Aydın’ı Bir Kitap ve Bir Film Eşliğinde Keşfedin, Türkiye

Aydın’ı Bir Kitap ve Bir Film Eşliğinde Keşfedin

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Alper Kaya

Aydın’ı Bir Kitap ve Bir Film Eşliğinde Keşfedin
Gerek sahil kıyısındaki ilçeleri gerekse İzmir, Manisa ve Denizli gibi ticaret konusunda önemli şehirlerle sınırının olmasıyla Aydın; Ege Bölgesi'nin en müstesna ve kendine münhasır şehirlerinden birisidir. Dilerseniz Aydın'ı keşfedebileceğiniz bir kitap ve bir film önerilerine geçmeden önce şehre kısa bir bakış atalım.

Kuşadası, Söke ve Didim gibi ilçeleriyle turistik sirkülasyonu yakalayan Aydın; iç kesimlerinde arkeoloji ve etnografya açısından değerli alanlar barındırmaktadır. Buharkent'teki termal kaynaklarıyla, Bozdoğan'daki madransu kaynağı gibi doğal yapıların yanı sıra bütün sokakları aynı meydana çıkan Atça ilçesi gibi ilginç detaylar da barındırmaktadır.

Aydın’ı Bir Kitap ve Bir Film Eşliğinde Keşfedin

Tarıma elverişli yapısı toprak ve su kaynakları açısından sahip olduğu avantajlarla ve bölgedeki Akdeniz iklimiyle bir araya geldiği için tarımın dört mevsim sürdüğü bir şehirden söz ediyoruz. Dolayısıyla Aydın'ı hangi mevsimde ziyaret ederseniz edin, zengin bir yapı sizi bekleyecektir. İncirden kestaneye, yer fıstığından mısıra dek gıda açısından size sürprizlerle dolu bir seyahat yaşatacağına emin olabilirsiniz. Beslenme söz konusu olduğunda bir diyet hâlindeyseniz, sizin için Aydın seyahatiniz ciddi bir sınava dönüşebilir… Üstelik envai çeşit otlardan yapılma, Ege sofrasına özgü yemekler, tahinli pide, paşa böreği, Çine köftesi, zeytinyağlı börülce gibi bölgeye özgü tatlar da Aydın'da sizi bekleyen ‘tehlikeler' arasında.

Seyahatinizde milli parklar, antik kentler, termal tesisler, yaylalar, sahiller ve müzeler ile dolu Aydın'a doğru bir rota çizmeden önce Keşif Rehberi'mizde bulunan Aydın Rotası önerilerini okuyabilir, sonrasında bu şehrin dokusunu hissedebileceğiniz bir kitap ve bir filme göz atmak isteyebilirsiniz!

Bir Kitap: Bir Karış Toprak

Samim Kocagöz'ün, toplumsal gerçekçi yaklaşımla kaleme aldığımBir Karış Toprak kitabında başta Aydın olmak üzere Ege bölgesinde (ve tabi ülkemizin pek çok farklı bölgesinde) çok uzun süre can sıkıcı bir hadise olarak kayıtlara geçen toprak ağalığı teması ele alınıyor.

Seven Seas Sealight Elite

  Otel
 • Yavansu /
 • Kuşadası /
 • Aydın
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Halihazırda Aydın'ın Söke ilçesi doğumlu olan Samim Kocagöz, İsviçre'de gördüğü Sanat Tarihi eğitiminin ardından döndüğü ülkemizde hem çiftçilik yapmış hem de İzmir Devlet Konservatuarı'nda ders vermiştir. Başta Bir Karış Toprak eseri olmak üzere yapıtlarında ağırlıklı olarak Söke çevresi ve Menderes vadisinin toprak sorunlarını dile getirmiş, Ege bölgesindeki halkın yaşadıklarını olanca gerçekliğiyle gözler önüne sermiştir. Yazarın yapıtlarından Bir Karış Toprak, bölgenin geçirdiği tarihsel ve sosyolojik evreleri bizlere sunması ve aynı zamanda Kocagöz'ün edebî hayatında orijinal üslup döneminin başyapıtı kabul edilmesi yönünden önem taşımaktadır.Bir Film: Bir Irmağa Yolculuk

Aydın’ı Bir Kitap ve Bir Film Eşliğinde KeşfedinAydın'ın, bütün sokakları aynı meydana çıkan ilçesi Atça'nın adını anmışken, büyük bölümü Atça'da çekilmiş bu filmden bahsetmemek olmaz. 1988 yapımı "Bir Irmağa Yolculuk" Bulut Aras, Arzu Aydın, Salih Kırmızı ve Aydın Tezel'in oyuncu kadrosunda yer aldığı; yönetmenliğini Oğuz Yalçın'ın üstlendiği ve senaryosu da Zeki Göker'e ait bir film.

Ladonia Adakule Hotel

  Otel
 • Bayraklıdede /
 • Kuşadası /
 • Aydın
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Aydın ve Ege bölgesi başta olmak üzere, bu coğrafyanın belli bir dönemini ele alan toplumsal gerçekçi yapımlar bizlerin seyahatlerine ve gezip gördüğü coğrafyalara da farklı anlamlar katacaktır. Nitekim, "Bir Irmağa Yolculuk" filmi hem dönemin Aydın coğrafyasını olanca güzelliğiyle gözler önüne seriyor hem de cezaevinden çıkan bir siyasi suçlunun pamuk işçiliği yaparken çıkar çatışması yaşama ihtimali olan kahya ile girdiği psikolojik mücadeleyi bizlere izletiyor.

Aydın'da Nerede Kalınır?

Aydın’ı Bir Kitap ve Bir Film Eşliğinde Keşfedinİster yaz mevsiminde gelin, isterseniz kış mevsiminde Aydın'ın tüm ilçelerinde her zevke ve her koşula hitap eden 5 yıldızlı otelinden tutun da, samimi butik otellerine kadar birbirinden harika ve mütevazi işletmeler mevcut. Sizin için hazırladığımız Aydın Otelleri listemize göz atabilir, sevdiklerinizle unutulmaz bir Aydın seyahati yaşamak için Neredekal.com üzerinde bulunan Aydın Otelleri'ne göz atabilirsiniz.

Ramada Resort Kuşadası & Golf

  Otel
 • Türkmen Mah /
 • Kuşadası /
 • Aydın

Tesis Fiyatı

28 Mart 2023 giriş oda fiyatı

2320 TL

En Uygun Fiyata Git
Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)