Adriyatik'in Görkemli Başkenti: Zagreb, Gezi Rehberi

Adriyatik'in Görkemli Başkenti: Zagreb

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Gezi Rehberi Editor

Adriyatik'in Görkemli Başkenti: Zagreb

Mimarisiyle göz dolduran Hırvatistan'ın başkenti Zagreb, Adriyatik Denizi'nin incilerinden...

Zagreb, Avusturya - Macaristan İmparatorluğu döneminde yapılmış birçok tarihi binaya ev sahipliği yapar ve yeşil parklar, çeşmeler, heykeller ile kuşatır bu görkemli binaları...

Tipik bir Orta Avrupa kenti olan Zagreb, doğa, tarih ve sanatın buluşmasıdır adeta. Yemyeşil çimlerin üzerinde yürürken, kafelerden gelen klasik müzik tınılarını duyarsınız, kafanızı kaldırıp baktığınızda birbirinden ihtişamlı tarihi yapıları fark edersiniz.

Sanat akademileri, resim sergileri, bohem kafeler ve modernlik bir aradadır Zagreb'de. 22 adet müzeye sahiptir bu kent ve hatta en önemli meydanlardan olan Strossmayer bile ismini ünlü bir politikacıdan almıştır.

Şehrin dinamiklerinden biri de Zagreb'in halk pazarıdır. Renkli şemsiyeler altında tezgahlarını açan satıcılarda neredeyse her aradığınızı bulabilirsiniz.

Zagreb ününü kayın ağaçlarıyla dolu parklarına borçlu olduğu kadar, Plitvice Gölleri'ne de borçludur. Zadar şehri ile arasında kalan bu göller 1949 yılında ulusal park statüsüne alınmıştır. 1979'da ise UNESCO Dünya Doğal Mirası Listesi'ne alınarak tüm dünyanın ilgisini üzerine çekmiştir.

Plitvice Gölleri

16 gölün birbirine şelalerle bağlandığı 300 kilometrelik park alanında doğal hayat olduğu gbi korunmuş ve yüzlerce çeşit canlıya yuva olmuştur. Parkı, elektrikli safari araçları ile gezebilir ya da manzaraya karşı yemek yiyebilirsiniz.

Renkli pazarları, tarih dolu sokakları, sanat yüklü yapıları ve misafirperver insanları ile sizi bekleyen Zagreb için vizeye de ihtiyacınız yok, bir uçak bileti bir de otel rezervasyonu ile tatil planlarına başlayın!

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)