Barış Abi'nin Dönence'sinden Dere Tepe Türkiye'sine Sizin İçin Seçtiklerimiz, Türkiye

Barış Abi'nin Dönence'sinden Dere Tepe Türkiye'sine Sizin İçin Seçtiklerimiz

2 Yorum

İlginç Bilgiler Sevgi Özdil

Barış Abi'nin Dönence'sinden Dere Tepe Türkiye'sine Sizin İçin Seçtiklerimiz
7'den 77'ye herkesin sevdiği Adam Olacak Çocuk'ların Barış abisi… Türkiye'de 'Barış' adının verildiği ilk kişi, bir döneme damgasını vuran ünlü sanatçımız Barış Manço'nun bugün aramızdan ayrılışının 17. yılı. O'nu sevgi ve saygıyla anıyoruz.

Barış Manço ile 7'den 77'ye adlı programının içerisinde yer alan bölümlerden biri olan 'Dönence' ile Türk halkı ona 'Barış Çelebi' lakabını takmıştı. Dönence'nin bölümlerinde Manço, dünyanın değişik bölgelerine giderek yaptığı çekimlerle uzak diyarları bizlere anlatıyordu. Bu bölümde özellikle gezilen bölgenin kılık kıyafet ve şarkıları gibi kültürel yönlerini izleyiciye aktarıyordu.
Barış Çelebi'nin Dere Tepe Türkiye programı ise; Dönence ile aynı özellikleri taşıyan, fakat Türkiye sınırları içerisinde yaptığı gezilerin ve araştırmaların yer aldığı bir Türkiye belgeseli niteliği taşıyordu.

1 - Dere Tepe Türkiye: Artvin

Barış MançoDere Tepe Türkiye'nin ilk çekimleri 1988'de Artvin'de başlamış ve Barış Manço yıllar içerisinde Türkiye'yi bir uçtan bir uca gezmiştir...

2 - Dere Tepe Türkiye: Demre

Barış MançoUlaştığı her yerin nüfusunu ve rakımını gösteren tabelanın nüfus kısmı hep bir artardı o gittiğinde. Her bölümün başlangıcında o tabelanın başında, bölge ile ilgili bilgi verdikten sonra kahverengi yeleğinin iç cebinden çıkarttığı "1" yazılı yapıştırmayı her defasında aynı esprili ifade ile tabelaya yapıştırırdı.

3 - Dere Tepe Türkiye: Antalya

Barış Manço"1" yazılı çıkartmayı yapıştırdıktan sonra da kameraya sırtını dönerek o meşhur yürüyüşüyle arz-ı endam ederdi.

4 - Dere Tepe Türkiye: Van

Barış MançoBarış Manço, program çekimlerinde gittiği her şehirde ve yörede halkın büyük sevgisiyle karşılanır, o da bu sevgiye sempatik ve espritüel yapısıyla karşılık verirdi...

5 - Dönence: New York / Amerika

Barış MançoEmpire State Building'in önünde 1989.

6 - Dönence: New Mexico / Amerika

Barış MançoPlüton gezegeninin kaşifi Clyde William Tombaugh ile birlikte. 1994

7 - Dönence: Hollywood / Amerika

Barış MançoBarış Manço, Hollywood'da Universal Stüdyoları'nda, Miami Vice (Kanun Namına) adlı yapımın çekildiği platoda, 1989.

8 - Dönence: Selanik / Yunanistan

Barış MançoÇocuklarıyla birlikte Selanik'te yer alan Atatürk'ün Evi'ni ziyaret ederken, 1989.

9 - Dönence: Danimarka

Barış MançoÜnlü eğlence ve oyun merkezi Legoland'da, 1997.

10 - Barış Manço Moda 81300

Barış MançoBelki de hepimizin hafızalarına kazınan ilk adrestir: Barış Manço Moda 81300. Kadıköy'ün incisi Moda, Moda'nın vazgeçilmez kişisi Barış Manço. Barış Manço'nun yaşadığı unutulmaz eserlerinin hayat bulduğu bu ev Kadıköy Belediyesi'nin ve Manço ailesinin katkılarıyla müze - ev haline getirildi ve Barış abinin hayranlarının ziyaretine açıldı.

11 - Bonus: Kara Sevda / Japonya

Şimdi cihazınızın sesini açıp bu şarkıyı sevdiklerinize dinletme zamanı.

Video, Barış Manço'nun Japonya'da yer alan Tokyo Soka Üniversitesi İkeda salonunda verdiği konser. Konser sırasında Manço'yla birlikte Soka Üniversitesi rektörü ve Soka Vakfı başkanı Daisaku İkeda'nın ellerinde Türk bayraklarıyla Kara Sevda şarkısını söylemesi ve salonun coşkulu görüntüsü Türkiye'de de konserin ilgi görmesine sebep olmuştu.
Not:Sevgili Barış Manço için bu akşam 20:30'da Caddebostan Kültür Merkezi'nde bir anma töreni düzenlenecektir.
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Ülkesini ve insanlarını sevmek ve herkes tarafından sevilmek ve takdir görmek herkesin harcı değil, ışıklar içinde yatsın.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Barış ağabeyi rahmetle anarken o güzel sesi kulaklarımda. En sevdiğim şarkısı da “'Arkadaşım Eşek”'. Türk müziğini yaşattığı, değerli katkılarda bulunduğu, bizleri taklit parçalardan ve arabeskten kurtardığı için müteşekkirim.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)