Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Akdeniz Akşamlarını Şenlendiren 7 Aktivite

Akdeniz Akşamlarını Şenlendiren 7 Aktivite

Paylaş
Merve Aygün Engin  
Eklenme: 29 Haziran 2021
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Akdeniz Akşamlarını Şenlendiren 7 Aktivite
Her daim sıcak ve bol güneşli olan Akdeniz, samimi ve cana yakın insanlarıyla ön planda olan bir bölge. Dört mevsim boyunca gezilebilen, tarihi ve doğal güzellikleriyle her göreni büyüleyen Akdeniz Bölgesi, en çok da yaz mevsiminde cıvıl cıvıl oluyor.

Ekvator’a yakın olması sebebiyle hem daha sıcak hem de daha tuzlu olan Akdeniz, yüzmesi en keyifli deniz diyebiliriz. Bütün gün plajda ve denizde geçtikten sonra akşamüzeri duş sonrası ıslak saçlarla başlayan Akdeniz akşamları ise bambaşka oluyor. Her yerden gelen müzik ve insan sesleri, akşam serinliğinde oynanan plaj voleybolu, sahilde yapılan yürüyüşler ya da balkonda komşularla yapılan yaz sohbetleri bu akşamları daha da canlı kılıyor. Ama bitmedi! Akdeniz akşamları demek enerji demek, sevgi ve eğlence demek. Peki ama nasıl? İşte size meşhur Akdeniz akşamlarının vazgeçilmez aktiviteleri. Okuduktan sonra rota oluşturmak serbest!

1- Gün Batımını İzlemek

Akdeniz Akşamlarını Şenlendiren 7 Aktivite

Bol yüzmeli ve güneşlenmeli bir günün ardından plajlara düşen sakinlik ve sessizlik güneşin muhteşem batışıyla son buluyor. Balkon ya da bahçede hızlıca yenilen peynirli ve karpuzlu akşam yemeğinin ardından güneşi denizde batırmak gibisi yok. Turuncu bir ışığın masmavi denize düşüşü ve o eşsiz anların verdiği tatlı bir huzur Akdeniz akşamlarının vazgeçilmezi oluyor.

2- Sahilde Gitar Eşliğinde Şarkı Söylemek

Akdeniz Akşamlarını Şenlendiren 7 Aktivite

Akdeniz akşamları gitarsız ve şarkısız olur mu hiç? Tabii ki olmaz! Arkadaş gruplarının sahildeki kumlara oturup gitar çaldığı, şarkı söyleyip dans ettiği yıldızlı yaz gecelerinde aşık olmamak da elde değil. Denizden esen tatlı bir rüzgar eşliğinde çalıp söylenen şarkılar Akdeniz akşamlarını daha da çekici kılıyor. Bir de yanında kendi kızarttığınız marshmallow varsa tadından yenmez. Çevreye zarar vermeden yakılan kumsal ateşinin etrafında bir yandan gitarın eşliği bir yandan dalgaların kıyıya vurma sesi varken arkadaşlarla oturmanın tadı hiçbir restoranda bulunmuyor, hele ki akdeniz kıyılarındaysanız…

3- Dalgaların Sesini Dinlemek

Akdeniz Akşamlarını Şenlendiren 7 Aktivite

Bir yaz akşamında sahildeki banklarda oturup denizden gelen dalga seslerini dinlemek, denizin kokusunu içine çekmek ya da dalgaları dinleyerek dondurma yemek, yaz mevsiminin olmazsa olmazları arasında. Karanlığın içinden çıkıp gelen bu sesler, yaz güneşinin yok olup gittiği ve yerini ışık saçan aya bıraktığı akşamlarda dinlendirici ve huzur dolu oluyor.

4- Deniz Kenarında Akşam Yürüyüşü Yapmak

Akdeniz Akşamlarını Şenlendiren 7 Aktivite

Akşamüzeri yemekten sonra sahilde yürüyüş yapmak, bisiklete binen ya da paten kayanları izlemek, mutlu yüzleri ve enerji dolu insanları izlemek yaz denilince ilk akla gelenlerden. Gündüze göre daha serin olan ve bunaltıcı sıcaklığı olmayan akşamlarda deniz kenarında uzun yürüyüşler yapmak çok keyifli oluyor.

5- Dolunaylı Gecelerde Hayallere Dalmak

Akdeniz Akşamlarını Şenlendiren 7 Aktivite

Dolunayı ne zaman görsek kuşkusuz kendimizi ona bakmaktan alıkoyamayız. Ancak bir de onu denizin üzerinde parlarken görünce, işte o zaman hayallere dalmaktan kurtulamayız. Akdeniz akşamlarında denizin üzerinde ışık saçan dolunaylı gecelerde sevdiklerimize sarılmak, bir arada olduğumuz ailemizle baş başa olmak insanı koşulsuz mutlu etmeye yetiyor.

6- Açık Hava Konserlerinde Şarkılara Eşlik Etmek

Akdeniz Akşamlarını Şenlendiren 7 Aktivite

Sahilde gitar çalıp şarkı söylemek güzel ama açık hava konserlerine de uğramak gerek. Yaz gecelerinin verdiği enerjiyle müzikle dans edip eğlenmek, arkadaşlarla doya doya vakit geçirmek ya da söylenen şarkılara eşlik etmek her yaştan insana hitap ediyor. Açık alanda, yıldızların altında yapılan konserler yaz gecelerinin verdiği mutluluğu ikiye katlıyor.

7- Lezzetli Akdeniz Mutfağını Denemek

Akdeniz Akşamlarını Şenlendiren 7 Aktivite

İşte geldik Akdeniz akşamlarının en lezzetli kısmına! Gün batımında başlayıp gecenin ilerleyen saatlerine kadar masa başında leziz yemeklerle geçen sohbetler yaz gecelerinin en güzel taraflarından. Çeşit çeşit deniz ürünlerinden makarnaya, salatalardan mezelere kadar pek çok alternatif sunan Akdeniz mutfağı, hafif ve doyurucu olmasıyla günün yorgunluğunu silip süpürüyor. Masa başında geçen saatler ve yapılan sohbetler de yaz akşamlarını unutulmaz kılıyor.

Gündüz çok sıcak olan Akdeniz, akşamları daha serin oluyor ve böylece akşamları herkes sahil kenarında vakit geçiriyor. Mekanlarda oturanlar, yürüyüş yapanlar, şarkı söyleyip gitar çalanlar, el ele tutuşup anı yaşayanlar Akdeniz akşamlarında mutlaka kendilerini mutlu edecek bir şey buluyor. Sıcacık denizi ile, her zaman ışık saçan sahilleri ile, birbirinden güzel koyları ile, gezdikçe sizi daha çok içine çekecek kültürel mirası ile Akdeniz; hem keyifli bir tatil geçirip doyasıya rahatlayabileceğiniz hem de size çok şey katacak doğa harikası bir bölge. Bol kahkahalı ve eğlenceli geçen bu akşamlarda yaz mevsimi sanki bir ömür yaşanıyor, hiç bitmiyor.

BONUS: Akdeniz'den ilginizi çekebilecek birkaç rota;

Yorumlar

Sultan ÇAGAN 
30.06.2021
ne harika öneri ve anlatım:) tatil zamanımızın ileri tarihler de olması bu önerileri okudukça hemen çıkası geliyor, sizi ilgiyle ve hayranlıkla takip ediyorum, çok teşekkürler.