Baharda İnsanı Kendine Çeken Avrupa'nın Renkli Şehirleri, Türkiye

Baharda İnsanı Kendine Çeken Avrupa'nın Renkli Şehirleri

7 Yorum

Rota Önerileri Sevgi Özdil

Baharda İnsanı Kendine Çeken Avrupa'nın Renkli Şehirleri
Doğanın ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada yeniden hayat bulduğu zamandır ilkbahar ayları. Güney yarımküre sararıp solarken, kuzey yarımkürede rengarenk kır çiçekleri açar, insanı bir neşe sarar, her yer bir başka güzelliğe bürünür. Bu haliyle bambaşka renklere bezenen doğa bizi yine şaşırtmaya hiç durmadan devam eder.

1 - Bibury / İngiltere

Bibury köyüBibury, İngiltere'nin, Gloucestershire bölgesinde yer alan şirin mi şirin bir köy. Thames Nehri'nin kolu olan Coln Nehri'nin iki kıyısında kalan köyü özel kılan en belirgin özelliği taş evleridir. Geleneksel yapısını koruyan bu kırsal köyde bulunan çay evleri, Cotswold ilçesindeki korunan binalar arasında özellikle bahar aylarında yeşilin her yerde hakim olması ile turistler tarafından sıkça ziyaret edilir.

2 - Monako

MonakoMonako, Vatikan'dan sonra dünyadaki ikinci küçük bağımsız devlet olarak kayıtlara geçmiştir. Kara sınırları Fransa ile çevrili olan ülke, eski Monako şehri ve sonradan inşa edilen alanlardan oluşur. Ülke Monte Carlo semtindeki gösterişli kumarhaneleri ile ünlüdür. Yeri gelmişken de hatırlatmakta fayda var; ilhamını Grace Kelly'den alan ve 1970 yılından beri gerçekleşen Monako Bahar ve Sanat Festivali, 19 Mart ve 10 Nisan tarihleri arasında sanatseverler ile buluşmaya devam ediyor. Müziğin, sanatın ve doğanın güzelliklerini bu festivalle bütünleştirebilirsiniz.

3 - Gaudi Binaları - Barselona / İspanya

Gaudi BarselonaMimar Antoni Gaudí tarafından Barselona ve yakınlarında inşa edilen yedi bina, mimaride Gaudi'nin sıra dışı yaratıcılığıyla göze çarpar. Barselona'nın baharda ne kadar güzel bir görünüme sahip olduğu da tartışılmaz hele bu yapıların bulunduğu çevre ayrı bir güzelliğe sahiptir ilkbaharda.

4 - Bergen / Norveç

Bergen NorveçNorveç'in güneybatı kıyısında yer alan Hordaland eyaletine bağlı Bergen, ülkenin en büyük ikinci şehri. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan bu bölge özellikle baharda tablo gibi bir manzaraya sahiptir. Havanın da bahar aylarında daha ılık olması Bergen'i keşfetmek için en ideal zaman dilimi.

5 - Ronda / İspanya

Ronda İspanyaBahar aylarında güzelleşen ve kendini yenileyen yerlerden biri de İspanya'nın güneyindeki Endülüs'tür. Bu bölgedeki her yer çok çekicidir ama sanatçılara ilham kaynağı olan Ronda'nın yeri bir başkadır. Boğa güreşlerinin merkezi, iki büyük dinin kültür başkenti olan bu küçük kente adım attığınız anda yeşil bir doğanın çevrelediği bembeyaz badanalı ve uçurum kenarındaki evler dikkatinizi çeker.

6 - Ålesund / Norveç

Alesund Alesund, Norveç'in baharda bir başka güzel şehridir. Alesund 3 tane adadan oluşuyor ve adalar birbirlerine köprüler ile bağlı. Alesund'un Norveç'in en güzel şehri olduğunu ve özellikle de mimarisi ile öne çıktığını hemen söyleyelim. Ayrıca Alesund, UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde de yer alıyor.

7 - Prag / Çek Cumhuriyeti

PragYakın geçmişte Çekoslovakya'nın başkentliğini yapmış olan Prag günümüzde Çek Cumhuriyeti'nin başkentidir. Karl Köprüsü, St. Vitus Katedrali, Wenceslas Meydanı, astronomik saat kulesi ve diğer tarihi yapıları ile Prag ziyaretine gelenleri tarihte bir yolculuğa çıkartıyor adeta.

8 - Stockholm / İsveç

PragYapıları, parkları, tarihi merkezleri, yeşil alanları ve eğitim merkezleriyle oldukça ileri bir Avrupa şehri olan Stockholm, İsveç'in başkenti ve en büyük şehridir. Kent, anakara dışında on dört adaya ve Mälaren Gölü'nün denizle birleştiği kanala sahiptir. Stockholm takımadaları tarihi olarak da bir öneme sahiptir. Kentin adalara ve kanallara yayılmış olması, ona kuzeyin Venedik'i sıfatını da kazandırmıştır.
7 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
7
/

-

Bence oldukça iyi.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Norveç içlerinde en çok görmek istediğim şehir.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (1)
7
/

-

Aralarından sadece Barselona'yı görme şansım oldu, baharda gidilebilecek harika şehirlerden biri. Gaudi'nin eserleri gerçekten bina değil sanki tablo. Bırakın binayı yapmayı, ben karakalem çalışmasını yapamazken Gaudi neler neler hayal etmiş ve hayata geçirmiş. :) Mutlaka görülmesi gereken Avrupa şehirlerinin başını çekiyor Barselona.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Ben de bu sayılanlardan sadece Barselona ve Monaco'yu çok yıllar önce gördüm. Bugün tercihim sadece Bibury ve Ronda olurdu, artık metropol görmek istemiyorum.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

İskandinav ülkeleri için bahardan anlaşılan hemen Mart başı olmamalı, zira şu anda oralar karlı, daha çok Mayıs sonları uygun olur. Şu anda bahar var, hemen gidelim, çiçek, böcek görelim diyenler kötü bir sürprizle karşılaşabilirler.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Tam da bahar gibi rengarenk bir içerik. Her yere gidesi geliyor insanın. Lizbon da renkli ve son zamanlarda oldukça popüler.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Her zaman olduğu gibi gene süper yerler bulup sunmuşsunuz. Ben bunlardan Monako -Barcelona - Prag - Ronda ve Stockholm'ü gördüm. Hepsi görülmesi gereken gerçekten yaşanan degil de adeta maket olarak hazırlanmış ve fotoğraflanmış gibi. Ancak ben de bir diğer okur gibi İsveç ve Norveç'i gezip gören biri olarak temmuz ve agustos aylarında gezilmesini öneririm. Çünkü bu aylarda ancak 20 derece sıcaklıklar görebiliyorsunuz, bu arada İngiltere'nin Bibury denilen yeri de bana ilginç geldi. İnşallah bir gün yolumuz düşer teşekkürler.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)