Çocukla Gidilecek Tatil Önerileri: Sömestr Tatili, Türkiye

Çocukla Gidilecek Tatil Önerileri: Sömestr Tatili

Yorum Yok

Rota Önerileri Seyhan Ahen

Çocukla Gidilecek Tatil Önerileri: Sömestr Tatili

Çocuklarınıza unutulmaz bir tatil anısı bırakmak ister misiniz? Türkiye'nin dört bir yanından onların hayal gücünü genişletecek, zenginliği ile dikkatlerini toplayacak ve birlikte kaliteli zaman geçirmenize yardımcı olacak rotaları bu yazımızda derledik. Her bir bölge için ufak tefek gezi noktalarını buraya iliştiriyoruz ama her bölge için daha fazla bilgi edinmek isterseniz Keşif Rehberi'ndeki diğer yazılarımızdan faydalanabilirsiniz. Önerdiğimiz bazı rotalar günübirlik turlara uygun olabilir ama buralarda nerede kalınır diye sorarsanız otel listelerini de bölgelerin altına bırakıyoruz.

Tüm çocuklara, gençlere ve ailelerine çok güzel bir tatil olmasını diliyoruz.

Hazırsanız, başlayalım!

1-Abant Tabiat Parkı

Çocukla Gidilecek Tatil Önerileri: Sömestr Tatili

Abant her mevsimde ayrı güzel olan bir tabiat parkı. İstanbul'a yakın olması sebebiyle de özellikle kış mevsiminde tercih edilen Abant, ailecek huzurlu bir ara tatil geçirmek isteyenler için güzel bir nokta atışı olacak. 127 hektarlık bir gölün çevresinde yerleşen muhteşem tabiat içerisinde ailecek orman yürüyüşleri yapabilir, yamaç paraşütünü deneyebilir, endemik bitki türlerini inceleyebilir, çeşitli kuş türlerini gözlemleyebilir, göl çevresinde faytonla gezebilirsiniz. Tabiat Parkı içerisinde bulunan bungalov tipi ahşap evler, butik otel veya beş yıldızlı otel seçeneklerinde kalabileceğiniz gibi, Bolu'yu da kapsayan bir planla tatilinizi uzatarak Bolu'da bulunan termal otellerde de kalabilirsiniz.

Abant Gölü Otelleri burada: https://www.neredekal.com/abant-golu-otelleri/

Detaylı bir Abant gezi rehberi: https://www.neredekal.com/blog/48-saat-1-rota-abant/

2-Yedigöller

Çocukla Gidilecek Tatil Önerileri: Sömestr Tatili

Sonbahar denilince Türkiye'de ilk akla gelen yerlerden birisi şüphesiz tüm sonbahar renklerini görebileceğiniz ve Bolu sınırları içerisinde bulunan Yedigöller Milli Parkı. Son yıllarda Milli park yolları asfalta dönüştürüldüğü için ziyaretçi sayısı gün geçtikçe artıyor ve özellikle tatil günlerinde Milli park bir hayli kalabalık oluyor. Çocuklarınızla birlikte farklı bir tatil yapmak, doğayı daha yakından tanımak, kamp macerasına atılmak istiyorsanız burası sizin için biçilmiş kaftan. Yedigöller Milli park içerisinde yedi adet göl var ve bu göller çevresinde çeşitli yürüyüş rotaları bulunuyor. Ayrıca yabani hayatı gözlemleyebileceğiniz parkta kendi çadır ve ekipmanlarınızı getirerek, park içerisinde belirtilmiş kamp alanlarında ya da bungalov tipi ahşap evlerde konaklayabilirsiniz. Gitmeden önce yiyecek ve giyecek anlamında hazırlıklı gitmekte fayda var. Sonbaharın binbir renk tonu içerisinde kaybolacağınızı garanti ediyoruz.

Yedigöller otelleri burada: https://www.neredekal.com/yedigoller-otelleri/

Detaylı bir Yedigöller gezi rehberi: https://www.neredekal.com/blog/48-saat-1-rota-yedigoller/

3- Sapanca

Çocukla Gidilecek Tatil Önerileri: Sömestr Tatili

İstanbul'a çok yakın bir destinasyon arayışınız varsa Sapanca sizin için en doğru olacak tatil yerlerinin başında geliyor. Son yıllarda yapılan yatırımlar nedeniyle İstanbul'dan her daim ziyaretçi ağırlayan Sapanca'da, aktivite adına aradığınız her şey mevcut. Kiralayacağınız bir bisikletle ailecek, belirlenmiş bisiklet yollarında bisiklet sürebilir, Sapanca gölünün eşsiz güzelliğinde kano kiralayabilir, paintball veya atv gibi adrenali yüksek aktiviteleri ailenizle yapabilirsiniz. Jeep safari, Binicilik, Trekking aktiviteleri, orman içerisinde bulunan Macera parklarında tırmanış, atlama, okçuluk gibi bir çok aktiviteyi de Sapanca doğası içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Konaklama seçenekleri ise herkese ve her bütçeye hitap ediyor. sterseniz doğa içerisinde bulunan bungalovlarda, isterseniz lüks villa kiralayarak, veya doğa içerisinde kamp yaparak, isterseniz Sapanca'da bulunan Termal otellerde kalarak Spa imkanlarından da faydalanabilirsiniz.

Sapanca otelleri burada: https://www.neredekal.com/sapanca-otelleri/

Detaylı bir Sapanca gezi rehberi: https://www.neredekal.com/blog/hafta-sonu-tatil-onerisi-sapanca/

4-Ormanya

Çocukla Gidilecek Tatil Önerileri: Sömestr Tatili

Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde bulunan ve özellikle çocuklu ailelerin son yıllarda gözdesi olan Ormanya, dünyanın en büyük üçüncü doğal yaşam alanı olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Doğal yaşam alanı içerisine inşaa edilen tatlı hobbit evleri fotoğraf severler için oldukça keyif verici bir görselliğe sahip. Ormanya doğal yaşam alanında sayamayacağınız kadar hayvan çeşitliliğinin yanı sıra, birbirinden farklı yürüyüş parkurlarıyla ziyaretçilerini bekliyor. İçerisinde bulunan hayvanat bahçesiyle de doğal ortamında bulunan hayvanları çocuklarınızla görebilirsiniz. Günübirlik ziyaret için tercih edilen Ormanya'yı bu taraflara gittiğinizde mutlaka planlarınıza eklemeyi unutmayın.

Kartepe otelleri burada: https://www.neredekal.com/kartepe-otelleri/

Detaylı bir Kartepe gezi rehberi: https://www.neredekal.com/blog/hafta-sonu-tatil-onerisi-kartepe/

5-Yalova

Çocukla Gidilecek Tatil Önerileri: Sömestr Tatili

Termal turizmin gözde kenti olan Yalova, yıllardır ailecek tercih edilen tatil köylerine ev sahipliği yapan bir il. Kaplıca cenneti olan Yalova'da, Termal otellerin sayısı talepler nedeniyle gün geçtikçe artıyor. Yılın yorgunluğunu termal otellerde atmak isteyen aileler, çocuklarını bir nebze de olsa stresten uzak tutmak, ailecek keyifli zaman geçirmek ve en önemlisi güvenli bir tatil geçirmek adına Yalova'yı ve de özellikle Termal otelleri tercih ediyor. Otel içerisinde çocuklar için ayrılan alanların büyüklüğü, her yaştan çocuk için düzenlenen aktiviteler, aileler tarafından bu tarz otellerin en çok tercih edilme sebepleri arasında yer alıyor.

Yalova otelleri burada: https://www.neredekal.com/yalova-otelleri/

Yalova gezisini tamamlayacak bir rehber: https://www.neredekal.com/blog/yalovada-yapilacak-ilk-10-sey/

6-İğneada

Çocukla Gidilecek Tatil Önerileri: Sömestr Tatili

Son yıllarda yapılan yatırımlar sebebiyle ekolojik turizme kazandırılmaya çalışılan İğneada oldukça başarılı bir girişim örneği. Düzeltilen yolu nedeniyle ulaşımın da artık eskiye nazaran daha kolay olduğu İğneada, Türkiyenin en büyük Longoz(Subasar) Ormanlarına ev sahipliği yapıyor. İçerisinde bulunan Mert gölünde yapacağınız Kano gezisi ile adeta saklı bir cenneteymiş hissine kapılabileceğiniz Longoz Ormanlarında aktivite adına ne ararsanız bulabilirsiniz. Ayrıca yaban hayata dair gözlem yapabileceğiniz her an farklı bir hayvanla karşılaşabileceğiniz Longoz ormanlarında, Son yıllarda artan talepler doğrultusunda orman içerisinde bulunan bungalovlarda kalabileceğiniz gibi, İğneada merkezde kalabileceğiniz küçük işletmeler de mevcut. Sessiz ve sakin bir ara tatil geçirmek isteyen aileler için İğneada keşfedilmeyi bekliyor.

İğneada otelleri burada: https://www.neredekal.com/igneada-otelleri/

Detaylı bir İğneada gezi rehberi: https://www.neredekal.com/blog/hafta-sonu-tatil-onerisi-igneada/

7-Yenice Kent Ormanı

Çocukla Gidilecek Tatil Önerileri: Sömestr Tatili

Sonbahar mevsiminin en güzel yaşandığı yerlerden birisi olan Yenice Ormanları, yine doğada vakit geçirmek isteyen aileler için oldukça güzel bir nokta. Kamp sevdalılarının, bisiklet tutkunlarının, kuş gözlemi severlerin son yıllardaki favori noktası Yenice. 2009 Yılında Karabük Valiliği ve Yenice Kaymakamlığı ortak bir çalışma yürüterek Yenice'yi ekolojik turizme kazandırmışlar. Bölgede işaretli olan birbirinden farklı yürüyüş rotaları var ve her yaştan her insanın yürüyebileceği rotalar bunlar. Kent ormanı içerisinde yer alan aile işletmeleri pansiyonlarda kalabileceğiniz gibi, bölgede bulunan otellerde veya belirlenmiş kamp alanlarında kendi çadırınızla kalabilirsiniz.

Yenice otelleri burada: https://www.neredekal.com/karabuk-yenice-otelleri/

Detaylı bir Yenice gezi rehberi: https://www.neredekal.com/blog/hafta-sonu-tatil-onerisi-yenice-ormanlari/

8-Mardin

Çocukla Gidilecek Tatil Önerileri: Sömestr Tatili

Doğal yaşam alanları haricinde kültür turu yapmak isteyen aileler için Mardin, sonbahar mevsiminde gezmesi ve keşfetmesi ideal bir turizm noktası. Farklı inançlara sahip birçok insanın yıllardır aynı çatı altında yaşadığı Mardin, Türkiye'nin en güzel ve farklı noktalarından birisi. Yıllardır ayakta kalan kiliseleri, en meşhur dizilerin çekildiği konakları, gündüzü ayrı gecesi ayrı güzel olan Mardin evleri manzarası, eski Mardin'de herhangi bir çatıya çıktığınızda sizi karşılayan uçsuz bucaksız Mezopotamya havzası, leziz kebapları ve daha sayamadığımız bir sürü güzel ve kendine has özellikleriyle sizi defalarca kendine hayran bırakacak bir kent Mardin. Kültür turizmine ve gastronomiye meraklı aileler için Mardin turu oldukça güzel bir alternatif olacak.

Mardin otelleri burada: https://www.neredekal.com/mardin-otelleri/

Mardin gezisini zenginleştirecek bir rehber: https://www.neredekal.com/blog/mistik-atmosferleriyle-buyuleyen-mardin-manastirlari/

9-Kapadokya

Çocukla Gidilecek Tatil Önerileri: Sömestr Tatili

Her mevsim ayrı bir güzelliği olan Kapadokya, yavaş yavaş düşen hava sıcaklığı nedeniyle Sonbahar aylarında keşfetmesi keyifli yerlerin başında geliyor. Kültür turizmi seven aileler için Kapadokya güzel bir keşif noktası olmasının yanı sıra, gün aydınlanmadan başlayacağınız bir balon turuyla, adeta açık hava müzesini andıran yöreyi daha iyi gezmiş olacaksınız. Zamanında aktif olarak kullanılmış yer altı şehirlerini de keşfedeceğiniz Kapadokya'da, ayrıca binicilik faaliyetlerini ailecek gerçekleştirebileceğiniz at çiftlikleri de mevcut. Unutulmaz bir tatil için Kapadokya kesinlikle plan yapılması gereken yerlerin başında yer alıyor.

Kapadokya otelleri burada: https://www.neredekal.com/kapadokya-otelleri/

Kapadokya gezisini zenginleştirecek bir rehber: https://www.neredekal.com/blog/kapadokyanin-enleri/

10-Eskişehir

Çocukla Gidilecek Tatil Önerileri: Sömestr Tatili

İster arabanızla isterseniz hızlı trenle çok rahat şekilde ulaşabileceğiniz Eskişehir'e, ailecek yapmak isteyebileceğiniz birçok aktivite sığdırabilirsiniz. Son yıllarda üniversite şehri olmasının yanında dışarıdan yerli turistin en çok geldiği illerin başında yer alan Eskişehir'de neler yapabiliriz diye sorarsanız, Porsuk çayında gondola binebilir, yapay adalarda yürüyüş yapabilir, tatlı ve eski dokusunu hala koruyan evleriyle Odunpazarı sokaklarında gezebilir, yeni açılan modern sanat müzesi Omm'da Çağdaş sanatın örneklerini inceleyebilir ve çocuklar için masal gibi bir görüntüye sahip olan Sazova Parkında ailecek vakit geçirebilirsiniz. Gitmişken mutlaka çibörek ve Odunpazarı'nın meşhur haşhaşlı ekmeğinden yemeden dönmeyin.

Eskişehir otelleri burada: https://www.neredekal.com/eskisehir-otelleri/

Eskişehir gezisini zenginleştirecek bir rehber: https://www.neredekal.com/blog/eskisehirde-mutlaka-denemeniz-gereken-10-lezzet/

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)