habib-i Neccar Camii, Hazreti Ömer'in ordusu tarafından 636 yılında bir Pagan Roma tapınağı üzerine inşa edilmiş. Adını ise hem İncil'de hem de Kuran'da geçen ve İsa'ya ilk inanan kişi olarak bilinen Habib-i Neccar'dan almış. Haçlı seferleri esnasında iki kez kiliseye dönüştülen yapı Selçuklulardan sonra hep cami olarak kalıp, şimdiki halini de Osmanlı döneminde almış. Caminin tek bir minaresi ve 19. Yüzyıldan kalma bir şadırvanı bulunuyor. Tarihinde birçok rivayet, birçok görmüş geçirmişlik biriktirmiş camide bayram namazları da ayrı bir huzur veriyor.

Antakya 2022 Kurban Bayramı namaz vakti: 06.02

Ankaralılar İçin: Hacı Bayram-ı Veli Cami

Bayram Namazı Kılabileceğiniz Tarihi CamilerŞehrin Ulus semtinde konumlanan ve Ulus merkezine yürüyerek ulaşabileceğiniz Hacı Bayram-ı Veli Camii 1427- 1428 yılları arasında yapılmış tek minareli bir cami. Mimarisi ise adını aldığı Anadolu ermişi Hacı Bayram-ı Veli'ye yakışır şekilde bir sadelik abidesi. Taş kaideleri ve tuğladan duvarlarıyla büyük bir külliye içinde yer alan caminin bodrum katında da çilehane bulunuyor. İçinin süslemeleri ise Kütahya çinilerinin güzelliğiyle göz kamaştırıyor. 2010 yılında restore edilerek ibadete açılan camide aynı anda 6000 kişi ibadet edebiliyor. Ayrıca mabede adını veren Hacı Bayram-ı Veli'nin türbesi de burada yer alıyor.

Ankara 2022 Kurban Bayramı namaz vakti: 06:08

Bayram Namazı Kılabileceğiniz Tarihi Camiler

Türkiye'nin dört bir yanında asırlık cami yapılarına günümüzde de rastlamak mümkün. Bayram namazını bu eşsiz yapılarda kılmak isteyenler camide saflarını almak, bu yapıların en güzel yerlerinde namazlarını kılmak için bayram sabahının erken saatlerinde yerlerini alabilirler.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)