Batum’a Nasıl Gidilir? Batum’da Nereye Gidilir?, Turlar - Geziler

Batum’a Nasıl Gidilir? Batum’da Nereye Gidilir?

Turlar - Geziler - - tarafından eklendi. 1 Yorum

Batum’a Nasıl Gidilir? Batum’da Nereye Gidilir?

Batum, uygun konaklama seçenekleri ve keyifli tatil fırsatlarıyla misafirlerini bekliyor. Peki, Batum'da nereye gidilir, nerede kalınır? Batum'da ne yapmak gerek?

16. yüzyılda Kanuni tarafından fethedilen ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde üç yüzyıl boyunca Lazistan Sancağı'nın merkezi olan Batum, aslında Misak-ı Milli sınırları içinde yer alan ve ilk meclise altı milletvekili gönderen bir vilayet iken, sonrasındaki gelişmeler sonucunda maalesef Moskova ve Kars antlaşmaları ile çizilen kuzeydoğu sınırlarımızın dışında kalmış.

Sovyet Gürcistan'ına, dolayısıyla SSCB'ye bağlı Acaristan Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti olan Batum, bölgenin özerkliği Türkiye'nin garantörlüğünde kalacak şekilde yani etnik ve dini kimliğine kesinlikle müdahale edilmeyeceğinin sözü alınarak, gözden çıkarılmış. Fakat sonrasında gelen soğuk savaş dönemi boyunca inen demir perde ile de Batum çok yakın ama bir o kadar da uzak eski bir hatıraya dönüşüvermiş.

Batum'a ulaşmak için TAV'ın yapıp işlettiği Batum Havaalanı'na İstanbul'dan direkt bir uçuşu tercih edebileceğiniz gibi iç hat uçuşu kolaylık ve ekonomisi ile Trabzon'a uçabilir ve hatta araya bir de Karadeniz turu sıkıştırıp gezinizi Sarp sınır kapısı marifetiyle Batum'da sonlandırabilirsiniz. 2006 yılında karşılıklı vizeleri kaldırdığımız Gürcistan ile Eylül 2011'den itibaren pasaporta gerek olamadan sadece nüfus cüzdanı ile bile seyahat edilebilmesini sağlayan bir düzenleme de yapılmış durumda.

Batum'u diğer Karadeniz şehirlerinden ayıran önemli özelliklerinden biri de pek tabi dar alanlara sığmaya çalışan değil geniş bir ovada çok iyi planlanmış bir şehir olması. Öyle ki Nazım Hikmet'in Batum'u bir satranç tahtasına benzettiği rivayet edilir. Gerçekten de Rus şehir planlamasının önemli özelliği olan geniş bulvarlar, caddeler ve düzenli yerleştirilmiş sokaklarıyla Türkiye gibi çoğunluğu karmaşadan ibaret şekilde planlanmış şehirlerde yaşayan bizler için ibretlik bir durum.

Gürcü ve Türk taraflarının paylaştığı, sınır kapısının bulunduğu Sarp Köyü'nden Batum şehir merkezine eğlenceli ve kısa bir yolculuk sizi bekliyor. Yolun solunda Batum'un en güzel plajlarını izlerken sağ taraftaki yeşil aynı yeşil olsa da dağların bizim kıyılardakinden farklı olarak giderek sizden ve sahilden uzaklaştığını fark edeceksiniz.

Batum'a varmadan geçeceğiniz Gonio kasabasında ise Apsaros Kalesi var ve tarihi 2500 yılı bulan bu kalenin dış surları neredeyse kusursuz bir şekilde ayakta. Kalede İsa'nın 12 havarisinden olan Aziz Matthias'ın anıt mezarı ve kivi, mandalina, mısır, lahana ve üzüm ekili bağ bahçeler mevcut. Bu arada Batum'da daha uzun süre kalıp ekonomik bir deniz tatili yapmak isteyenler için özellikle Karadeniz'in en uzun plajının olduğu Gonia bölgesinde çok sayıda küçük pansiyon ve motelin hizmet verdiğinin de altını çizelim.

1 misafir tavsiyesi

  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar

-

Mutlaka gidin ve görün. 3 gün eşimle birlikte kaldık, bazı olumsuzluklar yaşasak da güzel bir yer, insanlar içten, yine gitmek isterim, daha doğrusu ne aradığınıza bağlı. Öncelikle kendi ülkemizle kıyaslarsak güvenli, temiz, insanlar saygılı ve yardımcı, hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadık, temizlik konusu hariç.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Son İncelenenler