Adım Attığınız Anda Zamanın Durduğunu Hissedeceğiniz 10 Yer, Türkiye

Adım Attığınız Anda Zamanın Durduğunu Hissedeceğiniz 10 Yer

2 Yorum

Rota Önerileri Sevgi Özdil

Adım Attığınız Anda Zamanın Durduğunu Hissedeceğiniz 10 Yer
Her biri tarihin tozlu sayfalarından yaşamın içine akıvermiş gibi adeta. Dimdik ayakta ya da bakıma muhtaç. Her biri birbirinden değerli kültürel varlıklarımıza ev sahipliği yapan bu yerlerde Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda komşu ilişkilerinin devam ettiği, sıcacık Anadolu insanıyla karşılaşmamanız işten bile değil. Cumhuriyetin ilk yılları ve cumhuriyet öncesi Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz sokaklarda atacağınız her adımda 'O zamanlar burada yaşamak nasıldı acaba?' diye düşünmeden edemeyeceksiniz.

1- Birgi / İzmir

BirgiEge'nin İncisi İzmir'e bağlı Ödemiş'te bulunan Birgi, adeta geçmişten günümüze uzanan bir film dekoru gibi bir yer adeta. 18. Yüzyıldan günümüze kadar gelmeyi başara Birgi Çakırağa Konağı buranın en ünlüsü. Onu öremeden sakın buradan ayrılmayın.

2 - Midyat / Mardin

MidyatGeçmişin günümüze yansıdığı bir diğer yer ise Midyat. Taş evleri ve harika desenlerle bezeli taş binaları günümüzde görmek mümkün. Geçmişin geleneğini sürdüren Midyat'ta her bina halen oranın mimari yapısına uygun olarak yapılıyor ya da aslı bozulmadan restore edilerek hayata katılıyor. Yaşamın akıp gittiği bu yerde attığınız her adımda bu yaşamın bir parçası olmak isteyeceksiniz.

3 - Cumalıkızık / Bursa

CumalıkızıkSokaklarında şirin mi şirin teyzelerin kendi yaptığı el emeği göz nuru cevizli ekmeklerini, eriştelerini, tarhanalarını sattığı bu köydeki konaklarda yaşam halen devam etmekte. Bir zamanlar burada çekilen bir Türk diziyle adını duyuran Cumalıkızık'ta konaklama yapabileceğiniz birkaç ev mevcuttur.

4 - Beypazarı / Ankara

BaypazarıBeypazarı halkı yaşadığı yerin önemini diğer yerlere oranla biraz daha erken keşfetmiş ve birçok tarihi konak restore edilerek turizme kazandırılmış durumda. Sadece evleri ve konaklarıyla değil yöresel lezzetleri de buraya gelmek için bir sebep bizce. Hafta sonu sakin bir kaçamak arayanları Beypazarı'nı keşfe davet ediyoruz.

5 - Göynük / Bolu

GöynükHer bir köşesinden tarih fırlayan bir diğer yer de Göynük. Tarihi güzelliklerinin yanında muhteşem doğasıyla da ön plana çıkan Göynük, sadece hafta sonu için bile tercih edilebilir. Buranın tarihi mahallerinde gezinirken her bir yanda dimdik ayakta duran asırlık evler gerçekten de göz kamaştırıp saygı duyulacak kadar yaşlı. Her bir konağın yaşı en az yüz elli. Zafer Kulesi ise bu tarihi yerin simgesel yapısı.

6 - Şirince / İzmir

ŞirinceTıpkı adı gibi şirin mi şirin, harika bir yer Şirince. İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyü, tüm orijinalliğiyle karşımıza çıkıveriyor. Şarapları ve şarap mahzenleriyle ünlü Şirince'nin Arnavut kaldırımlı daracık sokaklarını aşınlarken her 3 dükkandan birinde bölgeye özgü şaraplardan tadabilirsiniz. Konaklama için de burada hizmet veren konaklardan birini tercih edebilirsiniz.

7 - Mudurnu / Bolu

MudurnuAğırlıklı olarak yeşilin hakim olduğu Mudurnu, koruma altındaki eski Türk evleri bakımından önemli bir özelliğe sahiptir. Tarihin içinden kopup gelmiş gibi duran bu ilçedeki 165 adet ev ve 8 cami, çeşme ve hamam olmak üzere toplam 173 adet mimari değeri yüksek yapıda dolayı bu ilçe "Kentsel Sit Alanı" ilan edilmiştir.

8 - Odunpazarı / Eskişehir

OdunpazarıÖzellikle bir döneme tanıklık etmiş olan ve tüm yaşanmışlıklarıyla birkaç asırdır ayakta duran ahşap evleriyle bir hayli nam salmış durumda. Eskişehir'in belki de en tarihi ve turistik yeri burası desek yalan olmaz. Eskişehir'e gelmişken Odunpazarı'nı, Odunpazarı'na gelmişken de Cumhuriyet Tarihi Müzesi'ni görmeden buradan ayrılmayın deriz.

9- Taraklı / Sakarya

TaraklıBir kısmının yaklaşık 3 asır bir kısmının da en az 2 asırdır ayakta olduğunu bildiğimiz Taraklı evleri ve köşkleri kesinlikle görülmeye ve bir gece de olsa konaklamaya değer diye düşünüyoruz. Taraklı'yı özel ve çekici kılan en büyük ayrıntı sadece bu evlerin yaşı değil her birinin yemyeşil bir doğanın kucağında yer alması.

10 - Safranbolu / Karabük

SafranboluSafranbolu tabiki de en büyük değerimiz. Adeta bir müze kent olan Safranbolu UNESCO'nun 17 Aralık 1994'de Dünya Miras Listesi'ne girdi. Türkiye'de yer alan yaklaşık 50.000 adet korunması gerekli kültür ve tabiat varlığının 1.125'i sadece Safranbolu'da. Yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişi içinde barındıran Safranbolu'da özellikle Osmanlı'dan günümüze gelen han, hamam, cami, çeşme, köprü ve eşsiz konaklar hayranlık uyandıracak nitelikte.
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Merhabalar. Paylaşımlarınız için teşekkürler. Başlıkta paylaştığınız görsel neresi?

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Kapak görselinde paylaştığımız yer, Eskişehir'e bağlı Odunpazarı'dır.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)