Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Ülkemizden Peri Masalı Tadında Kış Rotaları

Ülkemizden Peri Masalı Tadında Kış Rotaları

Paylaş
Bengi Alkaya  
Eklenme: 28 Kasım 2018
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Ülkemizden Peri Masalı Tadında Kış Rotaları
Genellikle yaz zamanları tatil yapmak için en uygun dönem olarak düşünülür fakat kış mevsimi, çok daha farklı maceraların kapısını aralıyor. Ülkemizin çoğu yeri kışın her ne kadar soğuk olsa da içimizi ısıtan manzaralar nedeniyle tekrar tekrar görmemiz gereken yerler barındırıyor. Doğanın uykuya geçmesi, yemyeşil manzaraların karla kaplanması ve gökyüzünün ince bulutlarla örtünmesi aslında harika bir şey. Zihinsel ve fiziksel sağlığımız için de kış mevsimi son derece gerekli. Eğer gülü seven dikenine de katlanır şeklinde düşünürsek, soğuğa aldırmadan kış mevsiminin tüm sunduklarını keşfetmek unutulmaz bir tecrübe olabilir. Kar manzaralarından kayak merkezlerine, kamp aktivitelerinden kaplıca sularına doğru dilediğiniz gibi maceraya atılabilirsiniz. İşte sizler için derlediğimiz içinizi ısıtacak kış rotaları yazımız sizlerle.

Eğer kışı iple çeken bir kayak tutkunuysanız, yazımıza geçmeden önce Kayak Sezonu Başlıyor! Türkiye'nin En Popüler Kayak Merkezleri yazımıza göz atarak en güzel kayak merkezlerini keşfedebilirsiniz.

1 – Soğuk Su Milli Parkı, Ankara

soğuksu milli parkı

Ankaralıların çok yakından tanıdığı yerlerden biri olan Soğuk Su Milli Parkı, Kızılcahamam ilçesinde yer alıyor. Meşe, köknar ve sarıçam gibi ağaçlara ek olarak onlarca hayvan türünün de yaşam alanı olması sebebiyle geniş çapta korunan park, genellikle şehirden uzaklaşmak isteyenlerin hafta sonu kaçamakları için ideal yerlerden biri olmasıyla ön planda. Milli parkın en kalabalık olduğu dönem yaz olsa da kışın bol bol yürümek için de tercih ediliyor. Zaten bölgeyi kışın bir kez görenler mutlaka her yıl fırsat yaratıp gitmeye devam ediyor. Burada konaklamak isteyenler ise genellikle Kızılcahamam Otellerini tercih ediyor ya da önceden izin alarak kamp alanlarından faydalanabiliyor.

2- Zigana, Gümüşhane

çubuk gölü

Doğu Karadeniz'de Gümüşhane sınırları içerisinde yer alan Zigana Kayak Merkezi özellikle de Trabzon ve Gümüşhane'de yaşayanlar tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Merkezde sezon aralık zamanında başlayıp mart sonuna kadar devam ediyor. Zigana için her ne kadar ülkemizin büyük kayak merkezlerinden biri olduğunu söyleyemesek de kendine has bir doğaya sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü çevresinde yer alan yaylalar kış aylarında doğa meraklılarına eşsiz bir deneyim yaşatıyor.

3- Bahçesaray, Van

van

Van'ın gözde ilçelerinden Bahçesaray, gerçek anlamda kışı iliklerinize kadar hissedeceğiniz tüm özelliklere ve güzelliklere sahip olsa da, kış aylarının çok çetin geçtiğini önceden söylemekte fayda var. Yerel halk için oldukça zorlu geçen kış, elbette ziyaretçiler için de pek kolay olmuyor. Bölgenin dört bir yanının karlarla çevrili olması dönem dönem ulaşımı oldukça yavaşlatıyor hatta engelleyebiliyor. Ancak tüm yol koşullarına karşı önceden tedbirinizi alarak bölgeye ulaştığınızda sizi muhteşem bir manzara bekliyor.

4- Kazdağları, Balıkesir

çubuk gölü

Alpler'den sonra dünyanın en yüksek oksijen oranına sahip bölgesi olan Kazdağları, mitleri, akarsuları, bitki ve hayvan çeşitliliği ile görenleri kendine hayran bırakan eşsiz yerlerden biri. Yaz aylarında serinlemek isteyenlerin uğrak noktası Kazdağları, kışın ise nefes kesici kar manzaralarına ev sahipliği yapıyor. Kalabalık arkadaş gruplarıyla olduğu kadar romantik geziler yapmak isteyenlerin de tercih ettiği bölgede en çok ilgiyi ise Yeşilyurt Köyü görüyor. Bunda köyün denize yakın olması, bünyesindeki konaklama seçeneklerinin ve her mevsim dağ havasının hissedilmesinin etkisi büyük.

Eğer Kazdağlarıyla ilgili daha detaylı bilgiler almak isterseniz Türkiye’nin Baş Tacı: Kazdağları Keşif Rotası yazımız da ilginizi çekebilir.

5- Çıldır Gölü, Ardahan

çıldır gölü

Ardahan ve Kars sınırları içerisinde yer alan ve tektonik kökenli bir göl olan Çıldır Gölü, ömrünüzde bir kez dahi olsa görmeniz gereken bir özelliğe sahip. Bahar zamanları etrafının çiçek tarlasına döndüğü göl, kışın deniz seviyesinden 1959 metre yukarıda yer aldığı için kısa sürede donuyor. Çıldır, Kars'a araçla bir buçuk saat uzaklıkta yer alıyor. Özellikle son dönemlerde oldukça popüler olan Doğu Ekspresi'yle gelenlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri haline gelmiş durumda. Ani Harabeleri ise burada mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Eğer tren yolculuğunu kış tatilinizle birleştirmek isterseniz, Çıldır Gölü’ne ek olarak keşfedebileceğiniz pek çok bölge mevcut. Sizler için hazırladığımız güncel Doğu Ekspresi seferlerini ve daha fazlasını 2022-2023 Doğu Ekspresi Seferleri ve Tren Yolculuğu Hakkında Her Şey yazımızdan keşfedebilirsiniz.

6- Bozdağ, İzmir

çıldır gölü

İzmir'in Ödemiş ilçesinde yer alan Bozdağ aynı zamanda Ege Bölgesi'nin de en önemli kayak merkezi olarak biliniyor. Kış bastırınca 2 bin 159 metre yüksekliğe sahip olan dağın dört bir yanı beyaza bürünüyor. Burada kayak yapmak için en uygun dönem aralık başlarından mart sonuna kadar sürüyor. Kayak yapmak istemeyenleri ise dağda keyifli bir kış yürüyüşü ve sıcacık, huzur dolu bir konaklama bekliyor. Çevre il ve ilçelerde yaşayan ailelerin hafta sonları günübirlik tercih ettiği Bozdağ'ı siz de ziyaret ederek burada yer alan pansiyonlarda ya da kayak merkezinin otelinde konaklama şansı yakalayabilirsiniz.Bozdağ Kayak Merkezi, huzurlu ve aktivite dolu her çeşit kış tutkununa hitap eden özelliklere sahip.

7- İnebolu, Kastamonu

çubuk gölü

İnebolu’nun Milli mücadele dönemindeki stratejik önemi, onu tarihin en güzel sayfaları arasında tanımamıza sebep oldu. Karadeniz’in en nefes kesici doğa manzaralarına da eşlik ettiğini düşünürsek hem tarih hem de doğa iç içe diyebiliriz. Geleneksel mimarilerin de özenle korunup günümüze kadar ulaşması son derece büyüleyici. Şeritli İstiklal Madalyası ile ödüllü şehrin önemli yapılarından biri de İnebolu Hükümet Konağı'nın birkaç metre ilerisinde yer alan İnebolu Türk Ocağı. Burası 1925 yılında Şapka Nutku'nun okunduğu yerdir. Şimdilerde ise restorasyon işlemi görmüş binada, bölgenin yöresel kültürüne ait etnografik eserlerle Kurtuluş Savaşı'na ait eşyalar sergilenmektedir. İnebolu'nun sahilinde de sizleri Denk Kayıkları adı verilen tekneleri karşılamakta. Denk Kayıkları farklı bir teknikle yapıldığı için dünya üzerinde eşi benzeri de olmayan kayıklar olarak bilinmekte ve sergilenmekte.

8- Maçka, Trabzon

çubuk gölü

Trabzon'un ladin ve çam ağaçlarıyla kaplı yemyeşil ormanlarının arasında, vadinin ortasındaki dere yatağı boyunca uzanan Maçka, bahar ve yaz dönemindeki güzelliği kadar kış zamanında harika bir manzaraya sahip oluyor. 17 km kadar güneyindeki Sümela Manastırı ile de yıl boyunca yerli turistler kadar binlerce yabancı turisti de kendine çekmeyi başarıyor. Maçka; sadece Sümela Manastırı'yla değil doğal güzellikleriyle, Vazelon Manastırı ve Kuştul Manastırı'yla da ilgi görüyor.

Eğer Sümela Manastırı hakkında daha derin bilgiler edinmek isterseniz, Maçka'nın Kadim Yapıtı: Sümela Manastırı Hakkında Her Şey adlı yazımız da ilginizi çekebilir.

9- Uzungöl, Trabzon

çubuk gölü

Trabzon'un Çaykara ilçesinde yer alan Uzungöl'e, özellikle son dönemlerde hem yerli hem de yabancı turistler seyahatlerinde sıklıkla yer veriyor. Etrafının alabildiğine yeşil olduğu göl, Kaçkar ve Soğanlı Dağı'nın kesiştiği yerde bulunuyor. Doğanın bir armağanı olan çevre, onlarca çeşit bitki ve hayvan türüne de ev sahipliği yapıyor. Karın düştüğü andan, yerden kalktığı zamana kadar ortaya çıkan manzara ise tam anlamıyla eşsiz. Trabzon'dan 96 km mesafe uzaklıkta yer alan Uzungöl'de doğayla buluşmak isterseniz, göl çevresinden çok sayıda manzaralı konaklama seçeneğinin olduğunu belirtmekte fayda var.

10- Karagöl, Artvin

çubuk gölü

Artvin'in Şavşat ilçesinde yer alan Karagöl için Karagöl Sahara Milli Parkı'nın en dikkat çeken yeri diyebiliriz. Klasik bir göl manzarasının çok ötesinde olan Karagöl, aslında çoğumuzun İsviçre denince zihninde beliren tüm fotoğraf karelerinin bütünü kapsayan bir güzelliğe sahip. Ladin ve çam ağaçlarının sıklığı bölgenin en dikkat çeken özelliklerinden biri. Tabi bunun yanı sıra korunmayı başarmış ve doğanın ortasında başlı başına bir tabloyu anımsatan evlerini de unutmamak gerek. Karagöl'e kar yağınca ne mi oluyor? İşte bizim için o zaman kelimeler kifayetsiz kalıyor.

11- Gölcük, İzmir

çubuk gölü

İzmir-Ödemiş'e 18 km mesafede yer alan ve etrafı yemyeşil ağaçlarla çevrili bir krater gölü olan Gölcük, yaz-kış süren sezonu boyunca ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Aktivitesi bol bir durak olan göl aynı zamanda Bozdağ Kayak Merkezi’ne olan yakınlığıyla da dikkat çekiyor. Konaklama birimlerinin genellikle gölün etrafında olduğu bölgede özellikle kış aylarında gölün üst tabakasının donması ile ortaya muhteşem bir manzara çıkıyor. Bölgenin İzmir gibi büyük bir şehre yakın olması, şehir yaşamından uzaklaşmak isteyen ziyaretçiler tarafından sıklıkla tercih edilmesine vesile oluyor. Siz de kış boyunca dilerseniz gölün etrafında yürüyüş yapabilir, çevre restoranlarda keyifli bir akşam geçirebilir, mangal yapabilir ya da Bozdağ'da kayak yapma şansına erişebilirsiniz.

12-Ayder Yaylası, Rize

çubuk gölü

Yemyeşil yaylaların keyfine, bir de bembeyazken varmayı deneyin. Yayla evlerinde konaklayarak kış tatilinizi dingin bir şekilde geçirebilirsiniz. Burada kızak yapabilir, yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Aynı zamanda Karadeniz kültürünü öğrenebilir, özellikle yemeklerini tadabilirsiniz. Ayder yaylası turizmi kış boyunca devam etmektedir.

13- Çubuk Gölü, Bolu

çubuk gölü

Bolu-Göynük'e araçla 15 dakika gibi kısa bir mesafede yer alan Çubuk Gölü, görülesi bir doğal güzelliğe sahip. Özellikle sakin bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin günübirlik rotalarına ekleyebilecekleri bu göl hem bahar hem de kış döneminde güzel bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Gölün çevresi yürüyüş yapmak ve iskelesi ise bolca fotoğraf çekmek için oldukça müsait. Etrafında sıralanan ve bir dizi çekimi için yapılmış olan yel değirmenleri de oraya ayrı bir hava katmış. Eğer gelmişken konaklamayı düşünüyorsanız Göynük'ü tercih edebilirsiniz. Son olarak tavsiyemiz ise gün içerisindeki planlarınıza Taraklı, Mudurnu, Sünnet Gölü ve Sülüklü Gölü de eklemeniz yönünde.

Yorumlar

yalçın namık 
03.12.2018
Eskişehir ve Hatay’a gittik. İkisi de süper. Eskişehir ve Hatay Belediyeleri iyi çalışmış bu belli.
Şebnem Çilenti 
08.12.2021
çok güzel yazı