Neredekal.com

ARTNEXT Istanbul'da

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 15 Ocak 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
ARTNEXT Istanbul'da

ARTNEXT Istanbul, 17 Ocak'ta dördüncü sergisi "Şeylere Farklı Bir Bakış / A Different Perception of Things" ile iki önemli heykeltıraşın eserlerini çağdaş sanat izleyicisi ile buluşturuyor.

"Sanatçının misyonu 'şey'lere farklı bir bakış getirebilmektir. İşte şu anda buna her şeyden çok ihtiyacımız var. Bu düzenin dışında bir şeyler üretebilen ve yaşamı yeniden başka bir gözle değerlendiren sanatçılara ihtiyacımız var. Diğer bir deyişle, yerleşik düşünceleri onaylamak yerine onları yerle bir eden bir anlayışa!"

"Şeylere Farklı Bir Bakış / A Different Perception of Things” sergisi sanatçılara yapıtlarını özgürce oluşturmaları için yapılan bir çağrı. ARTNEXT Istanbul, Amerika’nın önde gelen sanat eleştirmenlerinden Dave Hickey’nin sanat dünyası için devrim niteliğindeki bu söylemine dayanarak 2013'ün ilk günlerinde düzenlediği dördüncü sergi "Şeylere Farklı Bir Bakış / A Different Perception of Things"te iki heykeltıraşın yapıtlarını izleyici ile buluşturuyor. Sergideki isimler Türk çağdaş sanatında kendi bakış açılarını yapıtları ile özgürce ortaya koyarak toplumsal paranoyalar, şiddet, cinsellik ve sanat dünyasının iç sistematikleri de dahil her türlü kavram ve olguyu sorgulayabilen cesur sanatçılar. Hüseyin Suna ve Kağan Toros ARTNEXT Istanbul'un dördüncü sergisinde yapıtları ile yer alıyorlar.

Günümüzde ve son yirmi yıldır yapıtları ile izleyiciyi tesir altına alan ve ağırlıklı olarak bronz döküm tekniği ile heykellerini üreten Hüseyin Suna son on beş yıl içerisinde birçok özgün yapıta imza attı. Değişen koşullar ve çeşitli zorluklar altında sanatçı tavrını muhafaza eden Suna, günümüze kadar hep artan bir saygı ve hayranlıkla izlenen eserler üretti.

Kağan Toros ise heykellerini demir, alüminyum, poliol döküm gibi farklı teknikler ile üretiyor. Sergide bir adet de iki buçuk metreye iki metrelik kinetik heykeli bulunuyor. Toros’un “Örs Kafalı Kadınlar – Anvil Headed Women ” serisindeki kadın figürlerinin kafalarındaki “örs” formu, kadınların baskı altında bırakılan düşünceleri ve ellerinden alınanların bıraktığı izler olarak okunabilir. Figürlerin parmak uçlarında yükselmeleri ve bacaklarının kalınlığı eziyet karşısında direniş göstermelerini ifade eder. Figürlerin ellerindeki rahatlık ise sosyal dünyada artık istediği şekilde var olmaya hazır olan kadınının temsili duruşudur. Bu duyarlılıkla heykellerini üreten sanatçı, sergideki eserlerinin satışından elde edeceği gelirin bir bölümünü kız çocuklarının eğitimi için faaliyet gösteren bir derneğe bağışlayacaktır.

ARTNEXT Istanbul tarafından düzenlenen "Şeylere Farklı Bir Bakış / A Different Perception of Things” sergisinin açılış kokteyli 17.01.2013 tarihinde 18:00-21:30 saatleri arasında gerçekleşecek. Sergi 09.02.2013 tarihine kadar ARTNEXT Istanbul Çağdaş Sanat Alanı’nda görülebilir.