Ağva'ya Neden Gidilmeli?, Rota Önerileri

Ağva'ya Neden Gidilmeli?

Yorum Yok

Rota Önerileri Editor

Ağva'ya Neden Gidilmeli?

Ağva; yemyeşil doğası, iki yanından akan nehirleri ile bir doğa harikası…

Ağva'ya gelirken yanınıza fotoğraf makinenizi almazsanız, yemyeşil doğayı, ağaçlar arasından Karadeniz'e dökülen nehirleri gördüğünüzde pişman olabilirsiniz.

Ağva, yemyeşil doğası, iki yandan akan Göksu ve Yeşilçay nehirleri, cehpesinde Karadeniz'in masmavi suları, birbirinden lezzetli balıkları ile İstanbul'un kuzeydoğusunda yer alan bir doğa harikası…

İstanbul'a sadece 97 kilometre uzaklıktaki Ağva, Şile ilçesine bağlı yemyeşil bir yer. Eskiden çoğunlukla bahar ve yaz aylarında İstanbullular için sayfiye yeri sayılan ama artık kışın da şehrin gürültüsünden kaçmak ve huzur içinde bir tatil geçirmek isteyenlerin bir numaralı tercihi olan yemyeşil bir rüya Ağva…

Balık avlamaya meraklıysanız Ağva kıyıları sizin için biçilmiş kaftan. Burada balığa doyacaksınız. Karadeniz'e kıyısı olması ve iki nehir arasında kurulması sebebiyle her tür balık bulunuyor. Ağva'nın merkezindeki gözünüze çarpacak en önemli şeyler balıkçı tekneleri olacaktır. Balıkçılarla sohbet edebilir, çay içebilir hatta birlikte balığa çıkabilirsiniz. Yöredeki tesislerde her zaman mevsimin taze balıklarını bulabilirsiniz.

Eşsiz tabiatıyla keşfedilmeye hazır Ağva'da, yaz kış su sporları (dere kıyısında kano, deniz bisikleti) kış aylarında fitness, doğası itibariyle trekkinng ve avcılık yapabilirsiniz. Ormanda yürüyüş, koşu, bisiklet, kamping gibi aktiviteler için son derece uygun olan Ağva, yazın Karadeniz'in hırçın sularında serinlemek isteyenler için de ideal. Kaplumbağa, ceylan, kurt, çakal, yaban domuzu, tilki, birçok kuş türü barındıran Ağva avlanmaya çok uygun. Temiz havayı buram buram solumak, romatizmal hastalıklara iyi geldiği söylenen şifalı kumsalında yürümek, dere kıyısındaki restoranlarda lezzetli balıkları tatmak da Ağva'nın keyfine varırken ihmal etmemeniz gerekenler.

Ağva'da pazar, Cuma günleri kuruluyor. Bu pazarda yöre insanının kendilerinin yetiştirdikleri ürünleri bulabilirsiniz. Hem bu ürünler doğal, hormonsuz ve sağlıklı. Ayrıca çarşı içinde yer alan 70 yıllık fırından alacağınız ekmeğin ünü Ağva'nın sınırlarını bile aşmış durumda. Burada yiyeceğiniz ekmeğin tadına başka hiçbir yerde varamayacaksınız.

Haberin kaynağı için: tıklayın…

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)