8 Adımda Seyahatsever Bir Anne Olmanın Dayanılmaz Hafifliği, Türkiye

8 Adımda Seyahatsever Bir Anne Olmanın Dayanılmaz Hafifliği

6 Yorum

Faydalı Bilgiler Diley Kuru

8 Adımda Seyahatsever Bir Anne Olmanın Dayanılmaz Hafifliği
Çocuk sahibi olmanın bir insanın hayatını ne ölçüde değiştirebileceği hakkında çok fazla şey duyuyor ve görüyoruz. Ancak bu konuyla ilgili acil olarak yıkılması gerektiğine inandığımız bir algı var ülkemizde; artık eğlenceli zamanlar bitti! Gerçekten böyle olmak zorunda mı? Bir zamanlar büyük hayal ve heyecanlarla aldığınız pasaportunuzu nereye koyduğunuzu hatırlayamayacak kadar kendinizi dışarıya kapatmanız gerekiyor mu? Bu hem sizin hem de çocuğunuz için ne kadar doğru bir hareket? Hazır Anneler Günü de yaklaşıyorken, çocuk sahibi olmanın seyahat etmeye engel olmadığına dair sizlere birkaç ilham verici tavsiyede bulunmak istedik. Tabi bu konuda fikir beyan etmek isteyen tüm annelerimizin yorumlarını da bekliyor olacağız.

1 – Artık Başınıza Buyruk Hareket Edemeyeceğinizi Kabullenmelisiniz

seyahatsever anne olmakİşin gerçeklerinden başlayalım. Bir şeyi gerçekten kabullenmek, o şeyden keyif almanın birincil kuralı. Evet, az parayla çok gezerim mottolarını bir kenara bırakmanız gerekecek. Tren garında da yatarım, parkta da uyurum, sokak yiyecekleriyle idare ederim, yürüyerek gezerim, otostop çekerim gibisinden hayaller kurmuyoruz. Artık daha planlı olmak ve belki de hayatınızda ilk kez seyahat sigortası yaptırmak zorunda bile hissedebilirsiniz kendinizi. Tabi bu yüzden hayatım bitti şeklinde hayıflanmaya ya da gezmek için çocuğunuzun büyümesini beklemenize de gerek yok. Unutmayın, bakış açınızı değiştirirseniz dünyanız değişir. Devam edelim…

2 – Endişelerinizi Bir Kenara Bırakın

gezgin anne olmakDurumu kabullendik tamam, şimdi sıra bazı endişelerden kurtulmaya geldi. Öncelikle "eğer" ya da "acaba" ile başlayan tüm soruları kafamızdan atalım. Yani "eğer çocuğum hasta olursa, acaba çocuğum uçakta-otobüste çok mızmızlanır mı" diye endişelenmeye başlarsanız gerçekten bu iş sonunda "en iyisi hiçbir yere gitmeyelim"e bağlanır. Biraz rahat hissetmeniz gerekiyor. Gerekli önlemleri aldığınız sürece korkmanıza gerek yok. Kendine güvenli bir anne olun ve her durumla başa çıkabilecek güce sahip olduğunuza inanın. Hem bu davranışınız ileride çocuğunuza da örnek olacak.

3 – Birkaç Küçük Noktaya Dikkat Etmeniz Yeterli

gezgin anneÇocuğunuzun yaşına bağlı olarak dikkat etmeniz gereken noktalar da değişecek elbette. Mesela otel seçiminizde artık çocuklu ailelere uygunluk sizin birincil kuralınız olacak. Belki gezi planınızı detaylı bir şekilde oluşturmanız gerekecek. Tabi bagaj ağırlığınız da eskiye oranla daha çok artacak. Ancak her şeyin bir çözümü var. Mesela belki de yanınıza almayı düşündüğünüz bazı şeyleri gideceğiniz yerde de temin edebiliyorsunuzdur. Biraz araştırma ve dikkat ile çözemeyeceğiniz hiçbir şey yok.

4 – Seyahatsever Bir Anne Olarak Özgüvenli Bir Birey Yetiştiriyor Olacaksınız

gezgin anne olmanın faydalarıDüşünün bir kere, çocuğunuz her daim özgür bir birey olarak yetişecek. Seyahat etme sıklığınıza bağlı olarak hiçbir zaman herhangi birine ya da bir şeye karşı kendisini bağımlı hissetmeyecek. Yabancı insanlarla iletişim kurmayı çok erken yaşta öğrenecek. Düşünceleri çok farklı bir şekilde evirilecek. Bununla ilgili geçmişte şöyle bir yazı yazmıştık. Seyahat etmenin bir çocuğa tahmin edemeyeceğiniz kadar katkısı var. Ama önce ebeveynlerin seyahat etmeyi sevmesi gerekiyor elbette. :)

5 – Seyahat Etmeye Ne Kadar Erken Başlarsanız O Kadar İyi

anneyle seyahat etmekÇocuğunuz farklı kültürlerle ne kadar erken haşır neşir olmaya başlarsa, onun için o kadar iyi olur. Bu, onun dünyaya karşı daha geniş bir perspektife sahip olmasını sağlar. Avrupalı ailelerin çoğu, çocuklarıyla çok erken yaşlarda seyahat etmeye başlıyorlar mesela. Hatta çocukları adım atmaya başladığı an hemen sokaklarda yürütmeye başlıyorlar, vs. Yani "çocuk bir büyüsün de" algısından bir an önce kurtulmak gerekiyor.

6 – Aslında Tüm Bunlar Çocuğunuzun Gelecekteki Kararlarını Doğrudan Etkiliyor

anneler günüElbette ki bu birden elde edilecek bir şey değil. Ancak çocuğunuz, seyahatleriniz sırasında fikirleri soruldukça ve söz sahibi olduğunu fark ettikçe, karar verme içgüdüsü de otomatik olarak gelişecektir. Bu da ileride hayatıyla ilgili doğru kararlar almasını sağlayacaktır. Tabi ebeveynleri olarak O'na güvenmeniz de gerekiyor.

7 – Bir de Şu Açıdan Bakın; Öncelikleriniz Dışında Değişen Hiçbir Şey Yok

seyyah anneÖnceliklerinizle birlikte fikirleriniz de değişecektir tabi. Fakat yolculuğa çıkma isteğiniz ve seyahat etmeye duyduğunuz heyecan hiçbir zaman değişmeyecek. Aynı olmayacağını düşünebilirsiniz. Aslında daha heyecan verici, eğlenceli deneyimler de yaşayacaksınız ve çocuğunuz da size bu anlarınızda eşlik ediyor olacak. Düşününce kulağa hiç de fena gelmiyor. :)

8 – Ve Unutmayın; Çocuk Sahibi Olmak Sizi Eğlenceli Şeyler Yapmaktan Asla Alıkoymaz

annneler gezebilir miBaşa dönüyoruz. Çocuk sahibi olmak sizi seyahat etmek gibi ilgi çekici ve eğlenceli şeyler yapmaktan asla alıkoymaz, koymamalı. Tabi ki yalnız seyahat etmek ya da çift seyahat etmekle aynı olmayacak. Fakat bu da bambaşka bir deneyim. Zaten hayatımız boyunca farklı deneyimlere sahip olmaya çalışmıyor muyuz?
6 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
6
/

-

Yaklaşık 15 senedir, eşim ve çocuklarımla plajlar hariç geziyorum, bunun çocuklarıma çok şeyler kazandırdığını gördüm. Bu yazı da, güzel, detaylı ve faydalı bir yazı olmuş!

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Kızım 3 yaşına geldiğinden beri seyahat etmeye devam ediyorum. Şu an 7 yaşında o da şimdi ne zaman yola çıkacak olsak heyecanlanıyor. Onun mutlu ve ilgili hali çok anlamlı.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Oğlum 4 aylıkken gezmeye başladık, 4 yaşında hala geziyoruz. Sadece önceliklerimiz değişti. Çok keyifli tatiller yaptık oğlumuzla. Bir kere bir hata yaptık, otel havuzunda oynamasına izin verdik. Sonucunda mikrop kaptı. Yüksek ateşler içinde hastanelik falan olduk. Havuzlardan uzak tutulmak lazım. Çocuklu aile olmak çok güzel. Bence çocuk yoksa aile yarım kalmış demektir.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

De bana sokakta mı yatayım. :) Anne olarak gezmek zordur ama güzeldir de. Tavsiye ederim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Çocuklarım çok büyük şimdi. Küçükkenler de nereye gitsem beraber götürüyordum. Zordu ama onlarsız da olmazdı.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Çok zor tabi ki bekar ya da flört dönemi gibi olmuyor. Ayrı zorluğu olduğu gibi ayrı güzelliği de var. Bir sürü anı biriktiriyorsunuz. Tavsiyemdir en azından bir kere deneyin.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)