ARTNEXT, "Persona" Sergisi İle İzleyiciye Kapılarını Açıyor, Haber - Duyuru

ARTNEXT, "Persona" Sergisi İle İzleyiciye Kapılarını Açıyor

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Haber - Duyuru Editor

ARTNEXT,

ARTNEXT açılış sergisi Persona ile yolculuğuna insan zihninin katmanlarını, modern yaşam içerisinde takınılmış roller bağlamında sorgulayarak başlıyor.

Persona, Türkçe karşılığıyla maske, bireyin günlük yaşamındaki ihtiyaçlarını elde edebilmek için geliştirdiği tavrı tanımlar. Çağdaş yaşam içerisinde var olabilmek, uyum sağlayabilmek için çeşitli maskeler takılır. Otomatikleşen bu maskeler git gide gerçek benliğimizin yerini alır.

Sergide yer alan sanatçılar bu fikirler ışığında yapıtlarını oluşturdular. Güncel sergi alanında yer alan 3 farklı Sergileme Odası ve Koridor Alanına yayılan sergi 18 Ekim'de izleyici ile buluşacak.

Taşkın Esin'in bighorn, gergedan, fil ve geyik gibi hayvan formlarını kullanarak hazırladığı 4 farklı polyester heykeli RED-Video Room'da sergileniyor. İşlerden biri 2 projeksiyonla heykelin üzerine görüntünün yansıtıldığı video maping tekniği ile derinleşiyor. 3. boyuttan 4. boyuta taşınan eserler teknoloji ve insan algısının ilerlemiş düzeyine göndermede bulunuyor. İşler, bilincin evriminde hayvansı enerjilerden bugünkü düzeye gelen insanın bir göstergesi halini alıyor. Duvara asılı hayvan kafaları insanlığa ait en eski anılarda yaşayan izleri izleyiciye hatırlatıyor!

ARTNEXT PERSONA TASKIN

Sergide Ayşe Baysan Yüksel, "Konuşulmayanlar / The Unspoken", "Piyasalar / The Market" isimli tuval üzerine akrilik işleri ile yer alıyor. White Box 1'de sergilenecek eserlerinde, kendi kimliği ve yaşamında yer alan diğer karakterlerin dışa yansıyan Personaları üzerinden içeriye doğru bir sorgulama yapıyor. İnsanın dışa dönük maskesi veya maskeleri olarak Persona'nın yapay doğasını tuallerinde vurguluyor. Pop Art'dan etkiler taşıyan spontan ve grafiksel anlatımı ironik sahne ve karakterleri ile ifadeleri renkçi bir üslupla hayat kazanıyor.

Galerinin White Box 2 alanında sergilenecek, Mert Yavaşca'nın tuallerinde desen hakimiyeti ile birlikte keskin anlatım tarzı göze çarpıyor. "Fırtına / Storm" ve "Kasırga / Tornado" isimli eserlerle sergiye katılan sanatçı, izleyiciye güçlü ve sorgulayan kompozisyonlar sunuyor. Tuali bir ayna gibi kullanan sanatçı görünmez ego, bilinç, bilinçdışı ve kompleksler gibi kavramların imgelerini tual üzerinde görünür kılıyor.


ARTNEXT PERSONA

Son dönemlerin güçlü çıkış yapan genç sanatçılarından Alper Bıçaklıoğlu sergide "Otomorfoz" serisinden 4 farklı tual işi ile yer alıyor. Eserler boya ve kolaj teknikleri ile 3. boyuta da taşıyor. İnsan bilincinin evrimini ve teknoloji ile hızlanan dönüşümünü sorguladığı "Otomorfoz" serisi Alper Bıçaklıoğlu'nun diğer işlerinde de açıkça görülen derinlikli ve çarpıcı üslubunda üretilmiş.

Sergi 13 Kasım'a kadar ARTNEXT'de görülebilir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)