Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
8. Dağ Filmleri Festivali 28 Şubat'ta Başlıyor

8. Dağ Filmleri Festivali 28 Şubat'ta Başlıyor

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 05 Mart 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
8. Dağ Filmleri Festivali 28 Şubat'ta Başlıyor

Dağ Kültürü Derneği ile Mineral Event tarafından düzenlenen ve bu yıl "Sınırlarını Keşfet" temasıyla yola çıkan 8. Dağ Filmleri Festivali, 28 Şubat - 3 Mart 2013 tarihlerinde doğa, keşif, macera ve belgesel sinema tutkunlarıyla buluşuyor. Festivalde ödül rekortmeni filmlerin yanı sıra macera ile adrenalin dolu toplam 41 film ücretsiz gösterilecek.

Türkiye'nin doğa, keşif ve macera konulu ilk ve tek film festivali olan Dağ Filmleri Festivali, 28 Şubat'ta, İstanbul Beyoğlu'nda izleyicileriyle buluşuyor. 4 Mart'a kadar sürecek festivale Fransız Kültür Merkezi ve Galatasaray Aynalı Geçit ev sahipliği yapacak.

Dünyanın en iyi doğa filmleri festivalde

Dünya festivallerinde gösterilen 500’den fazla film arasından seçilen 2013 seçkisi 10’u yerli 31’i yabancı olmak üzere toplam 41 filmden oluşuyor. Filmler; “Ülkemizden”, “Dünyadan”, “Keşif Ruhu”, “Doğa-Çevre-İnsan”, “Su Dünyası”, “Bisiklet”, “Kayak”, “Autrans Özel Seçkisi” ve “Doğa Filmleri Yarışması Finalistleri” olmak üzere 9 tema başlığı altında toplanıyor. Seçkide rafting, dalış, dağcılık, kaya tırmanışı, base jump, kayak, dağ bisikleti gibi doğa sporlarının yanı sıra, çevre ve doğa belgeselleriyle gezi, keşif ve insan hikayeleri de yer alıyor.

Festival galası 28 Şubat 2013 gecesi Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak. Festivalin açılışında gösterilecek film ise “Buzu Aşmak”. Kutbun çevresinde farklı bir yarışı konu alan film, hayatlarında hiç kayak yapmamış iki Avustralyalı'nın dünyanın en güney ucuna olan yolculuğunu anlatıyor. Film Bannf’ta kazandığı “Büyük Ödül” apoleti ile festivale konuk oluyor.

Film gösterimleri ücretsiz

Tüm film gösterimlerinin ücretsiz gerçekleştirileceği festival kapsamında kitap sergileri, söyleşiler ve ödüllü yarışmalar da düzenleniyor. Geniş bir izleyici kitlesine hitap eden Dağ Filmleri Festivali kapsamındaki bu etkinliklerle dağ ve doğa bilincine dikkat çekiyor, ulusal dağ ve doğa belgeselciliğine katkı sağlayarak doğa kültürü alanındaki önemli bir boşluğu dolduruyor.