Basın Tarihi, Ordu Bilal Köyden Açık Hava Müzesi'nde Sergilenecek, Faydalı Bilgiler

Basın Tarihi, Ordu Bilal Köyden Açık Hava Müzesi'nde Sergilenecek

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Editor

Basın Tarihi, Ordu Bilal Köyden Açık Hava Müzesi'nde Sergilenecek

El yapımı tahta dizgi makinesiyle 1929 yılında Türkiye'deki ilk köy gazetesini çıkaran Bilal Köyden anısına, Ordu'da açık hava basın müzesi oluşturuluyor.

Ordu Gazeteciler Cemiyeti ile Ordu Belediyesi iş birliğiyle hazırlık çalışmaları devam eden ve içinde eski dönemlere ait gazete dizgi makineleri, hayatını kaybeden gazetecilerle ilgili bilgilerin yanı sıra "özgürlük kürsüsü" olacak "açık hava basın müzesi", bir ay içinde hizmete açılacak.

1929 yılında kendi imal ettiği el yapımı tahta dizgi makinesi ile Türkiye'deki ilk köy gazetesini çıkaran merhum gazeteci Bilal Köyden anısına oluşturulan müze, ayrıca Ordu'nun basın tarihine de ışık tutacak.

Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Recep Aydın, yaptığı açıklamada, yıllardır Ordu basını olarak bir basın müzesi kurma hayalleri olduğunu söyledi.

Söz konusu müzeyi kapalı alanda kurmak istediklerini ancak uygun bir mekan bulamadıklarını ifade eden Aydın, şöyle konuştu:

"Basın müzesi kurmamızdaki en önemli amacımız, Bilal Köyden'in Türkiye ve Ordu ile ilgili yaptığı çalışmaları buraya gelen insanlara anlatmaktı. Bir kapalı alan bularak kendisinin ahşap ve divan yaylarından yaptığı baskı makinesini sergilemek isterdik ama bunu beceremedik. Geçmiş dönemlerde şimdi müzenin kurulduğu alana Bilal Köyden'in büstünü dikmişiz ancak koruma anlamında sahip çıkamamışız. Biz de bunun üzerine Ordu Belediyesi ile iş birliği yaptık ve proje hazırlayarak Türkiye'nin ilk açık hava basın müzesi kurma çalışmalarını başlattık."

Müzede neler sergilenecek

Aydın, Bilal Köyden Açık Hava Basın Müzesi'nde Ordu basın tarihine ışık tutacak çeşitli dokümanların yer alacağını belirterek, "Müzenin kurulduğu alanda toprak içerisinde eski bir gazete dizgi makinesi yer alıyordu, İlk iş olarak onu bulunduğu yerden çıkardık ve etrafını camla çevirerek koruma altına aldık. Yine eski dönemlere ait gazete kesme makinesi müzede sergilenmeye başlanacak. Kürsü oluşturduk ve herkes kendisini ifade edebilsin diye de adını 'özgürlük kürsüsü' koyduk. Son olarak da ahşaptan panolar yaptırdık. Bu panolara da vefat eden gazetecilerin fotoğraflarını ve onlara ait bilgileri yerleştireceğiz" dedi.

"Türkiye de ilk defa açık hava basın müzesi oluşturulacak. Ordu'nun ne kadar aydın insanlardan oluştuğunu bir şekilde müzeye gelecek insanlara anlatmak istedik" diyen Aydın, "Burası aynı zamanda ilimizin turizmine katkı sunacaktır. Basın tarihi adına çok önemli bir çalışma olduğuna inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)