Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Gezi Rehberi
Avrupa'nın En İyi Kamusal Alanları...

Avrupa'nın En İyi Kamusal Alanları...

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 07 Haziran 2012
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Avrupa'nın En İyi Kamusal Alanları...

İşte bu sene yedincisi düzenlenen "The European Prize for Urban Public Space"'e göre Avrupa'nın en iyi kamusal alanları:

Kentlerdeki kamusal mekanları canlandırmak, korumak ve yeni kamu projelerini desteklemek amacıyla iki senede bir düzenlenen "The European Prize for Urban Public Space"in sonuçları belli oldu.

36 Avrupa ülkesinden toplam 347 projenin yarıştığı kategorinin ödülle taçlandırılan projeleri şu şekilde: Birincilik ödülünü bu sene iki proje paylaşıyor. Bu projelerden biri "Renovation of the banks of the River Ljubljanica" isimli proje. Slovenya Ljubljana'da 2011 yılında tamamlanan proje eski kent merkezine doğru akan Ljubljana Nehri'nin iyileştirilmesi üzerine yapılan çalışmaları kapsıyor. Projenin mimarları arasında ise BB ARHITEKTI, Boris Podrecca, ATELIER arhitekti, ATELJE VOZLIČ, DANS arhitekti, TRIJE arhitekti, MEDPROSTOR ve URBI bulunuyor.

Birincilik ödülünü paylaşan öteki proje ise Barselona'da yer alan "Arranjament dels cims del Turó de la Rovira" isimli çalışma. Proje 2010 senesinde hayata geçmiş olup çevre düzenlemesine ve erişimin iyileştirilmesine odaklanmaktadır. Tasarımcıları arasında JDVDP ARQUITECTES, AAUP. Jordi Romero i associats SLP bulunuyor.

Avrupa Kamusal Alanlar

Mansiyon ödüllerine layık görülen projeler ise şu şekilde:

İngiltere Londra'da 2011 yılında gerçekleştirilen "Exhibiton Road" projesi mansiyon ödülü alan oldukça hoş bir proje. Çalışmanın amacı Londra'nın kültürel alanlarından birinde yer alan ana caddenin yayalar ve trafik arasında denge sağlanmasına yönelik düzenlemelerin yapılmasıyla ilgili olup projenin mimarı Royal Borough of Kensington and Chelsea.

Bir diğer mansiyon ödüllü proje ise Fransa Nantes'da yer alan "Mémorial de l'abolition de l'esclavage (Memorial to the Abolition of Slavery)" projesi oldu. 2010 yılında sonlanan proje Loire Nehri iskelesinin yenilenmesine odaklanıyor. Tasarımcıları Wodiczko+Bonder, Architecture ve Art & Design firmaları.