Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Gezi Rehberi
Bali'nin Şifalı Koyu: Ubud

Bali'nin Şifalı Koyu: Ubud

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 22 Aralık 2011
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Bali'nin Şifalı Koyu: Ubud

Julia Roberts'ın "Eat, Pray, Love" adlı filminde gidip şifa bulduğu, sonrada hayatının aşkı (Javier Badem) ile tanıştığı koyun ta kendisidir Ubud.

Yeni yıl yaklaşıyor. Yılbaşı gecesi hazırlıkları yaptığımız, hediye paketleri ve kartları birer birer sıraya dizdiğimiz su günlerde, soğuk havaların ve alışveriş çılgınlığının bizleri sarıp sarmaladığı bu diyarlardan biraz sıyrılıp, Endonezya'nın Bali Adası'nda yer alan Ubud adlı köyüne götürmek istiyorum sizleri.

Julia Roberts'in "Eat, Pray, Love" adlı filminde gidip şifa bulduğu, sonrada hayatının aşkı (Javier Badem) ile tanıştığı koyun ta kendisidir Ubud.

Bahasa dilinde ilaç anlamına gelen Ubud, yüzyıllardan beri sahip olduğu iyileştirici unvanı taşıyan ermiş doktorları, hektarlar boyu uzayan olağanüstü güzellikteki pirinç tarlaları, birbirinden renkli Hindu tapınakları ve sanat, müzik, dans adına sunduğu gösterileri ile ün salmıştır.

Hızla gelişmekte olan yoga turizminin yanında, birçok alternatif tıp imkânı da sunan Ubud sokaklarının her köşesinde ayurvedic masaj, refleksoloji, organik çay kafeleri ve meyve suyu barları görmek mümkün. Rengarenk kumaşlardan yapılmış ipek elbiselerin ve adaya özgü ağaç oymacılığının sergilendiği yerel marketler ise bir o kadar keyifli.

Akşam saatlerinde, Ubud'un birbirinden güzel restoran ve barlarında, dünya mutfakları ile tanışıp, kokteylinizi yudumlar iken, Latin ya da jazz canlı performansları dinleyebilirsiniz.

Ubud

Ubud son yıllarda, şehrin stresinden kaçıp, huzur bulmaya gelen misafirleri ile dolup taşmakta. Adaya gelip de bir daha dönmek istemeyen Batılılar ise, birçok otel ve yapılanmaya ev sahipliği yapıyor. Geri kalan il ve köylere nazaran belli bir turist kitlesine sahip olan Ubud, eko turizmin en önde sunulduğu, hatta varır varmaz havada koklandığı şirin bir koy.

Endonezya'nın tam ortasında yer alan Ubud'a en yakın plaj otobüs ile kırk beş dakika mesafede. Günlük dalış turları düzenleyen birçok yerli firma ise bir buçuk saat kara yolculuğu sonrası sizleri turkuaz mavisi suların derinliğine götürebiliyor.

Kasım ve nisan arası yağışlı mevsimi olan, mayıs ve ekim arası ise sıcak mevsime geçen Bali'ye yıl boyunca seyahat edilebiliniyor. Eğer kısa fakat şiddetli tropikal yağmurların romantikliğinden hoşlanıyorsanız aralık ayı Bali için mükemmel bir zaman.

Bir sonraki yeni yıl tatilinizi, hediye telaşı ve kardan adam süslemelerinden uzakta geçirip, huzur, şifa ve hatta Julia Roberts usulü yeni bir aşk bulmak isteyenler için, Türk Hava Yolları, İstanbul - Jakarta - Bali Adası seferleri hizmetinizdedir...

Yazı ve Fotoğraflar: Eda Erkol