Aklınızı Başınızdan Alacak Olağanüstü 8 Rota, Türkiye

Aklınızı Başınızdan Alacak Olağanüstü 8 Rota

1 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

Aklınızı Başınızdan Alacak Olağanüstü 8 Rota
Ülkemizin gizli hazinelerini keşfetmek, önemli bir sırrı açığa çıkarmak kadar heyecan verici. Bazen şahane bir plajda güneşlenmek bile sıradanlığını korurken, kuytu köşelerde geçmişin izlerini sürmek insanın içinde bir coşku patlamasına neden olabiliyor. Zaman ve nakit çokluğu yaratabildiğiniz her anı bu ‘olağanüstü' yerlerde değerlendirerek günlük yaşamın sıradanlığından kurtarabilirsiniz kendinizi. Sizler için seçtiğimiz bu 8 olağanüstü rota sadece bir başlangıç. Bu sıfatı hak eden daha nice rotalarda buluşmak üzere…

1 – Büyük Menderes Dalyanları

büyük menderes dalyanlarıBurası Didim'in Akköy sınırları içerisinde yer alıyor. Olağanüstü deyince Ege her zaman başköşede. Kış aylarında pembe flamingoların görsel bir şölen oluşturduğu Büyük Menderes Dalyanları, kimi zaman kara mı deniz mi diye insanı yanılgıya düşürebiliyor. Karadan 4 km açıkta balıkçı barakaları bulunuyor.

2 – Pinara

pinara ören yeriDağlarla çevrili ihtişamlı bir çember içerisinde yer alıyor Pinara Ören Yeri. Fethiye'nin Minare Köyü'nde ıssız bir antik kent burası. Bahar aylarında kaplumbağaların ziyaretiyle ıssızlığını biraz da olsa yitirdiği söylenebilir. Pinara, Likya dilinde ‘yuvarlak' anlamına geliyormuş. Kentin biraz ilerisinde yer alan antik tiyatro görenleri hayrete düşürecek kadar güzel.

3 – Kekova

kekovaAslında diğer rotalar arasında en bilineni Kekova. Ancak giderseniz etkisinden uzun bir süre kurtulamayacağınız kesin. Demre sınırları içerisinde bulunuyor ve Kaş'ın en popüler tekne turu rotasını oluşturuyor. Üçağız, Kekova Adası ve Kaleköy bölgenin durakları. Elbette ki Kaleköy, doğal ve tarihi zenginlikleri ile daha bir can alıcı. Yolculuk boyunca sizlere eşlik eden caretta carettalar olmazsa olmazlarımız. Batık şehir ise ayrı bir düş dünyası.

4 – Vespasianus ve Titus Tüneli

vespasianus ve titus tüneliİnsan elinden çıkmış bir dünya harikası Vespasianus ve Titus Tüneli. General Vespasianus Roma imparatoru olunca oğlu Titus tamamlatmış tüneli. Dolayısıyla bu iki isimle anılıyor. Samandağ'da bulunan tünelin yapımında Büyük Yahudi İsyanı'nda esir düşen köleler çalıştırılmış. 130 metre uzunluğunda olan tünel, insanın üzerinde adeta bir şok etkisi yaratıyor.

5 – Midas Anıtı

midas anıtıEskişehir'in kuytularında kalmış bir Anadolu köyünün arka tarafında yer alıyor Midas Anıtı. Pembe renkli taşlardan oluşan bu görkemli yapı tam 2700 yıllık bir tarihi miras. 7 katlı bir apartman yüksekliğine sahip olan Midas Anıtı, sanılanın aksine Kral Midas'ın mezarı değil. Yanılgıya düşmeyelim. Yüzü gün doğumuna dönmüş bir Kybele Tapınağı oluyor kendisi.

6 – Santa

santaGümüşhane'nin gizemli duraklarından biri Santa. Gizemli diyoruz çünkü Karadeniz dağlarının en ulaşılmaz noktasında bulunuyor. Dik bir yamaca kurulmuş 7 köyün ortak adı Santa. Şimdilerde ismi Dumanlı olarak değişmiş. Belki de tüm gün sislerle kaplı olduğundan bu ismi almıştır. Eskiden hepsi de Rum yerleşimiymiş ve hepsinde de ayakta kalmayı başarabilmiş kilise harabeleri yer alıyor.

7 – Ani Harabeleri

ani harabeleriTürkiye'nin sonu. Evet, Ani Harabeleri için bunu söylemek mümkün. Karşısında Ermeni taşocakları bulunuyor. Bir dönem Ermeni hükümdarlığının hüküm sürdüğü Ani'de, şimdilerle birkaç harabe kalmış. İçerideki atmosfer ise gerçekten de olağanüstü. Kars'ta yer alan Ani Harabeleri'nin depremler dolayısıyla yok olduğu söyleniyor. Ancak taşocaklarında patlatılan dinamitlerin de harabelerin yok olmasında etkisi büyük.

8 – Nemrut Krateri

nemrut krateriBitlis Tatvan'da bulunuyor Nemrut Krater Gölü. Ünlü Nemrut Dağı ile karıştırılıyor ancak burası 3000 metre yükseklikte yer alan bir volkanik çanak. Binlerce yıl öncesi patlamış ve Van Gölü'nün oluşmasına sebebiyet vermiş. Kraterin içerisinde biri soğuk, biri sıcak iki göl bulunuyor. Sıcak gölün kıyısına kadar inebilmek mümkün. Eğer 20 dakikalık bir yürüyüşle zirveye çıkabilirsiniz sağınızda Van Gölü'nün, solunuzda ise Krater Gölü'nün eşsiz manzarasına şahit olabilirsiniz.
1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Aklınızı alacak yüzlerce rotadan sadece 8 tanesi demek daha doğru olur bence. :) Hepsi güzel seçimler. Bunlara, Kapadokya'da Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi ve Ihlara Vadisi de eklenebilir. İyi tatiller.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)