Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
ALAN İstanbul'da Yeni Bir Sergi: Sirk Kasabadan Ayrıldı

ALAN İstanbul'da Yeni Bir Sergi: Sirk Kasabadan Ayrıldı

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 07 Mayıs 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
ALAN İstanbul'da Yeni Bir Sergi: Sirk Kasabadan Ayrıldı

Çağdaş Sanatın öne çıkan genç yeteneği İpek Kurşuncu 3. kişisel sergisi "Sirk Kasabadan Ayrıldı" ile ALAN İstanbul'da.

İpek Kurşuncu masalsı resimlerine zamansız mekanları yeniden üreterek devam ediyor.

Sanatçı modern dünyanın fetişleştirme eğilimi gösterdiği genç kız figürlerine masumiyetlerini geri verme, onları hayalsi dünyalarında resimselliklerini koruyarak seyirciye aktarma eğiliminde.

Biçim ve içerik olarak "Japon Sanatı"nın dilini içselleştirmiş olan sanatçı, siyah çizgisel figürasyonları katmanlı, şeffaf yüzeylerde kullanıyor. Genç sanatçı bu çok katmanlı yüzeyleri çocuksu saflığa göndermede bulunan hafif bir renk paleti ile “airbrush” tekniğinin uçucu etkisini birleştirirken, yüklü bir çizgisel yapı ile dokuduğu genç kız figürlerini psikolojik anlamda zenginleştiriyor.

İpek Kurşuncu bu sergisinde figürasyon yeteneğini farklı deneyimsel biçimleme ile kullandığı ham tuval bezi üzerine mürekkep çalışmaları ile yeni bir serisini de izleyici ile paylaşıyor. Bu daha da yalınlaşan işlerden oluşan yeni serisi gerçeküstücülüğe de giren bir içeriğe sahip. Çeşitli hayvan başları ile insan bedenlerinin buluştuğu bu çalışmalar, izleyiciyi rahatsız etmekten çok hayal güçlerini uyararak keyifli bir seyre izin veriyorlar.

2009’da yılın genç sanatçısı seçilen İpek Kurşuncu’nun kişisel sergisi "Sirk Kasabadan Ayrıldı / The Circus Has Left Town" 9 Mayıs ile 1 Haziran 2013 tarihleri arasında ALAN İstanbul’da görülebilecek.