Adeta Zaman Makinesi: Türkiye'nin En Tarihi 7 Mekanı, Türkiye

Adeta Zaman Makinesi: Türkiye'nin En Tarihi 7 Mekanı

Yorum Yok

Rota Önerileri İncigül Semiz

Adeta Zaman Makinesi: Türkiye'nin En Tarihi 7 Mekanı
Geleceği çoğumuz merak eder, bununla ilgili hayaller kurar ve sürekli sorular sorarız. Peki ya geçmiş? Modern insanın yeryüzünde adım adım dolaştığı süre içerisinde ortalama 109 milyar insan yaşadı. Dolayısıyla bu insanların her bir adımında geride bıraktığı izler oldu. Geçmişte neler oldu ya da bugüne dek gelmemizde neler inşa edildi, neler düşünüldü? İşte tam da bu oldukça önem teşkil etmiyor mu? Bazen geleceği inşa etmek için geçmişe de dokunmak gerekir.

Yaşadığımız coğrafyada o kadar fazla insanın ve toplumların adımları yeryüzüne iz bırakmış ki bizler yaşadığımız modern çağda bu izlere sık sık rastlıyor bazen kendimizi bir zaman makinesiyle geçmişe gitmiş gibi hissediyoruz. Öyle hayran olunası bir o kadar da merak uyandırıcı bir coğrafya. İşte bu nokta da sizler için Türkiye'nin en eski tarihi mekanlarını listeledik.

Geçmişe bir yolculuk yapmaya hazırsanız, kemerleri bağlayın!

1- Göbeklitepe, Şanlıurfa

Adeta Zaman Makinesi: Türkiye'nin En Tarihi 7 MekanıUNESCO tarafından 2011 senesinde Dünya Kültür Mirası Listesi'ne giren Göbeklitepe, tarihte bilinen en eski yapıtlardan birisidir. Mısır piramitleri ve İngiltere'deki Stoneheghe'den daha yaşlı olma özelliğine sahip aynı zamanda.''Tarihin sıfır noktası'' olarak adlandıran Göbeklitepe'de taş devrinden bu yana kalıntılarını sürdürmeye devam ediyor. Göbeklitepe Tarihi hakkında merak ettiklerinizi Göbeklitepe Hakkında Her Şey adlı yazımızdan okuyabilirsiniz.

2- Artemis Tapınağı, İzmir

Adeta Zaman Makinesi: Türkiye'nin En Tarihi 7 MekanıDiğer adıyla Diana Tapınağı olarak da bilinen bu enfes tarihi yapı İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan Artemis Tapınağı. İzmir tarihi mekanlar arasında belki de en ilginç yapılardan biridir. Mermerden yapılmış heybetli mimarisiyle Yunan tanrıçası Artemis'e ithaf edilmiş. M.Ö 500'lü yıllarda tamamlanan Artemis Tapınağı aynı zamanda dünyanın yedi harikasından biridir. UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan bu görkemli yapı 1869'da J.T Wood tarafından keşfedilmiş. Günümüzde Artemis Tapınağı'nın iki önemli heykeli Selçuk Müzesi'nde sergileniyor fakat müzede Artemis Tapınağı bulunmuyor. Günümüzde tapınaktan arta kalan yalnızca bir sütundur. Tapınaktan arta kalan kabartmalı sütunlar ve arkaik sütun başlıkları ise Londra British Museum'da sergileniyor.

3- Ani Ören Yeri, Kars

Adeta Zaman Makinesi: Türkiye'nin En Tarihi 7 MekanıKars'ın merkezine 42 kilometrelik bir mesafede bulunan Ani Ören Yeri, Kalkolitik Çağ, Eski Tunç Çağı, Demir Çağına kadar yerleşimlerin olduğu bir alan. İlerleyen zamanlarda İpek Yolu üzerinde bir ticaret şehri olarak önemli bir konuma sahip olmuş, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. 100 yıldır devam eden arkeolojik kazı araştırmaları sonucunda ören yerinin Kalkolitik Çağ döneminden Yeni Çağ dönemine kadar yerleşimin kesintisiz bir şekilde devam ettiğini göstermiş. 5 kilometrelik uzunluğa sahip surlar, saraylar, kilise ve camiler ayrıca hamamlar, bezir değirmenleri, dükkanlar, konutlar vb yapıların inşasıyla önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Ani Ören Yeri aynı zaman 15 Temmuz 2016 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne de dahil olmuştur. ‘'Ani Ören Yeri'ne Nasıl Gidilir?'' diye merak ediyorsanız, cevabı Ani Harabeleri adlı yazımızda.

4- Troya Antik Kenti, Çanakkale

Adeta Zaman Makinesi: Türkiye'nin En Tarihi 7 MekanıÇanakkale sınırları içerisinde, Kaz Dağı eteklerinde kurulu tarihi bir kenttir Troya Antik Kenti. Halk arasında Truva olarak bilinen bu kullanımın doğru olmadığı bilgisini de verelim. 1871 yılından itibaren yapılan kazılarda defalarca yıkılıp tekrar yapıldığı sonucu bulunmuş, hatta dokuz kent katmanının yanında kırk iki yapı da ortaya çıkarılmış Daha sonraki zamanlarda, kazılardan elde edilen sonuçlarla tiyatro, hamamlar be gelişmiş kanalizasyon ve yapı temellerine ulaşılmış. Ayrıca Troya Antik Kendi, Homeros'un İlyada Destanı'nda bahsedilen Troya Savaşı'nın yapıldığı yerdir. M.Ö 3000 yılına kadar uzanan tarihi geçmişi dünyanın en bilinen arkeolojik alanlarından birisidir. 1998 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmiş olan Troya Antik Kenti, mitolojilerin şehri olarak da bilinmektedir. Anlatılana göre dünyanın ilk güzellik yarışması da burada yapılmıştır. Bu yarışmada galip gelen kişi ise Afrodit olmuştur. İşte Afrodit'e neden güzellik tanrıçası dendiğinin kanıtı.

5- Çatalhöyük Neolitik Kenti, Konya

Adeta Zaman Makinesi: Türkiye'nin En Tarihi 7 Mekanı14 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan Çatalhöyük Neolitik Kenti Güney Anadolu Platosu'nda yer almaktadır. Bu kentten daha uzun olan Doğu Höyüğü M.Ö 7400 ve 6200 yılları arasında konumlanan 18 Neolitik yerleşik katmandan oluşuyor. Bu katmanlarda yerleşik hayata geçiş, sosyal örgütlenme temalı duvar resimleri, heykeller ve diğer sanatsal öğeler yer alıyor. Batı Höyüğü ise M.Ö 6200 ve 5200 yılları arasında Kalkolitik Dönem özelliklerini yansıtıyor. Kentin içinde çatılardan girilen evler, sokağı olmayan yerleşimler benzersiz bir mimariyi de gösteriyor. Bu benzersiz özellikler Çatalhöyük Neolitik Kenti'ni 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil ediyor.

6- Hattuşa Antik Kenti, Çorum

Adeta Zaman Makinesi: Türkiye'nin En Tarihi 7 MekanıÇorum'un Boğazkale İlçesi'nde yer alan Hattuşa Antik Kenti 1986 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmiştir. Yapılan kazılar sonucunda yerleşimin M.Ö 2000 yılında Anadolu ve Kuzey Suriye'de hakimiyet sürdürmüş olan Hitit Devleti'nin başkenti olduğu anlaşılmış. Çevresi 6 kilometrelik surlarla çevrili yerde çivi yazılı tablet arşivleri bulunmuştur. Bu arşivler UNESCO'nun Dünya Belleği Listesi'nde yer almaktadır. Geçmişten günümüze kadar getirmiş olduğu anıtsal kapılar, kralların kaldığı Büyükkale Saray kompleksi, Hititlere ait en uzun hiyeroglifi içeren Nişantepe Yazıtı vb. birçok yapı ortaya çıkarılmıştır.

7- Nemrut Dağı Ören Yeri, Adıyaman

Adeta Zaman Makinesi: Türkiye'nin En Tarihi 7 MekanıAdıyaman'ın Kahta ilçesinde yer alan Nemrut Dağı Ören Yeri, Helenistik Dönemden kalma en heybetli yapılardan birisidir. Kireçtaşı bloklarından yapılan bu anıtsal heykeller günümüze kadar oldukça iyi korunmuştur. Yerleşim yerinden ziyade kutsal alan olarak kullanılan bu alan Kommagene Krallığı'nın I. Antiochos döneminde (M.Ö 62-32) önem kazanmıştır. Kralın küllerinin odaya konduğu 50 metre yüksekliğinde 150 metre çapında tümülüs, ufak taşlarla koruma altına alınmıştır. Antiochos tanrı ve tanrıça heykellerinin dışında aslan ve kartal heykelleri de bulunuyor.

Nemrut Dağı Ören Yeri 1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmiştir.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)