Assos Athena Festivali, Faydalı Bilgiler

Assos Athena Festivali

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Editor

Assos Athena Festivali

Bu yıl ilk kez düzenlenecek Assos Athena Festivali, muhteşem tarihi mekanlarda resim sergisi, konserler, canlı heykellerle izleyicinin karşısına çıkıyor.

Tarih ve Sanat Atina Tapınağı'nda Buluşuyor

Bu yıl ilk kez düzenlenecek Assos Athena Festivali, muhteşem tarihi mekanlarda resim sergisi, konserler, canlı heykellerle izleyicinin karşısına çıkıyor. Ayşegül Yeşilnil'in resim sergisiyle açılacak festivalde Ahırkapı Büyük Roman Orkestrası Assos sokaklarını şenlendirecek. MFÖ, Yeni Türkü, Şirin Pancaroğlu ve İdil Biret 4 bin yıllık amfitiyatroda müzikseverlere, unutamayacakları anlar yaşatacak. Tarih boyunca büyük medeniyetlerin gözbebeği olan Assos yepyeni bir festivale kavuşuyor. Efes Pilsen'in desteğiyle 22-24 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Assos Athena Festivali, bölgeyi tam bir sanat platformu haline getirmeye amaçlıyor. Assos Antik Kenti'nin arkeolojik kazılarına destek olmayı da hedefleyen festivalin yapılacağı 3 gün boyunca dolunay ışığı sanatseverleri aydınlatacak.

Efes Pilsen'in Anadolu kültür miraslarının gün yüzüne çıkarılması ve gelecek nesillere ulaştırılması amacıyla 1995 yılından itibaren kazı ve restorasyon çalışmalarına destek verdiğini hatırlatan Efes Türkiye Halkla İlişkiler Müdürü Durul Candemir, “'Assos Athena Festivali'nin de bölge turizmine katkısı olacağına inanıyoruz”' dedi.

Festival yürüyüşü Ahırkapı Büyük Roman Orkestrası'dan Assos Athena Festivali 22 Temmuz'da Ayşegül Yeşilnil'in resim sergisiyle açılacak. Caz şarkıları söyleyen, caz resimleri yapan ve Türkiye'nin her iki sanat dalını icra eden tek sanatçısı olan Ayşegül Yeşilnil'in “'Zen Paintings by Ayşegül Yeşilnil”' adlı resim sergisi Assos Sanat Evi'nde gerçekleştirilecek.

Hüsnü Atasoy'un “'Assos'da Olmak”' Fotoğraf gösterimini izlerken, kıpır kıpır müzikleriyle yediden yetmişe her yaştan insanı kendine çeken Ahırkapı Büyük Roman Orkestrası, 22 Temmuz'da Assos sokaklarında dolaşarak festival yürüyüşü yapacak. Orkestra yürüyüşün ardından köy meydanında bir konser verecek. Ahırkapı Büyük Roman Orkestrası, hem müzikleriyle hem danslarıyla festivale büyük renk katacak.

MFÖ ve Yeni Türkü tarihi mekanda Türk müzik tarihine damga vurmuş gruplarından MFÖ 22 Temmuz akşamı, muhteşem tarihi atmosferde hareketli ve romantik şarkılarını harmanlayarak hayranlarının karşısına unutulmaz bir repertuarla çıkacak. Türkiye'nin en önemli gruplarından olan ve müzikseverlerin kalbinde ayrı bir yeri olan Yeni Türkü, 23 Temmuz'da dolunay ışığı altında yediden yetmişe her yaştan gencin kalbine dokunacak.

Dolunay ışığı, müzik ve romantizm… Melexima Üretim Atölyesi tarafından organize edilen festivalin üçüncü gününde sanatseverleri muhteşem bir arp ve piyano resitali bekliyor. Türkiye'nin en ünlü arpisti Şirin Pancaroğlu 23 Temmuz'da sahne alacak. Sanatçının günbatımında vereceği “'Arp'ın Duru Sularında”' adlı arp resitali ile amfiyatro büyülü bir havaya kavuşacak.


23 Temmuz gün batımından sonra ise dünyaca ünlü piyano virtüözümüz İdil Biret sahne alacak. İdil Biret'in resitali sırasında gün batmış ve dolunay ışığı her yanı sarmış olacak. Dünyaca ünlü sanatçımızın piyanosundan çıkan notalar, dolunay ışığı ile birleşerek müzikseverlere unutulmaz anlar yaşatacak.

Canlı Heykeller Assos Athena Festivali'ne Geliyor Sokak Sanatları Atölyesi Canlı Heykelleri ile Assos Athena Festivali'ne geliyor. Geçmişten günümüze Assos'la ilgili değerler kaldırımlarda sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Ege denizinin meltemine binlerce yıllık Efsaneler,Mitolojik Kahramanlar,Felsefeciler eşlik edecek.Sizlerde bu görsel şöleni bizlerle birlikte sokaklarda yaşamak istiyorsanız Sokak Sanatları Atölyesi Assos'ta...

Tamamı Ege Denizi'ni gören, Midilli Adası'na karşıdan bakan 2 bin kişi kapasiteli amfitiyatro festival boyunca binlerce sanatseveri ağırlamayı bekliyor. Efes Pilsen sponsorluğunda gerçekleştirilecek festival Konaklama sponsorları Kapheros, Biberevi, Sazlı Sardunya, Joy İnn Butik Otel, Truva Turizm,Tasarımcı Tarık Ulusoy,Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi, İdapur Zeytinyağı, Assos Kazı Başkanlığı, Neredekal.com, Hocam.com, Ayvacık Belediyesi, tarafından destekleniyor. Assos Athena Festivali önümüzdeki yıllarda da geleneksel olarak devam edecek.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)