Ayşe Tolga: Benim Evim Doğadır

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Sevgi Özdil

Ayşe Tolga: Benim Evim Doğadır
Bu ayki konuğumuz, Perran Kutman ve Erdal Özyağcılar gibi usta isimlerin yer aldığı ve 90'lı yılların efsane dizilerinden Şehnaz Tango'daki Nurşen rolüyle hayatımıza giren, ardından parçası olduğu birçok proje ve çalışmayla unutulmaz isimler arasında yer alan oyuncu, aromaterapist ve sağlıklı yaşam koçu Ayşe Tolga. "Benim evim doğadır." diyen Ayşe Tolga ile geçmişten bugüne neler yaşandığını, iyi yaşamı ve projelerini konuştuk.

Ayşe TolgaSizi ilk olarak, 90'lı yılların efsane dizilerinden Şehnaz Tango'daki Nurşen rolünüz ile tanıdık. Perran Kutman ve Erdal Özyağcılar gibi usta isimlerle kamera karşısına geçtiniz. Ardından parçası olduğunuz birçok proje ve çalışmayla unutulmaz isimler arasında yer aldınız. O yıllardan bu yıllara nasıl bir Ayşe Tolga var karşımızda?

Ben Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi seramik eğitimi aldım, ancak yaptığım tercihlerle bu konuda ilerlemek istemedim; oyunculuk eğitimi aldım. 1994 senesinden beri televizyondayım. Oyunculuk, program sunuculuğu, seslendirme, özel gecelerde sunuculuk yapıyorum. 2005 senesinde oyunculuktan artık keyif almadığımı fark ettiğim için, Doğal Terapiler konusunda ilerlemeye karar verdim. Masaj terapileri, estetisyenlik, aroma terapi, bütünsel tıp, SPA terapileri üzerine dünyanın çeşitli yerlerinde eğitimler aldım. 2005 senesinde markam Aisha için çalışmalara başladım. 2007 senesinde Türkiye'nin ilk aroma terapi markası olan Aisha'yı piyasaya sürdüm. 2007 senesinde Londra'da bulunan ITHMA
(Instute of Traditional Herbal Medicine and Aromatherapy) eğitimime başladım. 2009 senesinde Klinik Aromaterapist ve Bütünsel terapist diplomamı alarak mezun oldum. Ülkemizde kalifiye SPA Terapisti eksikliğini görerek Doğal Terapiler Akademisi okulunu açtım. Masaj ve SPA Terapileri üzerine sertifika programları düzenledim. 2012 senesinden beri Ayşe Tolga İyi Yaşam Projesi ile topluma uzmanlar aracılığıyla doğru beslenme, spor ve egzersiz, anne ve çocuk bakımı, doğal talepler üzerine bilgi vermeyi sosyal medya, internet sitesi ve Youtube kanalı olmak üzere 3 farklı platform üzerinden paylaşıyorum. 2016 Şubat ayında iki senelik emeğimin ürünü olan kitabım “'İyilik Sende”' çıktı. Halen “'8 Haftada Değişim”' programımız, oyunculuk kariyerim ve sunuculuk çalışmalarım devam ediyor.

Ayşe TolgaOyunculuğun yanı sıra Aromaterapist ve sağlıklı yaşam koçu olarak biliniyorsunuz. Beslenme, güzellik, yaşam konularında ilk akla gelen isimlerdensiniz. Özellikle Aromaterapist ve sağlıklı yaşam koçu kavramlarına biraz açıklık getirebilir misiniz?

Ben kendimi bütünsel sağlık koçu olarak nitelendiriyorum. Bana göre; ruh, beden ve zihin ayrılmaz bir bütündür. Fizik sağlığımızın iyi olması yeterli olmuyor, kişileri zihinsel olarak da kodlamak gerekli. Bütünsel yaşam koçu, klinik Aromaterapist, motivasyonel konuşmacı olarak çıktığım iyilik yolculuğunda; benim amacım, insanlara ışık tutarak kendilerinin en iyi versiyonlarına ulaşmalarına yardımcı olmak.

Ayşe Tolga

Ayşe Tolga'nın "İyi Yaşam" yolculuğu ne zaman ve nasıl başladı?

Değişim bütünsel olmalıdır. Zihni değiştiremeyen, duygusal olarak kendini tanımayan kişi bedenini kalıcı olarak değiştiremez. Ben diyorum ki, mesele kilo değil. Bu yüzden kilo alıp verirsin, bu yüzden spora başlayıp bırakırsın. Eksik olan bu, işte bu yüzden, iyi yaşam öğrenilir dedim ve 8 Haftada Değişim'i 2016 Şubat başında hayata geçirdim. Sayısız danışanımız ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak değişim yolunda adım attılar ve başardılar! Kendileri için ideal görüntülerine kavuştular, iyi hissetmeye başladılar, iyileştiler. Şimdi Türkiye'nin ilk online bütünsel koçluk programı 8 haftada Değişim başta ben olmak üzere, alanlarında uzman olan diyetisyen, beslenme uzmanı, spor hocaları, estetik cerrahlar, dermatologlar, yaşam koçları, sporcu mentörleri, stil danışmanları, kuaför, makyör ve makyözler, zarafet ve beden dili uzmanları, estetisyenler, diş hekimleri, terapistlerden oluşan 8 Haftada Değişim ekibi olarak yeni dönem çalışmalarımızı çok yakında gerçekleştireceğiz.

Ayşe TolgaYıl içerisinde oldukça yoğun olduğunuz gerçek. Tatile zaman ayırabiliyor musunuz?

Tatil için zaman ayırmaya çalışıyorum, yurt içinde ve yurt dışında birçok yere gidiyorum. Sosyal medya hesaplarımdan da takip edilebileceği gibi bende güzel hisler uyandıran yerleri takipçilerimle de paylaşıyorum.

Siz aynı zamanda dünya tatlısı bir kız çocuğunun annesisiniz. Çocuğunuzun sağlıklı yaşamı yakalaması adına ona nasıl yardımcı oluyorsunuz?

Sağ olun, ben evimde kendim rol model olmazsam, çocuğumun bir şey öğrenemeyeceğini düşünüyorum. Evimizde her zaman gerçek temiz ve doğru gıdalar bulunur. Eğer evinizde şeker, işlenmiş yiyecekler, Fastfood varsa iyi beslenmeyi unutun. Lütfen zahmet gösterin, lütfen paranızı iyi yiyeceğe harcayın. İyi yiyecek ilacınız, gelecekte sizi hastalıklardan koruyacak en önemli silahınız.

Ayşe Tolga

İyi bir hayat için Neredekal.com okurlarına ve takipçilerine neler önerirsiniz? Olmazsa olmazlar neler olmalı?

Merkezinize dönün. Sizin için değerli olan şeylerin listesini çıkarın ve sahip olduğunuz kişisel değerlerinize sahip çıkın. Spor yapın, açık havada koşu etkinliklerine katılın, hiç denemediğiniz yemekleri deneyin, aynada her sabah gözlerinizin içine bakarak kendinize kocaman bir “'Günaydın! Seni çok seviyorum!”' demeden güne başlamayın. Her gün en az 5 kişiye kocaman sarılın, aşka vakit ayırın, romantizm ve cinselliğin sizi canlı tutacak en önemli şeylerden olduğunu unutmayın.

Yol, yolculuk, seyahat sizin için ne ifade ediyor? Sizce yolculukların sağlıklı yaşam üzerine etkileri neler?

Ev, vardığın yer değil, her yer kararırken ışığı bulduğun yer, benim evim doğadır diyebilirim… Doğa yürüyüşlerini ve koşularını çok seviyorum. Farklı kentler, farklı insanlar ve farklı iklimlere tanıklık etmek çok güzel.

Ayşe TolgaSon olarak... Söyleşimizi sonlandırırken Ayşe Tolga bizlere neler söylemek ister?

Kalbimizin elektromanyetik gücünün beynimizdekinden 5000 kere daha güçlü. Yani, kalbin sevgi enerjisi, aklın düşünce gücünden 5000 kere daha güçlü. Şükretmek, sevdiğimiz şeyleri düşünmek, sevilmek ve sevmek. Hepsi bizden muhteşem bir enerjinin yayılmasını sağlıyor! "Sevginin gücü, güce sevginin önüne geçtiğinde dünya harika bir yer olacak" demiş Jim Morrison, öyle de olsun. Teşekkürler.
Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)