Avrupa'dan Yurda Döndüğümüz Anda Yüzümüze Vuran Acı Gerçekler, Türkiye

Avrupa'dan Yurda Döndüğümüz Anda Yüzümüze Vuran Acı Gerçekler

20 Yorum

İlginç Bilgiler Sevgi Özdil

Avrupa'dan Yurda Döndüğümüz Anda Yüzümüze Vuran Acı Gerçekler
Türkiye aynı anda dört mevsimi yaşamasının, doğal güzelliklerinin, 3 tarafının denizle çevrili olmasının, misafirperver Anadolu insanının… saymakla bitmeyen özelliklerin ülkesi. Avrupa Birliği ülkeleri ya da gelişmişlik düzeyi bizlerden biraz daha yüksek ülkelere gidince Türkiye'nin havasının, doğasının ve sıcakkanlı, misafirperver insanın ne kadar güzel olduğunu fark ediyoruz. Sonra biraz daha Avrupa şehirlerinde vakit geçirince insanların birbirlerine olan saygısı, doğaya olan korumacılığı gözümüze çarpıyor.
Sonra Türkiye'ye geliyoruz. Daha uçak İstanbul semalarında süzülürken aşağıya baktığımızda ve havaalanına girer girmez kalabalıkla karşılaştığımızda ilk dediğiniz şey; 'Welcome to İstanbul, welcome to Türkiye'. Bizler gözümüze çarpan bu durumları 10 madde ile sıralamaya çalıştık. Bizim atladığımız ve gözden kaçırdığımız durumları sizler de yazının altına yorum bırakarak belirtirseniz belki bir farkındalık yaratabiliriz.

1 - Çarpık Kentleşme

Çarpık KentleşmeDaha uçaktan bakarken göze çarpar taşı toprağı altın olan mega kent İstanbul'un çarpık bir kente yenilmişliği. Gece kondu kavramının olmadığı Avrupa'da ise oldukça düzenli bir şehircilik anlayışı var. Öyle ki eski yapıların çevresi yapılan yeni binalar bile bu tarihe dokuya uygun bir şekilde yapılıyor.

2 - Herkesin Kendi Trafik Kuralının Olması

Trafik KurallarıEhliyetin bakkaldan aldığının kanıtını yaşatan sürücüler. Bu sürücüler kendisini bencillik, saygısızlık, kavga, dövüş, taciz, bağrışmalar gibi aksiyonlarla her an her yerde gösteriyor. Bir yanda korna sesinin neredeyse hiç duyulmadığı Avrupa, diğer yanda dikkat çekmek için elini kornadan hiç ayırmayan Türkiye'nin nadide minibüsçüleri ve taksi şoförleri.

3 - Beklemeye Tahammülsüzlük

BeklemekGüzel ülkemizin güzel insanlarının beklemeye nedense hiç tahammüllü yok. Bankalarda, devlet dairelerinde, marketlerde ya da trafikte hiç fark etmiyor neresi olduğu.

4 - Asla Tek Sıra Olamama

Tek SıraSıraya girmek bireye çocukluktan ve okul yıllarından itibaren ilk öğretilen şeyler arasında. Ancak yaş ilerledikçe sıraya girmek ya da tek sıra olmak insanımıza yabancı bir davranışmış gibi geliyor. Hiç kimse sıraya girmiyor. Sıraya girmeyi deneyince de ya başkalarının önüne geçiyorlar ya da sıra gelmiyor bir türlü diye söylenerek tartışma çıkararak sırayı bozuyorlar.

5 - Çevreyi Koruyamama ve Temiz Tutmama

Çevre KirliliğiTürkiye'nin bu konuda bir hayli yol aldığını mı düşüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa, piknikçilerin kol gezdiği mesire alanları ve deniz kenarında hiç vakit geçirmemişsiniz demektir. Sadece şehirdeki çöplerden bahsetmiyoruz, nefes almak ve dinlenmek için gittiğimiz doğaya nasıl zarar verdiğimizi görünce üzülmemek elde değil. Sokak hayvanları ve barınaklar da günümüzde maalesef içler acısı durumda.

6 - Arabaların Bisikletlere Açmış Olduğu Savaş

Bisiklet yoluGelişmişlik artık lüks araç sahibi olmak, her bireye bir araç kampanyası değil. Gelişmişlik artık yollarda fosil yakıtla çalışmayan, elektrik araçların ve bisikletlerin hakim olduğu şehirler. Tıpkı Hollanda gibi, tüm yolların araçlara değil bisikletlere göre düzenlenmesi. Önceliğin bisikletlerde ve yayalarda olması, arabalarda değil.

7 - Engellilere Olan Duyarsızlık

Bisiklet yoluMilyonlarca lira para harcanarak görme engelli vatandaşlarımız için yapılan yürüyüş yollarına park eden araçları hep görmüşüzdür ama bu kadarına diyecek bir şey bulamıyoruz. Engelli bir insanın üzerine kayıtlı olduğu her halinden belli bu aracı, görme engelliler için yapılan yürüyüş yoluna umursamaz bir şeklide park ederek çekip giden araç sahibi için ne söylesek, ne yazsak boşuna…

8 - Rahatsız Edici Bakışlar Her Yerde

Tacizci bakışlarGün geçmiyor ki kadına şiddet ya da taciz haberi duymayalım. Hatta öyle bir hale geldik ki; bir kadın şort giydiği için toplu taşıma aracında bir adam tarafından tekmeleniyor. Plajlarda da bu durum çok farklı değil.

9 - İnternetin Yetersizliği

İnternetHemen hemen her noktada, meydanlarda ve birçok alanda ücretsiz internet erişimi sunan firmalar yer alırken Türkiye'de büyükşehirler dışında (ki burada da sınırlı sayıda mekanda) internet erişimi bulunmaktadır. Ülkemizde sağlanan wi - fi erişimin yavaşlığından bahsetmiyoruz bile.

10 - Tarihi Eserleri Koruyamama

tarihi yarımadaTarihe sahip çıkmamız bile çok farklı Avrupalılarla. Hemen yakın bir geçmişten örnek vermek gerekirse; 9 niş içerisinde 11 erkek, 4 kadın, iki çocuk, bir dağ keçisi ve Roma kartalı kabartması bulunan Adam Kayalar'da define avcılarının talanın yanı sıra, özellikle tüfeklerle yapılan atışlara de hedef olmuş durumda. Bilinçsiz insanlar tarafından hedef olan rölyeflerin yüzeyinde oluşan küçük patlaklar ve kırılmalar ayrıntıların kaybolmasına neden olmuş. En sonunda definecilerin dinamitle yaptığı saldırı da bugün bazı kabartmaları kısmen yok etmiş durumda.
20 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
20
/

-

Duyarlılığınız için teşekkürler.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
20
/

-

Vallahi hepsi doğru.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
20
/

-

Yazacak tek şey var, devlet olarak vatandaşını eğiteceksin, kaliteli bir toplum yaratacaksın.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
20
/

-

Belirttiğiniz saptamalar çok net saptamalardır, kutluyorum. Yeşil alanların yokluğu, olanların da yetersiz ve güvensiz oluşu, (kapkaç, esrar, tiner, vs.) tarihi yapıların giderek azalması ve çevrelerinin pis ve dağınık hali, turistlerin peşinden koşturan tacizci satıcılar ve bağrış çağırışları, hiçbir zaman çözülemeyen alt yapı nedeniyle en ufak bir yağışta etrafın su ile dolması ve çamur, havaalanlarındaki taksilerin yetersiz ve düzensizliği, sanki bizim dilimiz; İngilizce, Rusça, Arapça ve Ermenice imiş gibi her yerde bu diller ile yazı beni hep rahatsız eder.

 • Faydalı buldum (5)
 • Faydalı bulmadım (0)
20
/

-

Güzel hazırlanmış bir yazı. Evet, ülkemiz ile batılı ülke dediğimiz ülkelerin şehirleşmeleri ve şehir yaşamlarımız, yaşamları arasında yazılan on madde ve sizin de yazdığınız olan ve eklenebilecek olan fiziksel farklar belirgin bir şekilde gözle görülebiliyor. Gözle görülemeyenler ve maalesef her geçen gün daha da azalmakta olan, kendini yaşadığı semte- şehre ait hissetme ve bu şehirde birlikte yaşadığı insanları sevme ve saygı gösterme... Umarız ve dileriz geçicidir.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
20
/

-

Gelişmişlikle gelişmemişlik, çağdaş ve uygar yaşamla göçebe lümpen varoş kültürü arasındaki fark da bu zaten. Yol, köprü, AVM, gökdelen, metro yapmakla çağdaş olunmuyor.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
20
/

-

Süper bir yazı, tebrikler.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
20
/

-

Eğri oturup doğru konuşalım, saydıklarınız Ortadoğu ülkelerine mahsus özellikler. Biz de bu kategoriye dahiliz. Kültür düzeyi dededen başlar torunla devam eder, çoğunlukla aileler ve okullar bu eğitimi verememiş, uyarma ve ceza yöntemleri farklı ve yetersiz olunca ortaya bu görünümler çıkıyor. Avrupa'da her türlü kurala uyan vatandaş Kapıkule'den girince başka bir kimliğe bürünüyor, kent kültürü farklı olduğundan siz Türkiye'nin dörtte birini İstanbul'a köyden kente göç programıyla toplarsanız değişik illerden gelenler, kendi memleketinde beni tanıyanlar olur diye yapmadığı kural dışılığı sergilemekte tereddüt etmez. İzmir bile son 15 yılda tanınmaz hale geldi, çağdaşlık ve kent doğa kültürü açısından ümitli olmak fazla iyimserlik gibi görünüyor.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
20
/

-

Tüm Türkiye'de turizm yörelerinde alt yapı yetersizliği sonucu şebeke suyu, kanalizasyon ve arıtma tesisi, kent içi yürüme ve araç yolları eksikliği ve kalitesizliği gibi çağdaş, medeni yaşam temel gereksinmelerinin olmaması (hatta tüm bunların Marmaris'in güney mahallelerinde bile yokluğu) . İşte turizm tanıtımımız gerçekte bu konuları içermektedir.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
20
/

-

Sağlıklı düşünme yeteneklerini kaybetmiş insanlar.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
20
/

-

Hepsi maalesef doğru. İnsanları düzgün sıra yapalım, engelli rampasına park etmeyin diye uyardığınızda bir dayak yemediğiniz kalıyor. Burası Türkiye, bunlar doğal lafını kaldırtmak imkansız gibi görünüyor...

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
20
/

-

Avrupa'da yaya geçitlerini kullandığınızda araçlar yayalara yol veriyor. Ülkemizde gaza basıyorlar.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
20
/

-

Haziran ayından beri gezmelerde olduğumdan ve gezilerimde internet kullanmadığımdan sizleri takip edemedim. Şu güzel, muhteşem ülkeyi hem koruyamıyor hem de dünya aleme rezil ediyoruz. Tabii olarak bunun tek sebebi eğitimsizlik. Ama bir başka önemli sebep de sistem sorunu, denetimsizlik, iyi yönetilememedir. Ivır zıvır güya üniversitelerin önünde kümelenmek, öğretimli olmak bu işleri çözmüyor, görmek, gezmek gerçekten insan olmak, gerçek demokrat olmak, hak, hukuk tanımak, buna doğa da dahil, yani üst düzey değerlere sahip olmak gerekir. Utanma arlanma, insaf gerekir. Bu konu benim kanayan yaram, düzelecek gibi de görünmüyor, Allah bizim gibi duyarlı insanlara sabır versin diyor, sevgi ve saygı dolu günler diliyorum. Şükran Koçak- Eğitimci.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
20
/

-

Ülkemizin insanlarını çok güzel anlatmış, can alıcı noktaları belirtmişsiniz. Biz toplum olarak bu dünyada boşuna yaşıyoruz. Hangi alanda başarımız var? Dünyaya fayda sağlayacak bir icadımız var mı? Başarılı olan insanlarımız da, hep diğer ülkelere gidenler ve oralarda dünyaya gelenler. Uzay çalışmalarında, sanayi gelişiminde, üniversitelerimizin eğitim başarısında, lise ve diğer okullarımızın düzeyinde, müzikte, sinemada, sporda ve bunları her alanda söyleyebiliriz. Afrikalı insanları Türk yapıp atletizmde başarı bekliyoruz. Emre Mor'u Danimarka eğitmiş, yetiştirmiş, biz hazıra konup A Milli Takım'da oynatıyoruz. Almanya Mesut Özil'i milli takımında oynatıyor, kendi yetiştirip emek verdiği için oynatmakta haklı. Tüm bu yazdıklarım bir bütün. Onun için de bizim dışımızdakiler üretiyor, emek veriyor, keşfediyor, biz de çok güzel seyrediyoruz. Atatürk bu vatanı dünyada örnek ülke olması için, insanlarımızın başarısı ve refahı, eğitim seviyesinin Avrupa'dan daha ileri olması için kurtardı ve cumhuriyeti ilan ederek çağdaş, medeni ve insani özellikleri en üst düzeyde bir toplum arzu etti. Bizler ne yapıyoruz, ileri gitmek yerine geriye gitmek için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyor, hurafelerle, çağ dışı eğitimle, tüm bunların sonucu olarak da sıraladığınız 10 maddeye ilave olarak, sayın erkeklerimizin kızlarımıza, kadınlarımıza verdikleri değer neticesi uyguladıkları şiddet ve öldürmeye varan sevgilerini söyleyebiliriz. Saygılarımla.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
20
/

-

Güzel ülkemin güzelliklerinin yanı sıra, böylesi aykırı hal ve durumların da gerçek olması beni bir vatandaş olarak gerçekten üzüyor. Avrupa'da araçlar insana yol verirken, bu durum bizde ise insanlar araçlara yol verme zorunda şekliyle yaşanıyor. Bir de kalkmış AB'ye gireceğiz öyle mi? Bizim AB'ye girmemiz için daha çok törpülenecek, düzeltilecek hususlarımız var. Evvela şu terör belasından bir kurtulmak lazım... Huzur olmayan hiçbir yerde hiç kimse rahat yaşayamaz.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
20
/

-

Tüm yazılanlar maalesef çok doğru. Bu durum beni çok üzüyor. Bu durumun bence ana nedeni eğitimsizlik, devletin eğitime gereken önemi göstermemesi, denetimsizlik ve bozuk düzene gözün kapanması. Bireysel olarak da çoğu kişinin banane deyip, uyarmak, düzelttirmek için çaba sarf etmek yerine olaylara sırtını dönmesi. Ve bireysel olarak hiçbir şey yapmaması. Yakın çevremde geri dönüşüm toplama kutularından yok ama ben tüm geri dönüşüm malzemelerini toplayıp 2-3 günde bir merkeze gidip o kutulara bırakıyorum. Çok kızartma yapmam ama yaptığımda kullanılmış yağları küçük pet şişelere toplayıp belediye binasına birikiyorum. Kullanılmış pilleri kesinlikle çöpe atmam, şu anda 1 yıldır topladığım piller var, buradaki halk eğitim merkezinde atik pil kutusu gördüm, oraya bırakacağım. Sokağa en ufak bir çöp atmam, atanı uyarırım, gerekirse tartışırım. İnsanların oturdukları evin çevresini pislik içinde bırakmalarına beni çok rahatsız ediyor. Bulunduğum yer Antalya'nın turistik bir ilçesi, burada beni en çok sinirlendiren şeylerden biri de motosikletlerin kaldırımda süratle kullanılması, ters yönden gelenle her an burun buruna gelmeniz mümkün. Bu şekilde gelen bir motosiklet elinden tuttuğum 4 yaşındaki torunuma çarpıp havaya savurdu. Olayı unutturana kadar 1 sene mücadele ettik, evden çıkmak istemedi. Yine maalesef diyeceğim, ceza da almadı. Kadına şiddet, tecavüz, bunlardan bahsetmek bile istemiyorum. Ülkemde bu tür olayları caydırıcı hiçbir şey yapılmıyor. Kendi bütçeme göre epey yurtdışına seyahatlere gittim. Her döndüğümde neden benim ülkem bu şekilde diye kendi kendimi yedim, ki hala devam ediyorum yemeye. Yazmakla bitmez, ümidimi yitirdim. Sabah otobüse biniyorum, ben en arkaya geçiyorum ama sonra gelenlere bakıyorum, binen hemen en öne oturuyor, koltuklardaki işaretlere bakmıyorlar bile. Sakat, yaşlı, hamile fark etmiyor, kimse kımıldamıyor. Ben 57 yaşındayım ama rahatsız oluyorum, hemen kalkıyorum. Sinirden oturamıyorum. Televizyon kanallarında da kamu spotu altındaki yayınları daha sık verseler. Evlendirme programları daha kısa olsa (keşke hiç olmasa), eğitici-öğretici programlara da yer verilse...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
20
/

-

Avrupa ile Türkiye arasında aslında tek bir fark var ve bu fark her şeyin temelini oluşturuyor. Yoksa olay gelişmişlik falan sorunu değil. Tek fark ise Avrupa'da yasal düzenlemeler yaptırımlarla uygulanır olmuş, Türkiye'de ise yasal düzenleme var ama yaptırım yok. Bu nedenle Türkiye'ye gelen Avrupalı da yasal yaptırım olmadığını fark ettiği anda aynen aslına dönüyor ve kuyruk beklememe, trafikte kuralları hiçe sayma, her yerde sigara içme ve hatta açık alanlarda tuvalet ihtiyacını giderme dahil her türlü rezilliği yapıyorlar. Türkiye'de yasalar ne zaman doğru düzgün uygulanır ve cezalar caydırıcı seviyeye çıkarılırsa o zaman halkımızın birdenbire bilinçlendiğini göreceksiniz.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
20
/

-

Her yer pislik, bir restorana girdiğinizde kazıklanma korkusu, iki dakikalık yola iki saatte gitme, katledilmiş doğa, eğreti kaçak yapılaşma, Ortadoğulaşmış bir ülke.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
20
/

-

Zamanında Avrupa'ya gidip de; ailesine iyi bir gelecek sağlamış olanlara, Avrupa standartlarında bir yaşama ve refaha kavuşmuş olanlara gıpta ediyorum. Ama onlar bunun farkındalar mı acaba, farkında olanlar uyum sağlamış olanlar.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
20
/

-

Bence temel farklılık hukuk ve hukuka olan güvendir. İnsanlar hukuka ve adalete güvendikleri için yanlışlıklar düzeliyor. Hukuk devleti olmak başka bir şey.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)