Avanos Çamuru Ambalaja Girdi, İlginç Bilgiler

Avanos Çamuru Ambalaja Girdi

5 Yorum

İlginç Bilgiler Editor

Avanos Çamuru Ambalaja Girdi

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'nın el sanatları merkezi konumundaki Avanos'ta, bir işletmeci, çömlek ve seramik yapımında kullanılan çamuru paketleyerek satmaya başladı.

"Kör de bilir Avanos'un yolunu, testi bardak kırığından bellidir" sözüyle özdeşleşen Kapadokya Avanos'ta 5 kuşaktır çömlek ve seramik işiyle uğraşan çanak çömlek imalatçısı Güray Tüysüz, yaptığı açıklamada, atölyelerinin iki katlı kayadan oyma bir yapının içerisinde olduğunu ifade etti.

Tüysüz, burada hem üretim hem de satış yaptıklarını, üretimin bütün aşamalarını gelen misafirlerine gösterebildiklerini anlatarak, dedelerinden öğrendikleri bu mesleği bugünlere taşıdıklarını vurguladı.

Çanak çömlek yapımında kullanılan yöreye özgü çamurun elde edilmesinin geçmişten günümüze dek problem olduğunu kaydeden Tüysüz, Kızılırmak'tan çıkardıkları ya da dağlardan getirdikleri toprağı geleneksel yöntemlerle işleyerek çömlek yaptıklarını fakat çamurun içinde kalan en küçük taşın bile çömleğin ya da vazonun piştikten sonra deforme olmasına sebep olabileceğini anlattı.

Bu nedenle bir süredir hem kendilerinin hem de Avanos'taki diğer çanak, çömlek imalatçılarının, İzmir, Kütahya gibi illerden hazır çamur satın alarak üretim yaptıklarını belirten Tüysüz, şöyle devam etti:

"Yöremizde hammaddemiz vardı ama kullanamıyorduk. Bunun üzerine yeni bir sistem geliştirdik ve 4 farklı karışımdan çamur üretmeye başladık. Dağdan ve nehir yatağından toprak haliyle otlu, çöplü, taşlı geliyor. Biz bunları 2 saat boyunca bir değirmende öğütüyoruz. Bu süreçte toprak ayran kıvamına geliyor, bunu da ince eleklerden geçirerek bir kuyuda biriktiriyoruz. Kuyulardan da çamurun suyunu filtre ederek alıyoruz. Daha sonra da çamuru silindirden geçirip vakum presten geçiriyoruz. Bu şekilde çamurun içinde hem hava kalmıyor hem de yoğunluğu artmış oluyor. Ardından da poşetliyoruz. Bir poşette ortalama 25-30 kilo çamur bulunuyor."

"Günde 3 ton çamur üretiyoruz"

Kurdukları sistem sayesinde günde 3 ton çamur üretebildiklerini vurgulayan Tüysüz, talebe bağlı olarak üretim kapasitesini 10 kat artırabileceklerini söyledi. Tüysüz, ilk aşamada ürettikleri çamurla Avanos'un ihtiyacını karşıladıklarını, İstanbul ve Mersin'e de az da olsa çamur satmaya başladıklarını ifade etti.

"Çabuk kuruyor, zamandan tasarruf sağlıyor"

Ürettikleri hazır çamurun daha önce geleneksel yöntemlerle hazırlanan çamura oranla daha çabuk kuruduğunu ve bunun da zaman tasarrufu sağladığını dile getiren Tüysüz, şunları kaydetti:

"Bizim iki ayrı çamur çeşidimiz var. Biri normal çömlek çamuru. Bu çamurla hem vazo hem de kalıp çalışmalar yapabiliyoruz. Ayrıca çamurumuzun kuruma süresi çok kısa. Ürünü yaptıktan 2 gün sonra fırına koyabiliyoruz. Normalde geleneksel yöntemlerle hazırlanan ve bizim bu yörenin çamurlarıyla yapılan bir ürünün 10 günlük kuruma süresi oluyor. İkinci çeşit olarak şamotlu çamurumuz var. Bu çamurla da yine heykel ve pano çalışabiliyoruz. Pişme dereceleri ise 900 ile bin 80 derece arasında değişiyor. İstediğimiz seramik sırrını rahatlıkla yapabiliyoruz."

Tüysüz, çamurun tonunu özelliğine göre 350-400 liradan sattıklarını ifade ederek, internet siteleri üzerinden de sipariş aldıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

5 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
5
/

-

Ben Ankara'da yaşıyorum, el sanatlarına merakım var. Kullanabileceğim Avanos çamuru bulabir miyim derken size ulaştım. Kullanım alanlarını kendiniz yönlendirdiğinizde işin çok büyüyeceği belli. Başarılar dilerim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

500 kğ il 1ton kadar çökmek çamuru lazım ararmısınız irtibata geçermisiniz

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Ben evimi bu çamur ve profille yapmak istiyorum acaba dış kaplamasını demir profile çamuru yerleştirip sıvayıp çamurla sonrasında evi yaksam nasıl olur

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Van'dan yazıyorum.çomlek çamuru lazım gönderme imkanınız varmı tonu nekadar lütfen yazarsanız yada ararsanız mutlu olurum saygılar

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Merhaba Sakarya daki bir halk eğitimi merkezinde çomlek atolyemiz var. Sizden çamur tegmin etmek istiyorum. Bana ulaşirsaniz çok sevinirim

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)