Alaçatı Gezi Rehberi

Yorum Yok

Gezi Rehberi Sinan Sofuoğlu

Alaçatı Gezi Rehberi
Ege denizine uzanan kıyılarıyla İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı, "hava değişikliği" söylemini tam anlamıyla karşılayan bir yer. Tarihi kökeni İyonya'ya kadar dayanan, Osmanlı Dönemi'nde piyade köyü olarak bilinen Alaçatı, günümüzün gözde tatil yerlerinin arasında sayılıyor. Rumlardan kalan renkli taş evlerin bulunduğu sokaklarda yürürken adeta tarihte yolculuk yapabilirsiniz. Ayrıca yılın 360 günü rüzgâr alması sebebiyle rüzgâr sörfüne de elverişli olan sahilleriyle Alaçatı, kendine has ruhu olan değerli topraklarımızdan biri.

Alaçatı'ya Nasıl Gidilir?

Alaçatı Gezi RehberiEğer İzmir'de bulunuyorsanız şanslısınız çünkü Alaçatı ile aranızda sadece 75 kilometre bulunmakta. Bu da yaklaşık 1 ile 1,5 saat arasında bir yolculuk demek oluyor. Ulaşım içinse şahsi arabanız dışında kolaylıkla İzmir-Çeşme minibüslerini kullanabilirsiniz. Eğer İzmir dışından gelecekseniz de birçok şehirden Alaçatı'ya sefer düzenleyen otobüs firmaları bulabilmeniz mümkün. Fakat özellikle yaz aylarında artış gösteren sefer sayılarını yakalamak için erkenden biletinizi almanızı tavsiye ederiz. Malum, Alaçatı gibi bir cennete talep de fazlasıyla yoğun olmakta.

Alaçatı'da Gezilecek Yerler

Alaçatı Sokakları

Alaçatı Gezi RehberiAlaçatı aslında mimarisi itibariyle bütünlüklü olarak gezilebilecek nitelikte, bu yüzden sokaklarına da listemizin başında yer vermek istedik. Tarihi Rum evlerinin arasından yürürken esen rüzgârlar sizi nereye savurursa oraya gitmenizde fayda var. Çünkü rengarenk sokakları süsleyen mor çiçekler ve Arnavut kaldırımları olsun, yola konulmuş restoranların mavi sandalyeleri olsun, akşam vakti ışıldayan loş sokak lambaları olsun Alaçatı sokaklarının geneli eşsiz ve görülmeye değer. Bu sokaklarda kaybolmak benzersiz bir deneyim olabilir.

Alaçatı Evleri

Alaçatı Gezi RehberiSokaklarında yürürken bol bol rastlayacağınız Alaçatı evlerinin tarihi, 1800'lü yıllara kadar uzanıyor. O tarihlerde Alaçatı'da yaşayan Rum kesiminden insanlar, evlerini spesifik özelliklerle inşa etmişler. Bunlar arasında renkli ve sokağa bakan kapıları, kendilerine özgü bahçeleri ve tahta pencereleri örnek gösterilebilir. Bakmaya doyamadığımız Alaçatı evleri aynı zamanda çok güzel fotoğraf kareleri oluşturmanıza da olanak tanıyor.

Alaçatı Yel Değirmenleri

Alaçatı Gezi RehberiAlaçatı gibi bol rüzgâr alan bir yerde, bu rüzgârdan faydalanmamak elbette olmaz. Eski Rumlar da böyle düşünmüş olmalılar ki 1800'lü yıllarda buğday öğütmek için yel değirmenleri inşa etmişler. Eskiden sayısı epey fazla olan değirmenlerden sadece 10 tanesi günümüze ulaşabilmiş. Fakat bunların arasından 4 tanesi, epey eski olmalarıyla dikkat çekiyor. Değirmenaltı Meydanı'nda bulunan bu tarihi yapıları akşamüstü saatlerinde ziyaret etmenin tadı bir başka oluyor. Nedeniyse çevresinde bulunan upuzun düzlüklerin batı cephesine bakması.

Pazaryeri Camii

Alaçatı Gezi RehberiPazaryeri Camii, aslında kökenleri 1870'lere dayanan bir kilise. Sonradan içerisindeki motifler bozulmadan yalnızca örtü ile kaplanarak camiye çevrilmiş. Yığma moloz taş tekniğiyle inşa edilen bu özel yapı, avlusuyla ve iki dinin buluştuğu ortak mimarisiyle Alaçatı'nın sembollerinden birine dönüşmüş durumda. Aynı zamanda çevresinde güzel çay bahçelerinin olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Kemalpaşa Caddesi

Alaçatı Gezi RehberiKemalpaşa Caddesi'ni Alaçatı'nın meydanı olarak düşünebilirsiniz. Bu kısımda birçok popüler işletme yer alıyor. Ünlü restoranlar, kafeler, butik mağazalar ve hediyelik eşya dükkanları bu caddede bulunmakta. Eğer caddeyi ziyaret etmeyi düşünürseniz, akşam vakti oldukça kalabalık olduğuna da değinmek isteriz. Sabah erken saatlerde caddeyi gezmekte ve akşam yemeği için sabahtan rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Hacı Memiş Sokağı

Alaçatı Gezi RehberiHacı Memiş Sokağı, Kemalpaşa Caddesi gibi bir meydan olarak düşünülebilir fakat daha sakin ve daha küçük bir alanı kapsıyor. Daha salaş restoranlar, kafeler ve butik oteller bu sokakta bulabileceğiniz mekanlar arasında. Dikkat çeken birçok konsept mağaza ve sanatsal dekorlara sahip kafelerle Hacı Memiş Sokağı, aynı zamanda estetik bir profile de sahip.

Alaçatı'da Yapılması Gerekenler

Alaçatı Gezi RehberiListemizin son kısmında Alaçatı'da genel olarak yapmanız gerekenlerden bahsetmek istedik. Hadi gelin bunlara adım adım bakalım;
  • Alaçatı gibi tarihi bir yerde kesinlikle tüm sokakları karış karış gezmelisiniz. Benzersiz fotoğraf kareleri çekmeli; tertemiz havayı ve deniz kokusunu iliklerinize kadar hissetmelisiniz.
  • Akşamüstü yel değirmenlerini ziyaret etmeli ve mevsim rüzgarları eşliğinde günbatımını izlemelisiniz.
  • Ferah denizin ve yumuşak kumların tadını çıkarmalısınız.
  • Rüzgar sörfüyle uğraşıyorsanız bu fırsatı asla kaçırmamalısınız.
  • Özgün butik mağazalardan tatilinizi ölümsüzleştirmek için küçük alışverişler yapmalısınız.
  • Hacı Memiş Mahallesi'ndeki antikacılara uğramalısınız.
  • Ve son olarak benzersiz Ege mutfağına özgü Çeşme Kumrusu'nu tatmayı unutmamalısınız.

Alaçatı'da Nerede Kalınır?

Sokakları gibi rengarenk butik otellere sahip olan Alaçatı'da, butik otellerin yanı sıra her ihtiyaca ve bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcut. Sizler için önerdiklerimiz ise şöyle;

Neredekal.com kullanıcılarından tam not alan kahvaltısı ile; Adelfia Hotel.

Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Bohem dekorasyonu ile içinizi ısıtan bir yer; Adacan Butik Hotel.

Tesis Fiyatı

27 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

1425 TL

En Uygun Fiyata Git

Havuz ve jakuzi keyfini bir arada yaşayabileceğiniz bir yer; Bel Canto Alaçatı Hotel.

Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)