Neredekal.com

Afrika Gezisi

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 18 Temmuz 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Afrika Gezisi

100 gün, 1 kıta, 8 ülke, 59 şehir, iki motosikletli gezgin ve geçilen 17.000 km…

İki motosikletli maceraperestin İstanbul’dan başlayarak, Tüm Afrika kıtasını boydan boya aşarak Cape Town’da, siyah kıtanın en güney ucunda sonlanan bir yolculuk hikayesidir. Afrika seyahati gerek rota seçimi, gerekse yolculuk koşulları yönünden alışılmadık ve sıra dışı oldu.

Genelde motosikletleri ile dünyayı dolaşan kişileri hep yabancılar olarak görürüz. Bu sefer biz yola çıkalım dünyayı olması bile Afrika kıtasını dolaşalım dedik. Ayrıca yaşadıklarımızı kendimize saklamayalım, insanlara anlatalım istedik. Günbegün bir nevi sosyal medya belgeseli olarak tanımlanabilecek paylaşımlarınız ile bizi takip edenlere aktarmaya çalıştık bu macerayı. Onlar da bu zorlu coğrafyada iki teker üzerindeki yol hikayemizi ve karşılaştığımız sayısız sürprizleri bizle beraber yaşadılar.

Yolculuk boyunca çok yorulduk. Biz burada ne arıyoruz dediğimiz bile oldu. Yolumuzu kaybettik. Dünya ile tamamen iletişimimizin kesildiği zamanlar oldu. Muhteşem doğal güzellikleri keşfettik. Yeni insanlarla tanıştık. Farklı kültürleri tanıdık. Farklı tatlar tattık. Kabilelerle karşılaştık, yaşamlarını görünce çok şaşırdık. Hep belgesellerde izlediğimiz yırtıcı hayvanları canlı gördük, nefeslerini hissedip korktuk. Kısacası Afrika bizim için macera dolu bir yolculuk oldu.

Afrika kıtası gerek izole yaşayan kabileler, gerekse vahşi yaşamı ile çok fazla korkulan bir yer olduğu için rotamızı oraya çevirdik. Çünkü bizler bilmediğimizden korkarız. Afrika kıtası da kocaman bir bilinmeyen. Kime sorsak “orada yol var mı?”, “Yamyamlar sizi yemesin”, “Vahşi hayvanlar yok mu”, “Aç kalırsınız orada” gibi cevaplar aldık. Anladık ki aslında Afrika’yı hiç tanımıyoruz. O zaman, hadi bilinmeyeni bilinir yapalım dedik. Belki biz Afrika’ya gidersek, daha çok insan yola çıkar diye düşündük.