Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Akdeniz Oyunları Turizmciye Yaradı

Akdeniz Oyunları Turizmciye Yaradı

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 15 Temmuz 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Akdeniz Oyunları Turizmciye Yaradı

17. Akdeniz Oyunları'nın düzenlendiği Mersin'de oyunların ardından yabancı turist sayısının arttığı bildirildi.

Akdeniz'in turistik beldelerinden Kızkalesi beldesinin Belediye Başkanı Necati Kale, yaptığı açıklamada, oyunların Mersin'de yapılmasının kentin geleceği ve imajı açısından önemli kazanımlar sağladığını söyledi.

Oyunlar sayesinde Mersin'e büyük tesisler kazandırıldığını hatırlatan Kale, "Temennimiz ilerleyen zamanlarda tesislerin daha güzel organizasyonlara ev sahipliği yapması. Bu tesislere sahip çıkmamız gerekiyor" dedi.

Oyunlar kapsamında plaj voleybolu müsabakalarının Kızkalesi sahilinde yapıldığını anımsatan Kale, şunları söyledi:

"Türkiye, Akdeniz Oyunları tarihinde plaj voleybolunda ilk altın madalyasını Kızkalesi'nde aldı. Plaj voleybolunun Kızkalesi'nde yapılması tarihi ve turistik beldenin tanıtımı açısından büyük katkılar sağladı. Tanıtım çalışmaları sayesinde çok sayıda turist Mersin sahillerini doldurdu."

Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan da beldeye gelen özellikle yabancı konukların memnun ayrıldığına dikkati çekerek, Akdeniz Oyunları'nın Mersin turizmine büyük oranda hareketlilik kattığını kaydetti.

Akdeniz Oyunları organizasyonuyla Mersin'in turizm potansiyelinin ortaya çıkarıldığını ifade eden Çalışkan, oyunların sona ermesiyle olumlu katkıların görülmeye başlandığını, organizasyonda yer alan İsviçreli bir organizatörün, kalabalık bir grupla Mersin'de tatil yapmak için rezervasyon yaptırdığını bildirdi.

Çukurova Turistik Otelciler Birliği (ÇUKTOB) Başkan Yardımcısı Mustafa Kale ise oyunlar kapsamında Kızkalesi ve çevresindeki kültürel değerleri gören yabancı turistlerin tatil yapmak için yeniden beldeye geleceğine inandıklarını dile getirdi.

Akdeniz Oyunları kapsamında Kızkalesi'nde yapılan plaj voleybolu sayesinde hem sporcu hem de onları izlemeye gelen turist bazında beldeye ziyaretlerin arttığını aktaran otel sahibi Ozan Büyükgöçer, "Daha önce Kızkalesi'ne Almanya, Hollanda ve İsviçre'den turistler geliyordu. Ancak oyunlarla birlikte İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan, Slovakya ve Sırbistan gibi ülkelerden de turistler gelmeye başladı" diye konuştu.

Kaynak: AA