Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Alanya Tatili Huzur Veriyor

Alanya Tatili Huzur Veriyor

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 13 Mayıs 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Alanya Tatili Huzur Veriyor

Gün boyu iyi vakit geçirecek pek çok şey bulabileceğiniz Alanya, havanın kararmasıyla birlikte bir başka kimliğe bürünüyor. Akdeniz manzaralı restoranlar ve eğlence mekanları konuklarına farklı seçenekler sunuyor.

Geçmişte Selçuklu İmparatorluğu’na kışlık başkent olacak kadar önemli olan Alanya, günümüzde de bu önemini özellikle turizm alanında koruyor. Turizm sektöründeki emsalleri kadar gündemde değişmiş gibi görünse de özellikle alt yapı anlamında birçoğunun çoktan geride bırakmış.

Mavi bayraklı, tertemiz denizi ve iyi düzenlenmiş upuzun kumsalları Alanya’nın her yerinde insanlara yüzebilme olanağı veriyor. Özellikle Damlataş Plajı altın kumsalı ve pırıl pırıl deniziyle Alanya’nın en ünlü plajı. Bir başka ünlü plaj olan Kleopatra Plajı efsaneleriyle de ünlü. Efsaneye göre Mısır Kraliçesi Kleopatra, Akdeniz’e çıktığı bir sefer sırasında Alanya’ya uğramış ve bu muhteşem kumsalda denize girmiş. Bu efsaneye dayanarak, 2 kilometre boyunca uzanan plaja Kleopatra’nın adı verilmiş.

Oldukça iyi düzenlenmiş olan kumsala giriş ücretsiz. Yaklaşık her 50 m’de bir yeme, içme mekanları bulunan plaj, bu anlamda ziyaretçilerini düşünerek tasarlanmış. Oldukça iyi düzenlenmiş plaj yaz aylarında çok kalabalık oluyor. Ancak enine ve boyuna iyi kullanılan kumsal sayesinde bu kalabalıklar rahatsız edici olmuyor.

Alanya Kalesi ve Kızıl Kule kentin gezilmesi gereken yerlerinden. Kaleye özellikle akşam saatleri çıkarsanız muhteşem bir gün batımı manzarası izleyebilirsiniz. Alanya adının Korakesion olduğu yıllardan beri var olan kaleye son şeklini Selçuklular vermiş. Kızıl Kule, Alanya’nın sembol yapısı. Selçuklular’ın inşa ettiği bu anıtsal kulenin yüksekliği 33 m. 1226 yılında inşa edilen kule limanı kontrol altında tutmak için yapılmış.

Alanya’nın cadde ve sokakları son derece iyi tasarlanmış. İnsanların rahat yürüyebildiği geniş ve alçak kaldırımlarda, bisiklet yolları da bulunuyor. Alanya otelleri de son derece kaliteli bir hizmet anlayışı ile konuklarını ağırlıyor. Alanya otel fiyatları ise oldukça uygun. Her bütçeye hitap eden otellerden birini seçip Alanya tatilinizi keyifli hale getirebilirsiniz.

Yorumlar

nuraiii 
04.01.2019
Evet, Alanya tatili oldukça ilgi çekici. Gelecek yaz bulunmak istediğim tatil beldelerinden birisi zaten. Mesude Hanım’ın yazısı ile daha çok merak uyandırdı. Teşekkürler. :))