Adeta Bir Kış Masalı Yaşatan Aralık Rotaları, Türkiye

Adeta Bir Kış Masalı Yaşatan Aralık Rotaları

Görüşünüzü Paylaşın 1 Yorum

Rota Önerileri Bengi Alkaya

Adeta Bir Kış Masalı Yaşatan Aralık Rotaları
Kışa merhaba dediğimiz aralık ayında havaların iyiden iyiye soğuması artık kaçınılmaz oldu. Hal böyle olunca kimileri uzun bir süre kendisini eve kapatmayı tercih ederken, bu aylarda başka bir güzelliğe bürünen yerleri keşfetmek isteyenler ise keyifli bir aralık rotası arayışına girdi bile. Biz de yazı, baharı, kışı tüm güzellikleriyle dolu dolu yaşadığımız ülkemizde aralık ayı boyunca ziyaret edebileceğiniz rotaları ise sizler için sıraladık.

1 – Çubuk Gölü

çubuk gölüBolu-Göynük'e araçla 15 dakika gibi kısa bir mesafede yer alan Çubuk Gölü, görülesi bir doğal güzelliğe sahip. Özellikle sakin bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin günübirlik rotalarına ekleyebilecekleri bu göl hem bahar hem de kışı aylarında güzel bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Gölün çevresi yürüyüş yapmak ve iskelesi ise bol bol fotoğraf çekmek için müsait. Etrafında sıralanan ve bir dizi çekimi için yapılmış olan yel değirmenleri de ona ayrı bir hava katmış. Eğer gelmişken konaklamayı düşünüyorsanız Göynük'ü tercih edebilirsiniz. Son olarak tavsiyemiz ise gün içerisindeki planlarınıza Taraklı, Mudurnu, Sünnet Gölü ve Sülüklü Gölü de eklemeniz yönünde.

2 – Van

vanYalnızca tarihi değerleri değil doğal güzellikleriyle de ön plana çıkan Van, kışların oldukça çetin geçtiği yerlerden biri. İşte tam da bu nedenle biz buranın kışı karşılamak için en ideal noktalardan biri olduğunu düşünüyoruz. Köklü tarihinin bir yansıması olan kaleleri, meşhur Van Gölü ve size adeta Kapadokya'da olma hissini uyandıracak bir de peribacaları olan şehirde sizi sağlam bir gezi planı bekliyor. Üstelik Van Gölü Ekspresi ile Ankara'dan trenle başlayan ve Van Gölü'ne kadar uzanan yolculuğun ardından feribotla Van'a geçiş sağlamanız da mümkün. Dilerseniz bu rotayı izleyerek farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

3 – Bozdağ

bozdağİzmir'in Ödemiş ilçesinde yer alan Bozdağ aynı zamanda Ege Bölgesi'nin de en önemli kayak merkezi niteliğinde. Kış bastırınca 2 bin 159 metre yüksekliğe sahip olan dağın dört bir yanı beyaza bürünüyor. Burada kayak yapmak için en uygun dönem aralık ayının başlarından mart sonuna kadar sürüyor. Kayak yapmak istemeyenleri ise dağda keyifli bir kış yürüyüşü bekliyor. Çevre il ve ilçelerde yaşayan ailelerin hafta sonları günübirlik tercih ettiği Bozdağ'ı siz de ziyaret ederek burada yer alan pansiyonlarda ya da kayak merkezinin otelinde konaklama şansı yakalayabilirsiniz.

4 – Kartepe

kartepeİstanbul ve çevresinde hem kışı iliklerine kadar hissetmek hem de şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenlerin ideal kaçış duraklarındandır Kartepe. Bünyesinde bulunan Kartepe Kayak Merkezi özellikle kayak tutkunlarına hitap ediyor ve bölgede kar kalınlığı 2 metreye kadar ulaşabiliyor. Üstelik kayak merkezinin çevresinde büyüklü küçüklü çok sayıda otel de siz misafirlerini ağırlamak için bekliyor. Daha önce kayak yapmadıysanız ilk kez bu deneyimi yaşayabilir ya da kızakla kaymayı tercih edebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken Maşukiye'de şöyle ağzınıza layık bir alabalık yemeden dönmek olmaz. Bu da aklınızın bir köşesinde bulunsun istedik. Ayrıca size en uygun Kartepe otelini Kartepe otel sayfamızda bulabilirsiniz.

5 – Eskişehir

eskişehirSıradaki rotamız asıl ziyaretçilerini bahar aylarında ağırlasa da dört mevsim boyunca seyahat edebileceğiniz şehirlerden biri olan Eskişehir. Tarihi değerleri, doğal güzellikleri, meşhur çi böreği ve canlı sokakları ile ünlenen şehirde yapabileceğiniz onlarca aktivite bulunuyor. Her şeyden önce Porsuk Çayı'nda keyifli bir bot gezisi yapabilir, Odunpazarı'nın havasını soluyabilir, Atlıhan El Sanatları Çarşısı'ndan sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz. Üstelik şehirde yapabileceğiniz aktiviteler bunlarla da sınırlı kalmıyor, sizi daha nicesi bekliyor. Bu yüzden en iyisi sevdiklerinizle çıkabileceğiniz unutulmaz bir Eskişehir gezisi için şimdiden kolları sıvayın.

6 – Soğuksu Milli Parkı

soğuksu milli parkıFotoğraf: Doğanay Vural
Ankara'nın Kızıcahamam ilçesinde yer alan Soğuksu Milli Parkı, çevresini saran sarıçam, karaçam ve köknar gibi ağaç türlerinin yanı sıra sayısı yaklaşık 35'i bulan kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Özellikle Ankaralılar için keyifli bir hafta sonu rotası olan milli parkta kış ayları oldukça soğuk geçtiği için bu aylarda gerçek kış severler ortaya çıkıyor ve bol bol kış yürüyüşü yapıyorlar. Kaynak bakımından zengin olan ilçede genellikle dağ manzaralı termal oteller hizmet veriyor. Siz de seyahatiniz esnasında bu otelleri tercih edebilir, Alicin Manastırı, Abacı Peri Bacaları ve Mahkemeağacin Köyü'nü ziyaret etme şansı bulabilirsiniz.

7 – Çıldır Gölü

çıldır gölüArdahan ve Kars il sınırları içerisinde yer alan ve tektonik kökenli bir göl olan Çıldır Gölü, ömrünüzde bir kez dahi olsa görmeniz gereken bir doğaya sahip. Bahar aylarında etrafının çiçek tarlasına döndüğü göl, kışın ise deniz seviyesinden 1959 metre yukarıda yer aldığı için kısa süre içerisinde donuyor. Çıldır, Kars'a araçla bir buçuk saat uzaklıkta yer alıyor özellikle son dönemlerde oldukça popüler olan Doğu Ekspresi'yle gelenlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri haline gelmiş durumda. Ani Harabeleri ise burada mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

8 – Hatay

hatayZengin mutfağı ve köklü tarihi ile ülkemizin kültür duraklarından biri olan Hatay, aralık ayında da tüm ihtişamını korumaya devam ediyor. Kaleleri, müzeleri, çarşısı, kilisesi ve manastırı ile tüm ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim vadeden şehir, soğuk geçecek bir aralık ayından ziyade ılık bir havada kültür turu yapmayı tercih edenlere hitap ediyor. Buraya gelmişken Hatay'ın o meşhur soslu dönerini, künefesini ve birbirinden güzel nice lezzetini denemeden seyahatinizi bitirmeyin.
1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Eskişehir ve Hatay'a gittik. İkisi de süper. Eskişehir ve Hatay Belediyeleri iyi çalışmış bu belli.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)