Antik Zamanlardan Beyazperdeye: Neandria Antik Kenti, Türkiye

Antik Zamanlardan Beyazperdeye: Neandria Antik Kenti

Yorum Yok

Rota Önerileri Alper Kaya

Antik Zamanlardan Beyazperdeye: Neandria Antik Kenti
Reha Erdem'in, duyurusu yapılan yeni filmi ''Neandri'' adını aldığı antik kentin yakınında çekiliyor. Film, ekolojik anlamda Türkiye'nin ilk ''sürdürülebilir filmi'' olma iddiası taşıyor.

Neandria Antik Kenti'nin Tarihi

Antik Zamanlardan Beyazperdeye: Neandria Antik KentiNeandria Antik Kenti, lokasyon olarak Çanakkale'nin Ezine ilçe merkezine 20 kilometre uzakta bulunan Kayacık Köyü Çığrı Dağı'nda yer almaktadır. Kent, ismini Helen dilinden almakta olup ‘genç adamın yurdu' anlamını taşımaktadır. Ne zaman kurulduğuna dair net bilgilerin olmadığı Neandria Antik Kenti, barındırdığı milattan önce 7. Yüzyıldan kalma mezarlarla kuruluş dönemine dair fikir vermektedir. Bölgedeki ilk arkeolojik kazı 1867 yılında yapılmıştır.

Ayapetro Otel

  Otel
 • Alaybey Mah /
 • Bozcaada /
 • Çanakkale

Neandria Antik Kenti'nin etrafında yer alan ve volkanik liparit taşlarla örülü surlar 3 kilometre uzunluğundadır. Bu surların yanı sıra günümüze kadar ulaşan 11 burcu bulunan Neandria'nın poligonal taşla örülmüş surlarının yapı itibarıyla milattan önce 5. Yüzyılda inşa edildiği ileri sürülebilmektedir. Keza milattan önce 6. Yüzyıl başlarında inşa edildiği düşünülen bir tapınak ise Neandria'nın en görkemli anıtları arasında kabul edilmektedir. Tapınağı süsleyen sütun ve alınlıklar ile Aiol başlıkları ise İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.

Neandria Filmi Hakkında

Antik Zamanlardan Beyazperdeye: Neandria Antik KentiYapımcılığını Ömer Atay'ın üstlendiği Neandria filmi; Neandria Antik Kenti yakınında yoksul ve küçük bir köyde yaşayan, atletizm müsabakalarına hazırlanan Suna isimli genç kadının hikâyesini anlatacak. Film setinde kullanılacak bütün malzemeler, ulaşım, konaklama ve kostüm gibi bütün yapım kalemlerinin çevre sorunlarına proaktif bir yaklaşım önerecek çözümlerle geliştirileceği; film için yerel ve çevreye duyarlı üretim yapan kişi ve birimlerle çalışılacağı ifade ediliyor. Bu bağlamda, Reha Erdem'in yeni filmi Neandria'nın Türkiye'nin ekolojik anlamda ilk sürdürülebilir film yapım girişimi olduğu söylenebilir.

Güler Bağ Evi Pansiyon

  Pansiyon
 • Çapraz /
 • Bozcaada /
 • Çanakkale

Neandria filminin oyuncu kadrosunda; Deniz İlhan, İzzy İsmail, Ahmet Rıfat Şungar, Bülent Emin Yarar, İnci Nur Daşdemir, Nihal Yalçın, Nur Fettahoğlu, Serkan Keskin, Gizem Katmer ve Ayşegül Kopartan yer almaktadır.

Diğer Reha Erdem Filmleri

Antik Zamanlardan Beyazperdeye: Neandria Antik Kentiİstanbul doğumlu yönetmen Reha Erdem'in ilk uzun metraj filmi ''A Ay'' 1998 yılında seyirciyle buluştu. Bu filmi ''Kaç Para Kaç'' (1999), ''Korkuyorum Anne'' (2004), ''Beş Vakit'' (2006), ''Kosmos'' (2009), ''Jîn'' (2013), ''Şarkı Söyleyen Kadınlar'' (2013), ''Koca Dünya''(2016) ve pandemi döneminde Zoom programı vasıtasıyla çektiği ''Seni Buldum Ya'' (2021) takip etti. Uzun metraj filmlerinin yanı sıra 2001 yılında izleyiciyle buluşturduğu ''Deniz Türküsü'' isimli bir kısa filmi de olan yönetmen aynı zamanda kendisi olarak yer aldığı iki belgeselle de (İçinden Şehir Geçen Festival, Kennwort Kino) dikkat çekiyor.

Neandria Antik Kenti'ne Nasıl Gidilir?

Antik Zamanlardan Beyazperdeye: Neandria Antik KentiNeandria Antik Kenti Çanakkale'nin Ezine ilçesinde, ilçenin güneybatı bölümünde yer almaktadır. Çağrı Dağı yamaçlarında, yaklaşık 40 hektarlık alana kurulmuş olan antik şehir Ege Denizi ve Bozcaada manzarasına sahiptir. Çanakkale'ye ulaştıktan sonra önce Ezine ilçesine, ardından da ilçe merkezine 20 kilometre uzaktaki Kayacık Köyü'ne ilerlemeniz gerekiyor. Neandria Antik Kenti'ne ulaşmak için Kayacık Köyü'nde yer alan Çağrı Dağı'na varmanız yeterlidir. Şehir içi ulaşım araçlarıyla Neandria Antik Kenti'ne ulaşım sağlanabilmektedir.

Çanakkale Ezine'de Nerede Kalınır?

Antik Zamanlardan Beyazperdeye: Neandria Antik KentiÇanakkale Ezine'de, Neandria Antik Kenti'ni keşfetmek ve bölgede birkaç günlük tatil yapmak için konaklamanız hâlinde Troya Hotel Çanakkale sizin için ideal bir tercih olacaktır. Hayvan dostu bir tesis olması artıları arasında yer alan Troya Hotel Çanakkale; çocuk havuzu, açık havuz, yerel mutfak lezzetleriyle bezeli menüleri, ücretsiz otoparkı ve koşu parkuru gibi tesis özelliklerine sahip. Tesis hakkında daha fazla bilgi almak, Ezine rotanızı şekillendirirken Neredekal.com aracılığı ile rezervasyon yapabilirsiniz.

Troya Hotel Çanakkale

  Otel
 • Geyikli /
 • Ezine /
 • Çanakkale

Tesis Fiyatı

28 Mart 2023 giriş oda fiyatı

1179 TL

En Uygun Fiyata Git
Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)